Kuinka paljon säästää ensiasuntoa varten?

Minulla hyvä mahdollisuus säästää rahaa ensiasuntoa varten kun mahdollisuus asua kotona ilman vuorkia enkä sen takia myös tahdo muuttaa vuokrille vaan ajatuksena olisi päästä mahdollisimman nopeasti käsiin omaan asuntoon sitten kun "pesästä lennän". Kuinka paljon minun tulisis säästää esim 200- 250 tuhatta euroa olevaa asuntoa varten? jos vaikka saan reilussa kahdessa vuodessa säästettyä 30 000 niin onko mahdollista saada lainaa tuollaisen hintaluokan asuntoihin yksin vakituisella työpaikalla? ja mielellään myös jos mahdollista säästää sen verran ettei tarvitse lainkaan ottaa vakuuksia tai olenko täysin pihalla ja omassa fantasia maailmassa pitkältä todellisuudesta. Kiitos vastauksista, olkaan mukavia kommenteissa jos vaikutan epätietävältä kun tosiaan olen vasta nuoren aikuisen alku.
171825
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

30+tonnin+käsiraha+teoriassa+riittää+ensiasunnon+kohdalla+tuollaiseen+asuntoon+(ensiasunnon+ostajilla+on+alhaisempi+käsiraha).+Mutta+yksin+asuvalla+pitää+olla+todella+korkeat+tulot,+jotta+voisi+saada+200+tonnin+lainan.+Ehkä+jopa+yli+5+tonnia+bruttona.+Kannattaa+muistaa,+että+pankki+laskee+5%+koron+perusteella+lainanmaksukyvyn,+ei+siis+nykyisen+koron+perusteella.+Ja+silloin+25+vuoden+lainalla+yli+1000+euroa+kuussa+menee+pelkkään+lainaan+ja+tuon+päälle+tulee+vielä+vastikkeet+(oletetaan+tässä+noin+200+euroa)+ja+tietenkin+kaikenlaisiin+yllättäviin+remontteihin+pitäisi+riittää+rahaa.+Ja+koska+asumiskuluihin+pitäisi+mennä+mielellään+alle+40%,+pitäisi+palkan+olla+NETTONA+vähintään+3000+euroa.Enkä+alle+3+tonnin+nettotuloilla+edes+uskaltaisi+ottaa+noin+suurta+lainaa+yksin,+vaikka+pankki+sellaisen+myöntäisikin.+Riskit+olisivat+liian+suuret,+koska+pelivaraa+ei+pahemmin+jäisi.+Varsinkaan+kun+toista+ihmistä+ei+ole+turvana.

Äänestä
  • Kyllä+tuon+kokoisen+lainan+saa+ja+siitä+selviää+jo+3000€+bruttotuloilla.+Eri+asia+sitten+jos+pitää+samalla+maksella+50k€+autorahoituksia+ja+huonekaluostoja.Aloittajan+kannattaa+avata+heti+asp-tili.+Saa+sitten+takauksen+valtiolta+helpommin+ja+lisäkoron+säästöille.+Korkotukilainan+lisäksi+saa+myös+asp-lisälainaa,+jos+asp-raja+ei+muuten+riitä+kunhan+käsirahaa+on+10%+asunnon+hinnasta.

    Äänestä

Juu+olen+laskeskellut+myös+asiaa+ja+todennut+että++palkka+pitäisi+bruttona+vähintään+olla+se+joku+3+000+ja+olen+pyrkimässä+alalle+jossa+alkupalkkakin+mahdollisesti+lähemmäs+tuota+(vuorotyötä)+joten+sen+osalta+myös+jos+kaikki+menee+suunnitelmien+mukaan+pitäisi+minun+olla+kykenevä+maksamaan+sen+reilut+1+000+kuukaudessa+asuntolainaan+mutta+en+vielä+sillä+kyseiellä+alalla+ole+joten+mikään+ei+ole+varmaa+vaan+ainoastaan+se+että+tällä+hetkellä+olen+kykenevä+säästämään+ainakin+sen+10%+asunnon+hinnasta+ja+toivottavasti+säästämisen+jälkeen+pääsen+alan+koulutuksiin+ja+työelämään+mahdollisimman+pian+jotta+pystyn+hankkimaan+asuntolainan.+Onhan+tämä+ehkä+kaukaa+haettua+mutta+joku+suunnitelma+tulevaisuudelle+pitää+olla+vaikka+aina+on+oltava+myös+se+b+vaihtoehto+jos+ei+onnistu+kaikki+miten+itse+kuvitellut.+Kiitos+vastauksistanne!

