Nyt on kyllä maailmankirjat sekaisin!
Mikä ihme teitä 20-25-vuotiaita miehenalkuja oikein vaivaa, kun ei seksi parisuhteessa kelpaa?
Olemme kaveripiirissäni törmänneet outoon ongelmaan: poikaystävämme (22-24-vuotiaita) ovat oikeita akkoja, mitä tulee seksin harrastamiseen. Jos ei pää ole kipeä, niin sitten väsyttää. Välillä tuntuu, että kilpailen tietokoneen kanssa poikaystäväni huomiosta.
Ymmärtäisin tämän, jos emme olisi haluttavia/seksikkäitä. Olemme kuitenkin täysin normaaleja, kauniita nuoria parikymppisiä tyttöjä. Tuntuu, että baarissa seksiseuraa löytyy kiusaksi asti :D
Onko nyt käynnistymässä uusi seksuaalinen vallankumous, jossa naisista leivotaan karskeja äijiä ja miehistä päänsärkyään valittavia eukkoja? Vai olemmeko me naiset vaan hysteerisiä mitä tulee seksin harrastamiseen. Ajattelemmeko heti, että suhteessa on jotain mätää, jos emme saa seksiä?
Puhun nyt monen nuoren naisen suulla: OLEMME TURHAUTUNEITA! Emme halua päänsilittelyä, vaan rankkaa seksiä!!! Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää?
Tuntuu, että tämä parinmuodostus menee aina perseelleen. Tasapainon vuoksi täytyy sanoa, että minulla on myös niitä naisystäviä, jotka ovat haluttomimpia kuin miehensä, eli valittavat päänsärkyä jne. Miksi siis seksuaalisesti aktiiviset ihmiset eivät ikinä kohtaa, vaan aina toinen puolisoista on vässykkä?
Onko muilla naisilla samanlaista ongelmaa? Puhukaa nyt tai vaietkaa iäksi!
Mikä ihme teitä 20-25-vuotiaita miehenalkuja oikein vaivaa, kun ei seksi parisuhteessa kelpaa?
Olemme kaveripiirissäni törmänneet outoon ongelmaan: poikaystävämme (22-24-vuotiaita) ovat oikeita akkoja, mitä tulee seksin harrastamiseen. Jos ei pää ole kipeä, niin sitten väsyttää. Välillä tuntuu, että kilpailen tietokoneen kanssa poikaystäväni huomiosta.
Ymmärtäisin tämän, jos emme olisi haluttavia/seksikkäitä. Olemme kuitenkin täysin normaaleja, kauniita nuoria parikymppisiä tyttöjä. Tuntuu, että baarissa seksiseuraa löytyy kiusaksi asti :D
Onko nyt käynnistymässä uusi seksuaalinen vallankumous, jossa naisista leivotaan karskeja äijiä ja miehistä päänsärkyään valittavia eukkoja? Vai olemmeko me naiset vaan hysteerisiä mitä tulee seksin harrastamiseen. Ajattelemmeko heti, että suhteessa on jotain mätää, jos emme saa seksiä?
Puhun nyt monen nuoren naisen suulla: OLEMME TURHAUTUNEITA! Emme halua päänsilittelyä, vaan rankkaa seksiä!!! Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää?
Tuntuu, että tämä parinmuodostus menee aina perseelleen. Tasapainon vuoksi täytyy sanoa, että minulla on myös niitä naisystäviä, jotka ovat haluttomimpia kuin miehensä, eli valittavat päänsärkyä jne. Miksi siis seksuaalisesti aktiiviset ihmiset eivät ikinä kohtaa, vaan aina toinen puolisoista on vässykkä?
Onko muilla naisilla samanlaista ongelmaa? Puhukaa nyt tai vaietkaa iäksi!
Vastaukset 18
Vanhimmat
Heh,siirtykää vanhempiin miehiin,ei tarvitse kilpailla PC:n kanssa...
