Taivas varjele näitä pässejä!

Tiedättekö, kun on ihmisiä tai/ja jopa kokonaisia työpaikkoja, jotka ovat tosi epäluuloisia epälijöitä, on ihmisiä, jotka ovat niin pihejä, että syövät omia kynsiään säästääkseen :D Sitä en tiedä, mihin ne säästää, kun syövät kynsiään ja ovat niin epäluuloisia, että pahaa tekee tai todemmin ilmaistuna säälittää, ihan oikeasti, tulee sellainen olo "että voi voi ressuka, sinunkin elämä olisi paljon antoisempaa, jos ja kun tajuaisit oman epäluuloisuutesi ja piheytesi, ja astuisit henkisen muutoksen ihmeelliselle polulle, polku on pitkä ja kapea, mutta kaiken tassuttelun arvoista ja paljon enemmän!

No, mistä moinen saarna. No vaikka siitä, kun menet ostamaan jotakin, ja huomaat, että koko paletti on väärinpäin, ja he itse eivät edes tajua sitä. Ostin tässä erästä liikkeestä 1150 euron hameen. Tulin kotiin, ja kokeilin ja katsoin oman valaistuksen ja peilin edessä (joka on muuten täysin armoton muhkuroille, yksikään ei jää piiloon, että niin), ja huomasin, että eihän tämä näytä kyllä hyvälle. No, ajattelin, että siellä samaisessa kaupassa on yksi toinen hame, joka oli kuitenkin parempi. No, menin kauppaan, ja kysyin, "että onko teillä vaihto- tai palautusoikeutta", nuori nainen vastasi että "ei ole". No minä sanoin, että huomasin, että tämä hame ei kyllä imarrellut minua, niin voisinko kuitenkin vaihtaa tämän hameen tuohon toiseen, (joka oli kaikenkukkuraksi kalliimpi, jotain 1390 euroa tai jotain semmoista), no nuori nainen tietysti sanoi, että "hän voi soittaa ja kysä", hänellä itsellään ei ollut päätäntävaltaa. No, kuuntelin puhelun, ja arvasin, että langanpäässä on se samainen nihilisti, joka on epäluuloisuuden huippu, kerron myöhemmin lisää/omistaja).

Kuulin, kun puhelimessa kysyttiin, "kuka se on?", no myyjä ei tietysti tiennyt, koska en ole jättänyt ns. kanta-asiakastietoihin mitään, enkä jätä. No, sitten ystävällinen kaunis nuori nainen sitten lopetti puhelun, ja sanoi, "että no taämän kerran, se on sitten poikkeus, me ei koskaan tehdä näin, nyt tehtiin poikkeus, ja voidaan tehdä vaihtokauppa" :D :D :D Okeyyy, siis pitäisiköhän minun nyt alkaa huutamaan "jippii huutoja ja tehrä aaltoja", KOSKA minä saan ostaa kalliimman hameen ja maksaa vielä lisää!!!! Jess!

Säälitti koko keissi, ei se nuori nainen, mutta nämä epäluuloiset nihilisti aikuiset, jotka ovat pihalla kun pällinaamat (laiskanpulskeatsyötetyt porsaat konsanaan). Hei, siis asiakkaan pitää kiitellä ja kumarrella, että saa tuoda heille rahaa!!! Haloo pahvit!

Ei sinä mitään, jos nämä laiskanpulskeatnihilistit kuolee omaan elämäänsä, mutta miettikää, kun tämmöinen on nuoren työnantajana, niin siinä opetetaan nuoriakin ihan päin helvattua! Tämä nuori nainen vielä kyseli (oli tietysti pyydetty kysymään) "Oletko käyttänyt hametta? (toin hameen liikkeeseen sitä seuraavana päivänä), katsoi hametta ja harjasi läpi :D Eihän siinä mitään joo.

