Eräs nuori on aikeissa mennä mormonikirkon kasteelle eikä suostu enää keskustelemaan asiasta kenenkään ulkopuolisen kanssa. Olen huolissani tästä nuoresta, mutta mitä voisin tarjota tilalle ? Uskaltaisinko uskoa, että esim seuroissa voisi olla niin ennakkolluulottomia ja avoimia ihmisiä, että sinne voisi viedä. Pelkään, että tietoa mormoneista olisi liian vähän...Please, vastatkaa. Uskonpuutteessa pelkään pelin olevan menetetyn tämän nuoren kohdalla, vaikka sainkin tänäaamuna lohdutusta tytön puolesta rukoilevalta kristityltä. Hän sanoi, ettei luovuteta, taistellaan loppuun asti. Kirjoittaisitteko mielipiteitänne.
mikä neuvoksi
2
309
Vastaukset
- jorkkamainio
En osaa muuta neuvoa antaa, kuin rukoilla Jumalaa. Hän voi auttaa ja syntisen pelastaa.
Ei juuri nyt paljon tehtävissä, uskoisin.
Jos kaverisi on siinä vaiheessa, että hän on menossa kasteelle, silloin ollaan jo aika pitkällä. Jos esität kovin jyrkkiä mielipiteitä, ehkä vain karkotat hänet. Suosittelisin, että sillä aikaa kun et ehkä voi vaikuttaa niin paljon, yrittäisit itse hakea tietoa mormonismista, jotta sinulla olisi aseita, kun jossain vaiheessa myöhemmin tarvitset niitä.
Ehkä kannattaa vain kulkea kaverin mukana - ei tietenkään hänen mielipiteitään hyväksyen, mutta ystävänä kuitenkin. Muista, että tuonkin harhan, missä ystäväsi nyt elää, saa anteeksi. Mormonismista on kyllä sekä kirjoina että netissä paljon asiaa.
Käy vaikka tämän sivuston Mormonismi-palstalla. Siellä on aina välillä linkkejä mormonikriittisille sivuille. Aika tehokas keino on mm. etsiä opin ristiriitaisuuksia, joita ei todella ole vaikea löytää. Aloita esimerkiksi siitä mormonien väitteestä, että Jeesus olisi käynyt Amerikassa saarnaamassa intiaaneille (en nyt muista tarkkaan juttua, mutta tuohon suuntaan se oli).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle743990Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1963275Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖473006Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle762657Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3792398- 1812072
- 781595
- 361576
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231408Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.391392