Jaa..tuota, miksihän miesten pitäisi olla kiinnostuneita seksistä juuri teidän kanssa? Ainakaan tästä viestistä ei ilmene yhtäkään hyvää syytä.
Täällä ihan sama homma. Seurustelun alkuaikoina olimme sängyssä joka päivä, nykyään noin kerran viikossa. Seurauksena riitelyä ja turhautumista. Pitäisi ehkä muistaa, että toista ei saa painostaa sänkyyn, mutta...
Joskus ihmisten seksuaaliset tarpeet eivät vain kohtaa. Se on vain niin vaikeaa hyväksyä.
Toivossa vielä kuitenkin eletään...
täällä päässä.....ihmettelen itsekin moista,kun luullut koko pienen(21v)ikäni että ne on miehet jotka koko ajan ruinaamassa seksiä....meillä se olen minä,silti peräti saatan saada kerran yhdessä kahdessa viikossa....seurusteltu2vuotta...ei minusta enää kauhean normaalia....
"ne on miehet jotka koko ajan ruinaamassa seksiä....meillä se olen minä,silti peräti saatan saada kerran yhdessä kahdessa viikossa...."
Seksiä ensimmäisen vuoden ajan monta kertaa päivässä, nykyään peri vuotta menny n.1krt/2vkoa ja sitäkin saa ruikuttaa...
Ette ole ainoita... Ja kyllä tähän ilmiöön törmää kaveripiirissäkin. Ei kaikki samanlaisia ole ja yleensä on myös niin ettei nainen halua mutta omassa suhteessa on käyny jotenki niin että ite en koskaan kieltäydy jos mies sattuu joskus ehdottaa mutta ite ruinaan kuitenki koko ajan. Ja tosiaan on kyllä itsetunto menny :( Huono päivä taas tänään, voi plaah.
Taitaa se vika mussa kuitenki olla koska kyllä mies esim tykkää katella nättejä naisia telkkarista ym. On mulla painoa tullu lisää suhteen alkuajoista ja ehkä mussa on vaan jotain sellasta mistä miehet ei tykkää. Vitun vittu, ei mulla mitään itsetuntoa ees enää oo, itteäki oma ulkonäkö alkaa kohta ällöttää, tuntuu vaan surulliselta ettei mua näköjään kukaan voi haluta ja varsinki kun ite tykkää miehestä fyysisesti ja henkisesti ihan mahdottoman paljon.
Tulipa vinguttua. Noh, huono päivä, pitää vähän tuulettaa. Suokaa anteeksi :)
Hyvä kuulla, että emme ole ongelmamme kanssa yksin. :D Näin se taitaa olla, että sukupuoliroolit ovat elämässä suurta murrosta.
Suoraan sanottuna paska fiilis, kun taas koko viikonlopun joutunut ruinaamaan seksiä. Kun ei edes suihinotto kelpaa?! Huh. En edes viitsi ajatella milloin olen viimeksi seksiä saanut.
Olemme myös päätyneet siihen tulokseen, että virtuaalimaailma ja pornon helppo saatavuus karkoittavat meitä miehiä ja naisia erilleen. Tiedän kyllä silti tosimiehiä, jotka pornon lisäksi hoitelevat naisensakin (ja suurella innolla)? Kai nyt aito nainen videonpätkät voittaa, vai? Ja katson minäkin pornoa, mutta kaipaan silti AITOA, OIKEAA kosketusta.
Itseäni en kuitenkaan ala syyttää. Nyt meni tämän akan jalat ristiin, täytyyhän minullakin hieman itsekunnioitusta olla eikä olla niin pirun helppo.
Toisaalta, seksin pihtaaminen tässä suhteessa on kuin kantaisi vettä kaivoon. Mieheni on todennäköisesti vain tyytyväinen, että hän saa täysin hyvällä omallatunnolla keskittyä tähän vitun tietokoneeseen ilman, että muija pyörii kiimaisena vieressä kerjäämässä seksiä.