Ymmärrän, että jotkut ostavat tai tilaavat joskus jonkun muotiluomuksen instakuvaa varten, mutta SIIS JOTKUT HARVAT, suurinosa ei niin tee! Ei voi epäillä kaikkea mikä liikkuu. En antanut palautetta, ja se oli tietoinen valinta, koska en halua olla tukemassa näitä nihilistejä eteenpäin, menettäkööt asiakaansa, niin minuakin, ikinä kukina päivänä en astu jalallakaan enää siihen liikkeeseen, vaikka he sanoisivagt "tule ilmaiseksi hakemaan". Koska pari vuotta sitten menin ostamaan samaiseen liikkeeseen kengät, niin tottahan toki kenkiä pitää kokeilla ennenkuin ostetaan, niin tämä omistaja-rouva sanoi, että ei niillä saa kävellä, kysyin häneltä "että meinaatko että kenkiä ostetaan ilmaman sovitusta" :D No onneeksi sieltä paukkasi omistaukkeli, joka rauhoitti tilanteen.

summs summarun: säälittävää elämää pilata oma elämä tuollaisella neuroottisella epäluulolla ja nihilistiydellä. Itse en koskaan päästäisi omaa nuorta tuollaisen yrittäjn oppiin :D Nuorissa on toivoa, nämä nihilistit kuivukoot säästämiseensä omassa elämässään.

Muutoinkin olen ottanut sellaisen linjan, että annan arvokasta asiakaspalauttetta vain, jos näen kehityskelpoisuutta ihmisessä tai yrityksen toiminnassa. Muille olen hiljaa, ja painelen takavasemmalle. Tämäkin yritys ei seisoisi paäivääkään ilman ohekulkevia aasialaisia.
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Miksi+tämä+on+niin+tärkeä+aihe?+No+siksi,+koska+meillä+ei+ole+varaa+antaa+väärää+esimerkkiä+nuorille!+Omasta+kokemuksestani+voin+sanoa,+että+kaikki+mitä+olen+oppinut+elämäni+aikana+(työelämästä+puhumattakaan),+olen+siitä+opista+kiitollinen+muille+ihmisille+ja+työkavereille+ja+työnantajille.+Nuoret+oppii+omilla+työpaikoillaan+sen+tulevaisuuden+toimintatavan+ja+asenteen+ja+katsantokannan.+Itse+omasta+kokemuksestani+voin+sanoa,+että+70+%+asioista+ja+toimintatavoista+ja+asenteista+olen+oppinut+muilta+ihmisiltä,+20+%+oivaltanut+itse+ja+10+%+seilannut+tuurilla.Minulla+luojan+kiitos+on+ollut+todella+todella+hyviä+työnantajia+ja+työkavereita.+En+ole+tajunnut+sitä+vasta+kuin+näin+aikuisena,+mitä+kaikkea+he+ovat+opettaneet+minua,+kannustaneet+minua+ja+mitä+kaikkea+muuta,+mitä+en+edes+tiedosta.

Äänestä
  • Joten meillä ei ole varaa nihilisteille ja epäluuloisille pullasorsille :D

    Äänestä

Ei kukaan tiedä mitä yrität vihjata, eikä ketään kiinnosta. Onko sussa muuta ku tota kieroutta?

Äänestä
  • Ja pahuutta. Rikoksen puoltaminen on muuten sairasta.

    Äänestä

  • Vihjata? Vihjailua? Mitä se on? En ole koskaan oppinut sellaista, tässä suhteessa minulla ja euroedustaja-Hakkaraisella on on paljon yhteistä :D
    Kaikenmaailman vihjailut, salailut, penkomiset ja sinkoamiset eivät ole minua varten. Turhaan ajan haaskausta! Vihjailkaa keskenänne :) Ei häiritse minua, koska itse en edes ymmärrä vihjauksia, tämä on todettu käytännössä moneen kertaan :D Menee ihan huti kaikki vihjaukset :9

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vihjata? Vihjailua? Mitä se on? En ole koskaan oppinut sellaista, tässä suhteessa minulla ja euroedustaja-Hakkaraisella on on paljon yhteistä :D
    Kaikenmaailman vihjailut, salailut, penkomiset ja sinkoamiset eivät ole minua varten. Turhaan ajan haaskausta! Vihjailkaa keskenänne :) Ei häiritse minua, koska itse en edes ymmärrä vihjauksia, tämä on todettu käytännössä moneen kertaan :D Menee ihan huti kaikki vihjaukset :9

    Ja kannattaa mies kirjoittaa ihan omana itsenään noista hameen ostoreissuista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ja kannattaa mies kirjoittaa ihan omana itsenään noista hameen ostoreissuista.