Äänestä

En näe järkeä ostaa noin kallista ensiasuntoa. Vertaatko itseäsi muihin, minkä takia tarvitset noin arvokkaan asunnon?

Suomalainen ihminen tekee kuin muutkin. Ostetaan niin kallis asunto, kuin voidaan. Ostetaan niin kallis auto kuin voidaan.

Siinä jää muut mahdollisuudet käyttämättä ja ollaan pankin orjia. Muuta varallisuutta ei kerry. On kahdenlaista varallisuutta, sitä joka tuo rahaa ja sitä, joka kuluttaa rahaa. Minulla on tuota ensimmäistä.

Äänestä
  • Ei muuta kuin summaa tulevan omistusasumisen kulut lyhennyksineen yhteen ja mieleisen vuokrakämpän kustannukset toiseen. Ensinmainitun yhtälössä on kiinteinä termeinä vakuutukset, verot, sähköt, vedet ja roskikset. Muuttujana lainan lyhennyserä. Jälkimmäisessä termeinä todennäköisesti vuokra, sähköt, vedet ja mahdollinen autopaikka.

    Lyhennyserän mukaan valitsee sitten käsirahan päälle tarvittavan lainasumman pitkällä laina-ajalla, ja näillä ehdoilla vasta sitä hintatasoa katselemaan.

    Tällöin ei ole pankin orja enempää kuin vuokrallakaan asuessa, ja tuleva ura- ja siten palkkakehitys ottaa nousevista koroista kopin. Siihen vielä mahdollisesti ruokakuntaan ilmestyy ajan oloon toinenkin maksaja jolloin laina-aikakin lyhenee huomattavasti.

    Edellistä pitää kompata. Joku joskus sanoi, että asumiskulujen on hyvä olla sellaiset, että riittää muutakin ajateltavaa.

    Äänestä

  • Sellainen reilu 200 000 asunto ihan perus hintainen omakotitalo varsinkin jos jonkun verran tonttia\metsää haluu omaa rauhaa ajatellen kun maalla aina asunut ja harrastukset vaatii kun sitten aikoinaan tulevaisuudessa suunnitteilla hankkia hevoset omaan pihaan. Varsinkin täällä pk seudun suunnilla harvempi hyväkuntoinen omkotitalo alle 200 tuhannen eikä ole edes mikään luksus linnake vaan ihan perus talo joten en koe sen hintaista taloa mitenkään todella arvokkaaksi että olisi jollain tasolla leveilyä. Haavena olisi myös rakennuttaa talo itse joten siihenkin kuluu varmasti vähän enemmän rahaa kun että hommaisi "valmiin" omakotitalon. Itse toivosin myös pysyvän siinä asunnossa sitten loppu ikäni joten miksi ei heti sijoittaa enemmän sellaiseen kun haluu eikä ajatella että on pelkkä "ensiasunto" vaan ihan ensi ja ikuinenasunto eikä vaihdella asunnosta asuntoon vaikka nuori olenkin eikä mikään varmaa koskaan. Tietenkin sitten tilanteen mukaan (tulojen) valitsee sellaisen talon ja budjetin että pärjää eläämän.

    Äänestä

Kolmasosa! Siis minimisäästöosuutta ei kannata ajatella, että se minimi täyttyy. 200t on jumalaton määrä rahaa, ja edes 75/250 tai 60/200 ei ole MINUN mielestäni riittävä!

Äänestä
  • Sen takia et tule koskaan ostamaankaan mitään. Helppo keksiä jotain hypoteettisia säästölukuja. 1 on maksanut jo asuntolainansa puoleen väliin ja toinen kerää edelleen käsirahaa, koska sitä pitää olla ja hinnat romahtaa.

    Äänestä

Mitä jos kuitenkin ostaisit itsellesi ensin pienen yksiön hyvältä paikalta ja maksaisit sitä pois pari vuotta? Ensiasunnonostajana sinusta ei ole juuri kertynyt pankille tietoa rahankäytöstäsi saati lainanhoitotavoistasi. Tämä näkyy marginaalissasi, raha on sinulle kalliimpaa. Ehdit hyvin katsella ympärillesi ja löytää loistokohteen.
Ja sitten et myy sitä yksiötä vaan pistät sen vuokralle. Aina on hädän tullen helpompaa myydä katto jonkun toisen pään päältä kuin omalta.