Hallelujah!
ennen luulin että seksi kuuluu parisuhteeseen.
Nyt vanhempana ja viisaampana olen huomannut että se vähenee olemattomiin kun suhde vakiintuu.
On tietysti suhteita missä sitä on ja usein. Olen sellaisissakin ollut ja nyt kaiholla muistelen sitä aikaa.
Seksi kuuluu yhdessäoloon, halusi sitä tai ei. Teidän on Tytöt ja Pojat ymmärrettävä se että jos seksiä ei ole, on vähän tai sitä halutaan vain toisen puolesta > se johtaa joko pettämiseen tai parisuhteen kariutumiseen.
Tämän kerron iän tuomalla viisaudella.
Oppikaa tästä jotain, hellikää puolisoitanne, toisille riittää pelkkä hellyys ja toiset tarvitsevat seksiä.
Pitäkää toisianne hyvänä, älkää aina odottako toisen aloitetta.
Kukaan ei ole hellimiseen kuollut eikä kukaan sairastunut seksistä.
On niitä oikeita miehiäkin olemassa.
Itse katselen pornoa ja hoidan tarpeeni kerran päivässä. Yleensä yksin kun vaimo ei halua.
Silti voin kehumatta sanoa että pidän vaimoni tyytyväisenä, olen aika peto sängyssä, eikä minuutin homma riitä minulle.
Joskus ei vaan halut kohtaa ja vaikka meidän suhde on elämää suurempi niin silti olen alkanut harkita eroa.
Minun tekee mieli päivittäin, vaimoani ei ikinä. Tuntuu siltä että saan säälistä. En muista onko hän edes tänä vuonna halunnut seksiä.
Olen myös harkinnut pihtaamista jos viesti menisi sillä perille. Mutta luulen myös että toinen vain olisi onnellinen siitä. Olen jo opetellut olemaan pyytämättä seksiä liian usein.
Meillä elämä on kunnossa eikä suhteessa minkäänlaisia ongelmia.
silti omaa kättä saa useammin kui vaimoa.
Ehkä se on aika vaihtaa uuteen. Sitä taisi poikamiehenäkin olla vilkkaampi seksielämä.
Ja sitäpaitsi mikä suhde se sellanen on jossa vaan toinen haluu?
"Vai olemmeko me naiset vaan hysteerisiä mitä tulee seksin harrastamiseen. Ajattelemmeko heti, että suhteessa on jotain mätää, jos emme saa seksiä?"
Juu, olette hysteerisiä. Empatiakyky teiltä puuttuu täysin ja arvomaailma on päin peetä.!!
Mulla aivan sama ongelma! Itse olen 19 ja poikaystäväni 22. Epäilen vahvasti että joko sillä on toinen tai sitten mä olen vaan niin huono sängyssä. Mistä muustakaan se voi johtua?? Miehet sitten ilmeisesti on enemmän akkoja kun me itse.
Niin...kai se on miehestä kiinni. Itse olen joutunut pitämään vaimon lisäksi kolmea vakiorakastajatarta kun naiset tuntuvat väsyvän niin helposti.
Mä kyllä voisin hoidella sut ja kaikki sun kaveriskin...nuori liha maistuis hyvälle...hih...
Olen sinua hieman vanhempi, ja olemme törmänneet tähän ilmiöön ja puhuneet siitä kaveripiirissä ennenkin. 20-30v miehet ovat nykyään velttoja nahjuksia, mitä seksiin tulee. Perusteet on kuultu isommassa keskustelutilanteessa usealta mieheltä itseltään: Tietokone pornosivuineen, virtuaalimaailma on helpompaa kuin oikea seksi.
Tyttöystävän paneminen on rasittavaa, kun koneella voi istua runkkailemassa itsekseen, ja siihen verrattuna todellisuus ei ole mitään.
Porno ja sen saatavuus nykyään on tehnyt miehistä itsekeskeisiä käteenvetäjiä, jotka saavat keinotodellisuudesta kicksit ilman fyysistä rasitetta. Aivan järjettömän hirveää, mutta näin se on, ja miehet itse sen tunnustavat, joskus.
Suosittelen siirtymään yli 40v miehiin, tai muuten johonkin tietokoneettomiin duunareihin, jotka vielä arvostavat oikeaa, elävää naista ja kosketusta. Nämä veltot masturboijat eivät sillä enää mitään tee, eivätkä edes näe tässä mitään outoa.
Joo-o itseäni ei haluttomuus ole koskaan vaivannut. Enkä ole entisissä suhteissanikaan törmännyt naiseen joka ei haluaisi.
Paitsi nykyinen jonka kanssa ollut yhdessä pian 2vuotta se jos joku on haluton.
Pää hajoaa mutta jokin ihme kuitenkin pitää mua tässä naisessa kiinni ei vaan pysty eroamaan kait se on sit sitä prkl tosi rakkautta.
Ja omassa kaveri/ystäväpiirissä en ole törmännyt yhteenkään mieheen joka olis ollut haluton enemmänkin suurin osa niistä valittaa ku nainen on haluton.
Hmm...on se ihmeellistä kyllä kun seksuaalisesti aktiivisesti ei törmää aina toisiinsa....SÄÄLI
Sama mulla. Onneks takana vaan lyhyt suhde vaikka yhessä asutaankin. Eikä lapsii.
Ikinä ennen en ole joutunu vonkaamaan. Se toisen kieltäytyminen sattuu aina yhtä paljon.
Ja mulla ON itsetunto kunnossa - toistaseks.
Miehisyyteen kuuluu se että toinen haluu = molemmat haluu. Onneks mä tiedän että muutkin haluu mua kuin oma muija.
Avoliittoon kuuluu se että molemmat haluu.
Mikäs suhde se sellanen on jossa ei oon seksii, kaverisuhde?
Tästä on puhuttu mut mikään ei oo muuttunut.
Jos ei sitä seksiä ala tuleen useemmin ni todennäkösesti muutan helvettiin. En mä haluu olla se ainoo joka tarttee seksiä. Ahdistus on hirvee ja muijakin sen välillä huomaa. Muttei tee mitään sille.
Mikä siinä on? Ajatelkaa nyt, mua panettaa nii paljon että muijakin huomaa että mä oon ahdistunut. Ja kiukuttelee siitä, ei kuulemma tykkää ku mä oon sellanen.
Ratkaisuna kääntää illalla kylkee.
Haistakoon vittu.
En mä pysty pettään. Oon yrittänyt kaikki keinot millä sen sais lämpeneen mut ku ei- nykyisin saan omaa kättä useemmin kuin naista jota mä rakastan.
Mä luulen että mun on paras erota ja etsiä toinen nainen. Oon yrittänyt olla poissa kotoa mahdollisimman paljon ettei himottais, harrastuksiin saa meneen hyvin illat.
Muttei sekää oo mikään ratkaisu.
Tai sitte mä psyykkaan itteni nii että pystyn pettään sitä. Mut se ei oo oikein.
Oisin voinu itse kirjoittaa ihan saman tekstin. Minä 20v ja poikaystäväni 24v, aina saa olla kinuamassa kalun perään mutta ihan turhaan... Ja niin, kyllä muut miehet esim. juuri baarissa on välillä liiankii kiinnostuneita minusta..
Mutta tämäkin nyt nähty:
MIES PIHTAA.
Kysyit onko nyt käynnistymässä seksuaalinen vallankumous? Ei ole käynnistymässä, sillä se on oikeasti käynnistynyt jo 60-luvulla, elikkä silloin kun vanhempamme olivat nuoria. Tällöinhän feministinen liike alkoi nostaa päätään ja naiset polttivat rintaliivejään...
Siitä lähtien kehitys varsinkin täällä Suomessa ja myöskin esim. Ruotsissa on ollut keskeytymätöntä miehisyyden ja naisellisuuden alasajoa, tasapäistämistä, jonka seuraukset näkyvät esimerkiksi sinun kirjoituksessasi.
Entisestä mallista jossa miehet olivat miehekkäitä miehiä ja naiset naisellisia naisia ja molemmat omissa rooleissaan on tultu tilanteeseen, jossa monet naiset eivät ole enää naisia, eivätkä miehet miehiä. Miehet ovat usein pehmeitä "akkoja" ja naiset karskeja ja vaativia "puolimiehiä".
Kirjoituksestasi suorastaan huokuu tuo ilmiö, sillä toteat muun muassa:
"olemmeko me naiset vaan hysteerisiä mitä tulee seksin harrastamiseen. Ajattelemmeko heti, että suhteessa on jotain mätää, jos emme saa seksiä? "
ja
"Emme halua päänsilittelyä, vaan rankkaa seksiä!!! "
Perinteisestä näkökulmasta katsoen odotuksesi eivät todellakaan ole mitään kovin naisellisia ja tuskin herättävät miehessäkään miehisiä tunteita.
Perinteisestihän mies on ollut seksissäkin se aloitteen tekijä ja se aktiivisempi ja vaativampi osapuoli (=metsästäjä). Yleensä nimen omaan hellyys, pään silittely ja miehen yritysten kohteena olo (=saaliina olo) ovat olleet tärkeitä asioita naisille. Miehet ovat perinteisesti halunneet enemmän suoraviivaista naimista. Teillä ovat siis roolit kiepsahtaneet ylös alaisin ja vaadit mieheltäsi rankkaa seksiä.
Sillä seurauksella, että miehesi miehuus ja halut ovat nyt kateissa.
Lääke ongelmaan voisi olla se, että alkaisit jälleen käyttäytyä kuin (perinteinen) nainen. Pukeudu ja käyttäydy naisellisesti, äläkä ole tuollainen jätkä, niin homma alkaa varmaan pelata JOS miehessäsi on enää yhtään miestä jäljellä.
Vinkki: Epänaisellisia asioita on ainakin minusta esimerkiksi: Viinan juominen, räkiminen, kiroilu, tupakan polttaminen, tatuoinnit, lävistykset, rivojen puhuminen, ainainen vaatiminen, miehen mollaaminen.
onhan se "kiva"huomata että moinen ongelma onkin näinkin yleinen eikä vain oma ongelmani.Poikaystäväni on 23 ja itse olen 27v.Suhde alkoi seksisuhteena pari vuotta sitten ja nyt on seurusteltu kunnolla muutama kuukausi.Nimenomaan seksi ja sen sujuminen oli syynä siihen että rakastuin.Ystävyyden lisäksi.Aikoinaan petimme kumpikin omia tyttö/poikaystäviämme voidaksemme tavata jne.
Kuitenkin nyt kun olemme ns.pariskunta,seksi on vähentynyt koko ajan ja olen saanut vaikka minkälaisia selityksiä ja syitä.väsymyksestä huonoon itsetuntoon jne.Loppujen lopuksi tuntuu vain siltä että minusta on nyt tullut se tylsä tyttöystävä jota kun saa aina kun haluaa,ni ei hirveesti haluakaan.Ja kun ns.vonkaan ni mulle melkein suututaan siitä että jatkuvasti painostan.Rakastamme kyllä toisiamme ja luotan poikaystävääni.Kuitenkin minua aivan tautisesti loukkaa se että hän kieltäytyy niin usein jne.ja esim kun olen pois kotoa runkkaa pornofilmien kanssa.Mutta minun kanssani ei "jaksa"sekstailla.ei huvita.Ja kun vielä olen vanhempi kuin hän niin tunnen itseni vanhaksi ja rumaksi jne.että nyt pitäiskin olla joku pikkublondi jotta mieheni syttyisi,vaikka hän alunperin pitikin minusta aikuisuuteni takia.
äh.