    Jos mies ostaa hameen, niin sen kun ostaa, tarvitseeko täällä erikseen mainita se ett kumpi hameen osti, mies vai nainen, mitä se meille muille kuului. Jokainen menee tyylillään.

    Äänestä

Siinähän on aloittajalle loistava bisnesidea. Myydä käytettyjä tonnin mekkoja täyteenhintaan. Sivussa myös kävellyt kengät, suoraan käytöstä.
Muista hymyillä ja antaa vinkkejä miten niitä sovitetaan. Esim. kengät on hyvä käydä kokeilemassa erilaisilla pinnoilla. Samoin erikeleillä.

Kato tonnin mekkoja ostavat naiset ei tietenkään ole nihlistejä, eihän? Myyt kaltaisillesi muhkuroille.

Muista ettet ala pallinaamanihlistiksi. Eikä kannata olla epäluuloinen, jos asiakas haluaa nähdä vaikka oikeassa valossa, etenkin jos asiakas on aasialainen. Aasiassa valo on aivan erilainen kuin täällä. Kannattaa itse ehdottaa, kotisovitusta.
Aloittaja ja asiakaspalvelu on varmasti lyömätön yhdistelmä.

Äänestä
  • Jos plyysimatolla ei saa kävellä kaupan sisätiloissa, niin missä sitten? Ostaa sikaa säkissä kokeilematta kenkiä puristaako ne vai tippuuko jalasta, kun astuu? Mutta tiäkkö nämä mitä, minulle ihan sama ja se, ei se neuroottisuus ja epäluuloisuus tartu minun, kun kävelen kaupasta ulos, se neuroottisuus ja epäluulo jää sinne kauppiaan päähän ei minun :) siinäpä kiillottaa plyyssimattoa ja kengän pohjia samalla, se ei ole minun elämää :D

    DiuDauDingeliDongeli :) kyllä markkinat hoitaa, enemmin tai myöhemmin. Tietysti, jos on pystyttänyt kauppaa siksi, että saa kiillottaa kenkiä, niin mikäs siinä, eikun menoksi! PimpeliPom sanoi PimeliPom verkkosukkahousuissaan ja korkokengissään :D :D

    Äänestä

  • Ja mitä tuohon hameen hintaan tulee, se ei ole se ydin eikä edes fokus eikä edes sivuseikka tässä aloituksessa. Toki viksumpi ehkä ymmärtää, että jos ei tässä hintaluokassa, niin tuskin marketin kassalla tämä ko. kauppias ymmärrä asiakaspalvelusta höläystä ja pöläystä. Siinä mielessä kyllä hinta korreloi kauppiaan älähdyksiin ja välähdyksiin. Tosin marketeissa en ole koskaan kohdannut näin viksua toimintaa. Hinta ei korreloi laatua, mutta odotuksia kylläkin!

    Äänestä

Ihmiset, jotka ostelee tonnin hameita osaa käyttäytyä toisin kuin aloittaja. Poikkeuksena tietysti joku ojasta noussut lottovoittaja!

Äänestä
  • Olet muuten väärässä! Olen nimittäin nähnyt maailmalla kuinka on ostettu 80 000 euron Cartierin korua, ja mies ei osannut käyttäytyä yhtään, ei sitten yhtään. Eikä tämä ole ainurkertainen näkemys, mutta hintansa väärti näkemys :)

    Ja sitä paitsi, ei saa aliarvioida ojanmiehiä eikä naisia, hyvin usein he ovat aidompia ja omaavat paljon parempia käytöstapoja, kun nämä Cartierin kohderyhmä. Näin on näkkileipä!

    Ja, mitä tulee tähän asikaspalvelu,liiketoiminnan tuloshakuisuus juttuun, johon pee aaa viittaa, niin siinä oli vielä sellainenkin havainto, joka pisti silmiin, ja voisko sanoa, että kouraisi sytämestä, kun ei osata edes rahaa ottaa vastaan, saatika palvella asiakasta (muuta kuin näennäisesti).
    Samaan aikaan tuli aasialainen perhe ko. kauppaan (nainen, mies, ja pari lasta), jotka tulivat sieltä miesten puolelta (eri ulko-ovi), niin he kävivät kaupassa, ja lähtivät pois, ostamatta mitään, niin se mies vielä kääntyi ja just tuli kolkuttamaan ovea, joka oli jo lukittu (olin sisällä vielä kaupassa), niin myyjä meni sanomaan miehelle " we are close, come tomorroe" :D Sen verran ymmärsin vieraitakieliä :D Niin siinä kohtaan riipaisi sytämestä, että hei haloo, tajuatko, että mies oli sata varmasti päättänyt yllättää omaa vaimoaan, ja olisi tullut kenties ostamaan vaimon ihailemaa laukkua ikäänkuin yllätyksenä vaimolleen, mutku ei päässyt kauppaan sisälle tuomaan rahaa :D

    Kysymyshän ei ole siittä, että haluttaisiin pahaamieltä kenellekään, kysymys on ymmärryksestä tai lähinnä sen puutteesta. Kun ei suju, niin ei suju, ja kaikilta se ei vaan suju, sori vaan :) kaupan täti

    terv. ojanpohjasta noussut, joka ymmärsi palvella ihmisiä ja asiakkaita :) Muutenhan olisin edelleen siellä ojanpohjassa :) Mutta pääsin tikkaita pitkin ylös, kun onnistuin kaupaamaan ja palvelemaa ihmisen ydintä :) Tulos tai ulos oli minun mahdollisuuteni, ei siinä ollut paljon varaa virheisiin. NYT tai nykyisin en muuta tekkään kuin virheitä :D

    Äänestä

Kaupan henkilökunnalla ei siis saisi olla muuta elämää. Kun työaika loppuu, sen pitäisi voida loppua myös kaupan henkilökunnalta. Palkan juoksu kuitenkin loppuu.

Idiootit ajattelee, että voi se minua tämän kerran palvella, vaikka kauppa on kiinni, omalla vapaa-ajallaan. Mut totuus on se että kaltaisianne on maailma täynnä. Niitä viimetingan nihlistejä riittää jokaiselle päivälle.

Myös sillä kaupan henkilökunnalla saattaa olla paljon tärkeämpää ja kiireellisempää menoa, kuin jonkun romun ostaminen.

Siitä olen samaa mieltä että, persaukiset maksaa velkansa paremmin kuin, hyvin toimeen tulevat.

Äänestä
  • Tässä yksi niistä ytimistä piileekin. Oli kaksi myyjää eli jos toisella olisi sovittu tapaaminen, niin toinen voisi ihan hyvin jäädä vastaanottamaan rahaa (jos jaksaa, jos viittii, ja jos ei ole päättänyt chillailla :D. Mutta pitää myös muistaa, että pienyritys ei välttämättä ole kauan pystyssä, jos ei jousta, eli näin ollen työntekijälläkään ei ole palkanmaksajaa. lyhytnäköisellä työntekijällä tai työnantajalla on lyhytnäköiset tulevaisuuden kuviot.

    Ketä kiinnostaa, jos ei ole oma putiikki? Siitä on hyvä lähteä rakentamaan työuraansa :D

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Tiedättekö, kun on ihmisiä tai/ja jopa kokonaisia työpaikkoja, jotka ovat tosi epäluuloisia epälijöitä, on ihmisiä, jotka ovat niin pihejä, että syövät omia kynsiään säästääkseen :D Sitä en tiedä, mihin ne säästää, kun syövät kynsiään ja ovat niin epäluuloisia, että pahaa tekee tai todemmin ilmaistuna säälittää, ihan oikeasti, tulee sellainen olo "että voi voi ressuka, sinunkin elämä olisi paljon antoisempaa, jos ja kun tajuaisit oman epäluuloisuutesi ja piheytesi, ja astuisit henkisen muutoksen ihmeelliselle polulle, polku on pitkä ja kapea, mutta kaiken tassuttelun arvoista ja paljon enemmän!