Äänestä
  • Ostaisit itselle tarpeettoman asunnon, odottaisit mieluisan asunnon hinnan nousua, polttaisit ensiasunnon ostajan varainsiirtoveroedun. Polttaisit asp-lainan edut. Todella hyvä idea.

    Itseä ainakin harmittaa, että ensiasunnon aikana keksin omasta päästä ehdottoman hintakaton vaikka lainaa olisi saanut enemmänkin.

    Äänestä

  • Varainsiirtovero ei ole asuntokaupassa ongelma. Se kuittaa ensiasunnon ostajalle pankin järjestelypalkkion ja muutto kulut. Sen summan ryssii hoitovapaata koroissa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ostaisit itselle tarpeettoman asunnon, odottaisit mieluisan asunnon hinnan nousua, polttaisit ensiasunnon ostajan varainsiirtoveroedun. Polttaisit asp-lainan edut. Todella hyvä idea.

    Itseä ainakin harmittaa, että ensiasunnon aikana keksin omasta päästä ehdottoman hintakaton vaikka lainaa olisi saanut enemmänkin.

    Kyse on myös siitä, mitkä ovat tulot. Jos tienaa hyvin, ei 250teur laina ole ongelma.

    Omat tuloni ovat n. 7500eur/kk, saisin otettua varmasti hurjasti asuntolainaa, mutta näen järkevänä investoida rahani muualle.

    Äänestä

Itse+olen+katsellut+joskus+tutulla+paikalla+asuntoja.+Harrastan+exceliä+ja+siinäpä+yhtälö.++Mutta+mistä+joku+saa+päähänsä+tämän+30/200+tai+30/250+yhtälön.+Siis+10-15%.+Siis+jos+pääoma+on+200-250,+niin+tuskun+edes+30%+riittää.++siis+30%+on+noissa+luvuiss+sellainen,+että+velkaa+jää+150-220.++Itse+ainakin+suhtaudun+sillee,+että+n.+80+000e+pääomasta+pitäisi+olla+omana+50%.+Siis+lasketaan+hintaluokaksi+100+000e+ja+siitä+30%,+niin+saadaan+80+000e+asuntoon+määrä+jonka+jälkeen+velkaa+50+000e.+Tuon+100+000e+päälle+100+000e+mukaan+lasketaan+vielä+10%+irrallista+rahaa+josta+maksetaan+asuntoon+liittyviä+maksuja+vaikka+remonttiin+ja+tietenkin+se+2-4%+varainsiirtovero.+Jos+varaisiirtoveroon+lasketaan+4+000r,+niin+se+tekee+80+000e+asunnon+kohdalla+2500e+siitä+4000e+summasta+säästyy+taas+1500e++siitä+10+000e+lisäbudjetista.+Nämä+n.+250+000e+asunnot+pitää+budjetoida+vielä+tarkemmin.+Ja+älkää+sönköttäkö+kirjoitukseni+sekavuutta.....++pelin+voittaa+se+joka+selviää+konkasta+pienemmin+vauruioin.

Äänestä
  • Ei tuossa ole mitään mieltä, saa vaan asian kuulostamaan vaikeammalta mitä se on. Oma neuvoni on, että mahdollisimman aikaisessa vaiheessa maksimimäärä lainaa järjellisillä korkokuluilla (ei ongelma nykyään) ja maksamaan sitä heti. Jos tulee muuttujia, ei muuta kuin kämppä myyntiin ja katselemaan uutta suuntaa. Tappion todennäköisyys vähenee jokaisen maksetun lainaerän myötä.

    Mitä aiemmin kämppä on maksettu, sitä nopeammin sijoituksestaan pääsee nauttimaan, siis elämisestä "pelkillä vastikkeilla".

    Äänestä

  • Tätä+viestiä+edeltäneen+viestin+kirjoittanut+kommentoi.Teet+miten+vain,+niin+asia+kuullosta+ja+on+vaikea.+Asiaan+ei+vaan+voi+mennä+fiiliksellä.++Tuo+80+000€+teoria+tulee+vastaan+myös+silloin+kun+hinta+on+300000€.+Rahoitus+kannattaa+jakaa+osiin+projektin+päälle+on+oltava+rahaa+menoihin+joita+ei+ole+järkevää+lainnottaa.++Velan+määrää+pitää+minimoida.++Ja+älkää+sanoo+että+2-4%+varainsiirtovero++estää+asuntokaupan,+se+ei+ole+totta.+Riittämättömän+omarahoitusosan+seuraus+on+se,+että+maksettavan+koron+määrä+kasvaa+ja+asunnon+vakuusarvo++laskee+sen+myötä.

    Äänestä

PK-seudun+suunta+taitaa+olla+aika+kaukana+Helsingistä+mikäli+hyväkuntoinen+omakotitalo+irtoaa+200.000+eurolla.+Sinänsähän+tuo+30.000+euron+omarahoitusosuus+kyllä+riittää+tuossa+hintaluokassa+kun+loppuun+vakuusvajeeseen+käyttävaltiontakausta.+Kannattaa+kuitenkin+muistaa,+että+pankki+ei+välttämättä+arvosta+vanhaa+omakotitaloa+vakuusarvoltaan+yhtä+korkealle+kuin+esimerkiksi+kerrostalohuoneistoa+(joissa+pääsääntö+70+%+ellei+ole+pahasta+muuttotappiosta+kärsivällä+paikkakunnalla).Rakentamisesta+haaveileminen+on+sitten+jo+aika+epärealistista.+Mikäli+tulevaisuudessa+haluaa+pitää+hevosia,+niin+maata+pitää+hankkia+vähintään+hehtaari.+Kun+lisänä+on+vielä+tuo+kaunis+(mutta+elämän+tilanteiden+muuttuessa+harvoin+toteutuva)+ajatus+rakentaa+talo,+jossa+voi+asua+koko+elämänsä,+niin+kokoa+pitää+olla+yli+100+m2,+120+m2+on+ehkä+realistinen.+Tuollainen+rakennuspaikka+50+km+säteellä+Helsingistä+maksaa+sellaiset+50.000+€,+päälle+liittymät+ja+tuo+120+m2+talo,+jonka+rakentaminen+tänä+päivänä+edullisesti+tehtynä+maksaa+noin+240.000-270.000+€,+niin+ollaan+jo+reippaasti+yli+300.000+eurossa.+Lisäksi+pankki+ei+yleensä+kokemattoman+rakennuttajan+tekemänä+ei+arvosta+tällaista+projektia+kun+50-60+%+vakuusarvoon.+Lisäksi+rakennuttajan+pitää+tarvittaessa+selvitä+sellaisesta+10+%+budjetin+ylittymisestä+joutumatta+taloudellisiin+ongelmiin.

Äänestä
  • Kyllä tosiaan etelä suomessa maa- metsä tilat maksavat reilusti enemmän kun mitä esimerkiksi pohjois suunnilla lapissa jossa metsän arvo matalampi. Itsellä olisi tarkotuksena/haaveena muuttaa mahdollisuuksien mukaan pohjois suomeen joten sen mukaan pidän myös enemmän realistisena ajatuksena että mahdollista myös hommaa mukaan jonkun verran maata myös ilman että puolet lainasta menee jo pelkästään maa pläntin hintaan. En tiedä kuinka realistita tämäkään aina vältämättä mutta tavoitteena ainakin olisi. Jos etelä suomeen haluisin/joutuisi jäämään olisi minulla fiksuinta rakentaa isovanhempien tiluksille välttäen maa pläntin maksut ja samalla kuitenkin mahdollistaa omassa rauhassa oleva asuin ympäristö. Näin tekvivät myös omat vanhemmat sekä äitini veli ja nyt mahdollisesti tulevaisuudessa myös oma serkkuni. Eri asia sitten haluuko asua omassa paikassa ilman että puolet suvusta asuu naapurissa joka ei minua kovinkaan miellytä ajatuksena plus että en henkilökohtaisesti etelä suomen suunnilla tahtoisikaan mieluiten asua.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Minulla hyvä mahdollisuus säästää rahaa ensiasuntoa varten kun mahdollisuus asua kotona ilman vuorkia enkä sen takia myös tahdo muuttaa vuokrille vaan ajatuksena olisi päästä mahdollisimman nopeasti käsiin omaan asuntoon sitten kun "pesästä lennän". Kuinka paljon minun tulisis säästää esim 200- 250 tuhatta euroa olevaa asuntoa varten? jos vaikka saan reilussa kahdessa vuodessa säästettyä 30 000 niin onko mahdollista saada lainaa tuollaisen hintaluokan asuntoihin yksin vakituisella työpaikalla? ja mielellään myös jos mahdollista säästää sen verran ettei tarvitse lainkaan ottaa vakuuksia tai olenko täysin pihalla ja omassa fantasia maailmassa pitkältä todellisuudesta. Kiitos vastauksista, olkaan mukavia kommenteissa jos vaikutan epätietävältä kun tosiaan olen vasta nuoren aikuisen alku.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu