Yritin tässä saada ohjelman laskemaan... Ja onnistuinkin...
Sain ohjelman muuntamaan tekstiä kelvollisiksi luvuiksi käyttämällä Val funktiota... Se toimii sinänsä ihan hyvin, mutta se hyväksyy desimaalierottimeksi vain ja ainoastaan pisteen, ei siis pilkkua...
ohjeista kaivoin tälläisen pätkän:
"Note The Val function recognizes only the period (.) as a valid decimal separator. When different decimal separators are used, as in international applications, use CDbl or CInt instead to convert a string to a number."
Tuossa todetaankin, että Val tunnistaan vain pisteen (.) desimaalierottimeksi... ja jos tarvitaan erilaisia desimaalierottimia, niin sitten pitäisi string -> numero muunnoksiin käyttää CDbl tai CInt ... Mutta jostain syystä tuo ei vain toimi...
Siis jos yritän käyttää vaikka tuota CDbl samaan tapaan kuin sitä Val systeemiä, niin kone vain tuuttaa erroria.
"An unhandled exception of type 'System.InvalidCastException' occurred in microsoft.visualbasic.dll
Additional information: Cast from string "TextBox1" to type 'Double' is not valid."
Miten saisin koneen ymmärtämään pilkkua? Val ei ilmeisesti sitä ymmärrä, ja CDbl ei näytä toimivan, vaikka ohjeet antavat ymmärtää, että sen pitäisi pystyä juuri tuohon.
desimaaleja...
6
520
Vastaukset
- juport
No tuosta virheilmotuksesta päätellen koitat castaa merkkijonon "TextBox1" joksikin luvuksi. Missähän numerojärjestelmässä tuollaisen pitäisi toimia?!?!?
- ...
Pilkkua voi käyttää textboxissa desimaaliosan erottamiseen, jos esim. tekee aliohjelman, jolla tutkii textboxin sisällön merkki merkiltä. Aliohjelmassa desimaalipilkku pisteeksi ja muunnetun merkkijonon palautus.Val-funktiota voi käyttää aliohjelmaa kutsuvassa funktiossa tekstin muuttamiseksi luvuksi.
- -jk-
Jos TextBox1:n sisältö on numeroita:
Dim a As String
Dim b As Double
a = TextBox1.Text
b = Convert.ToDouble(a) - Petri_Petri
Voithan myös ennen val-muutosta muuttaa tekstissä olevan pilkun pisteeksi.
Tai ehkä kätevämpää, että teet funktion, joka tekee tuon muutoksen ja palauttaa numeron.
Function Palautanro#(byval NroTekstinä$)
dim i
i=instr(1,NroTekstinä$,",") ' Onko tekstissä pilkkua
if i then mid$(NroTekstinä$,i,1)="." ' jos tekstissä on pilkku, muutetaan se pisteeksi
Palautanro#=val(NroTekstinä$)
End Function - .net
Kiitokset neuvoista.
Tällä kertaa vain satuin jo keksimään ratkaisun itsekin...
If IsNumeric(TextBox1.Text) = True Then
Luku1 = TextBox1.Text
End if
Tuollaisella koodilla sain textboxin sisällön luettua numeroina... - pitkonen
CDbl ymmärtää pilkun desimaalierottimena jos se on määritelty maa-asetuksissa erottimeksi.
Tämä pilkku/piste -erotinsysteemi on kyllä yksi riesa ms:n kehittimissä. Osa funktioista käyttää aina pistettä ja osa käyttää maa-asetuksissa määrättyä erotinta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1254793Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa113459Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1283231Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss282686Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu822414Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181793Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo91414Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1201283Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut101249Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky41218