No, mistä moinen saarna. No vaikka siitä, kun menet ostamaan jotakin, ja huomaat, että koko paletti on väärinpäin, ja he itse eivät edes tajua sitä. Ostin tässä erästä liikkeestä 1150 euron hameen. Tulin kotiin, ja kokeilin ja katsoin oman valaistuksen ja peilin edessä (joka on muuten täysin armoton muhkuroille, yksikään ei jää piiloon, että niin), ja huomasin, että eihän tämä näytä kyllä hyvälle. No, ajattelin, että siellä samaisessa kaupassa on yksi toinen hame, joka oli kuitenkin parempi. No, menin kauppaan, ja kysyin, "että onko teillä vaihto- tai palautusoikeutta", nuori nainen vastasi että "ei ole". No minä sanoin, että huomasin, että tämä hame ei kyllä imarrellut minua, niin voisinko kuitenkin vaihtaa tämän hameen tuohon toiseen, (joka oli kaikenkukkuraksi kalliimpi, jotain 1390 euroa tai jotain semmoista), no nuori nainen tietysti sanoi, että "hän voi soittaa ja kysä", hänellä itsellään ei ollut päätäntävaltaa. No, kuuntelin puhelun, ja arvasin, että langanpäässä on se samainen nihilisti, joka on epäluuloisuuden huippu, kerron myöhemmin lisää/omistaja).

Kuulin, kun puhelimessa kysyttiin, "kuka se on?", no myyjä ei tietysti tiennyt, koska en ole jättänyt ns. kanta-asiakastietoihin mitään, enkä jätä. No, sitten ystävällinen kaunis nuori nainen sitten lopetti puhelun, ja sanoi, "että no taämän kerran, se on sitten poikkeus, me ei koskaan tehdä näin, nyt tehtiin poikkeus, ja voidaan tehdä vaihtokauppa" :D :D :D Okeyyy, siis pitäisiköhän minun nyt alkaa huutamaan "jippii huutoja ja tehrä aaltoja", KOSKA minä saan ostaa kalliimman hameen ja maksaa vielä lisää!!!! Jess!

Säälitti koko keissi, ei se nuori nainen, mutta nämä epäluuloiset nihilisti aikuiset, jotka ovat pihalla kun pällinaamat (laiskanpulskeatsyötetyt porsaat konsanaan). Hei, siis asiakkaan pitää kiitellä ja kumarrella, että saa tuoda heille rahaa!!! Haloo pahvit!

Ei sinä mitään, jos nämä laiskanpulskeatnihilistit kuolee omaan elämäänsä, mutta miettikää, kun tämmöinen on nuoren työnantajana, niin siinä opetetaan nuoriakin ihan päin helvattua! Tämä nuori nainen vielä kyseli (oli tietysti pyydetty kysymään) "Oletko käyttänyt hametta? (toin hameen liikkeeseen sitä seuraavana päivänä), katsoi hametta ja harjasi läpi :D Eihän siinä mitään joo.

Ymmärrän, että jotkut ostavat tai tilaavat joskus jonkun muotiluomuksen instakuvaa varten, mutta SIIS JOTKUT HARVAT, suurinosa ei niin tee! Ei voi epäillä kaikkea mikä liikkuu. En antanut palautetta, ja se oli tietoinen valinta, koska en halua olla tukemassa näitä nihilistejä eteenpäin, menettäkööt asiakaansa, niin minuakin, ikinä kukina päivänä en astu jalallakaan enää siihen liikkeeseen, vaikka he sanoisivagt "tule ilmaiseksi hakemaan". Koska pari vuotta sitten menin ostamaan samaiseen liikkeeseen kengät, niin tottahan toki kenkiä pitää kokeilla ennenkuin ostetaan, niin tämä omistaja-rouva sanoi, että ei niillä saa kävellä, kysyin häneltä "että meinaatko että kenkiä ostetaan ilmaman sovitusta" :D No onneeksi sieltä paukkasi omistaukkeli, joka rauhoitti tilanteen.

summs summarun: säälittävää elämää pilata oma elämä tuollaisella neuroottisella epäluulolla ja nihilistiydellä. Itse en koskaan päästäisi omaa nuorta tuollaisen yrittäjn oppiin :D Nuorissa on toivoa, nämä nihilistit kuivukoot säästämiseensä omassa elämässään.

Muutoinkin olen ottanut sellaisen linjan, että annan arvokasta asiakaspalauttetta vain, jos näen kehityskelpoisuutta ihmisessä tai yrityksen toiminnassa. Muille olen hiljaa, ja painelen takavasemmalle. Tämäkin yritys ei seisoisi paäivääkään ilman ohekulkevia aasialaisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu