Pyysin aikoinaan lainakieltoa erääseen lainapalveluun ja sainkin sen. Noin vuosi myöhemmin tästä hain samaisesta paikasta lainaa ilman mitään kyselyitä nykyisestä taloustilanteestani. Sain lainaa siis äärimmäisen helpolla ja nyt en kykene maksamaan takaisin. Vastuutonta lainaamista molemmilta osapuolilta.
Lainakiellon laiminlyönti
5
193
Vastaukset
- Anonyymi
Ei mitään uutta, tietyt paikat asettaa pyynnöstä ikuisen kiellon mutta pyydettäessä purkavat sen
- Anonyymi
Vaikuttaisi että tarvitsisit holhoajan/edunvalvojan. Miten pärjäät muuten elämässäsi?
- Anonyymi
Tiesit että olet asettanut lainakiellon kyseiseen paikkaan ja kuitenkin hait sieltä uutta lainaa?
Juu, firma olisi voinut hoitaa asian paremmin, mutta kyllä se vaan niin on oikeassa elämässä että aikuisilla on velvollisuus huolehtia itsestään. Kun tätä palstaa lukee, niin tulee siihen johtopäätöksenn että suuri osa aikuisista suomalaisista tarvitsee holhoojaa. - Anonyymi
Maa olisi tylsä paikka elää jos kaikki olisivat samalnlaisia. Tiedän tapauksia joissa ihmisellä on ollut edunvalvoja joka on käyttänyt asiakkaan varoja ja tietämättömyyttä itsensä hyväksi, niidenkin kanssa pitää olla tarkkana ei voi täysin luottaa. Kaikilla meillä on jossain vaiheessa jonkinlaisia ongelmia elämässä, jos ei ole vielä ollut niin takaan että niitä tulee. Se miten käsittelet ne aivolohkossa on taas jokaisen yksilön oma asia..
- Anonyymi
No juu, mutta kieltoja ja sääntöjä olisi ihan helvetisti vähemmän jos AIKUISET osaisivat pitää itsestään huolta, tai edes ymmärtäisivät kantaa vastuunsa kun ovat tehneet jotain täysin järjetöntä.
Minä ainakin eläsisin mielummin vapaammassa yhteiskunnassa, kuin tässä nykyisessä holhousyhteiskunnassa. Noh, ei voi mittään, suurin osa suomalaisista kun näköjään haluavat elää holhouksen alla. Onhan se elämä helpompaa niin.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2147374
- 594732
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434684- 753398
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161995Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗291812- 311799
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹441657- 361547
- 1431307