Ne, jotka sosiaalisessa mediassa nauravat Raamatulle ja syyttävät kristittyjä, ovat vain pieni äänekkäin ja aggressiivisin joukko.
Suuri maltillinen enemmistö on usein eri mieltä.
Siunausta palstan uskoville!
19
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kiitos samoin!
Kaikkivaltias on suuri Jumala - herättää kuolleetkin:
http://www.thepukki.fi/blog/post/kuolleista-herannyt Kukapa nauraisi Raamatulle ja muulle antiikin kirjallisuudelle, joka kiinnostaa yhä uusia ja uusia sukupolvia?
Niiden tulkitsijoille ja lyömäaseena käyttäjille toki välistä nauretaan.- Anonyymi
Kerro kolme tulkintaa joille sinä naurat.
Raamatun virheille, typeryyksille ja ristiriidoille sopii vaikka nauraa, mutta muuten se on hyvin vakavasti otettava teos.
Kannattaa aina muistaa, että jos Raamattua ankarimmin julistavat oikeistofundamentalistit jonkin kauhean sattumuksen seurauksena pääsisivät valtaan, useimpien elämä muuttuisi maanpäälliseksi helvetiksi ja tiedekin käytännössä loppuisi monella alalla. Sananvapaudesta ei olisi enää jäljellä kuin muisto, ja jumalanpilkasta – joka tietenkin tulkittaisiin kivan laajasti – seuraisi vähintään kymmenen vuotta vesileipää. Teloitukset otettaisiin käyttöön aivan varmasti, ja Mooseksen lakia sovellettaisiin mahdollisimman tarkkaan kuten viimeksi vuoteen 1734 saakka. 🥶Anonyymi kirjoitti:
Kerro kolme tulkintaa joille sinä naurat.
Kysypä rekattuna, jos vaikka tärppäisi paremmin. Anoille vastaaminenhan on täysin hyvän tahtomme varassa, enkä ymmärrä miksi sinulle pitäisi sellaista tässä kohtaa osoittaa.
- Anonyymi
RepeRuutikallo kirjoitti:
Kysypä rekattuna, jos vaikka tärppäisi paremmin. Anoille vastaaminenhan on täysin hyvän tahtomme varassa, enkä ymmärrä miksi sinulle pitäisi sellaista tässä kohtaa osoittaa.
Ei löydy yhtään Repe Ruutikalloa väestörekisteristä.
Ano mikä ano.
Ja vielä sangen tyhmä sellainen olet. - Anonyymi
RepeRuutikallo kirjoitti:
Raamatun virheille, typeryyksille ja ristiriidoille sopii vaikka nauraa, mutta muuten se on hyvin vakavasti otettava teos.
Kannattaa aina muistaa, että jos Raamattua ankarimmin julistavat oikeistofundamentalistit jonkin kauhean sattumuksen seurauksena pääsisivät valtaan, useimpien elämä muuttuisi maanpäälliseksi helvetiksi ja tiedekin käytännössä loppuisi monella alalla. Sananvapaudesta ei olisi enää jäljellä kuin muisto, ja jumalanpilkasta – joka tietenkin tulkittaisiin kivan laajasti – seuraisi vähintään kymmenen vuotta vesileipää. Teloitukset otettaisiin käyttöön aivan varmasti, ja Mooseksen lakia sovellettaisiin mahdollisimman tarkkaan kuten viimeksi vuoteen 1734 saakka. 🥶Taatusti ei kristityt käyttäisi teloituksia vaan elettäisiin Jeesuksen opetusten mukaan.
Jos ateistit saisivat vallan, alkaisivat kristittyjen yölliset kidnappaukset ja teloitukset uudelleen, kuten tapahtui neuvostoliitossa, jossa ateistihallinto.
Eli taas mennään ateisti/suvakki/vasemmisto-tyyliin käänteisjujulla. Anonyymi kirjoitti:
Taatusti ei kristityt käyttäisi teloituksia vaan elettäisiin Jeesuksen opetusten mukaan.
Jos ateistit saisivat vallan, alkaisivat kristittyjen yölliset kidnappaukset ja teloitukset uudelleen, kuten tapahtui neuvostoliitossa, jossa ateistihallinto.
Eli taas mennään ateisti/suvakki/vasemmisto-tyyliin käänteisjujulla.>Jos ateistit saisivat vallan, alkaisivat kristittyjen yölliset kidnappaukset ja teloitukset uudelleen, kuten tapahtui neuvostoliitossa, jossa ateistihallinto.
Kaikessa pitää olla motiivi. Mikä olisi suomalaisten ateistien motiivi tehdä vähälukuisille ja käytännössä harmittomille aitokristityille noin? Sen sijaan kristittyjen motiivi voidaan lukea pyhästä Vanhasta testamentista, joka sallii tappaa oikeauskoisten vastustajia melkoisen vapaasti, kuten kristityt toki ovat 2000-vuotisessa historiassaan tehneetkin. Amerikan alkuväestönkin he tuhosivat lähes kokonaan.
Neuvostoliitossa yölliset sieppaukset ja niitä seuranneet teloitukset loppuivat melko tarkkaan, kun Stalin poistui näyttämöltä. Suomen ateisteista on ehkä 2-3 prosenttia yhä N-liittoa ihailevia kommunisteja.
Yhdysvalloissa kuolemantuomioiden kannatus on sitä suurempi, mitä uskonnollisemmalla alueella ollaan. Ei ole mitään perustetta olettaa, että meillä meininki olisi kovasti siitä poikkeava, kun sikäläisen kristillisen oikeiston ihailu on omassa vastaavassamme lähes rajatonta.Anonyymi kirjoitti:
Ei löydy yhtään Repe Ruutikalloa väestörekisteristä.
Ano mikä ano.
Ja vielä sangen tyhmä sellainen olet.En tiennytkään, että joku luulee väestörekisterin pitävän kirjaa suomi24;n rekatuista nimimerkeistä.
Toki tuo synkkaa vaikkapa lopunaikauskon älyttömyyden kanssa ihan hyvin.- Anonyymi
RepeRuutikallo kirjoitti:
En tiennytkään, että joku luulee väestörekisterin pitävän kirjaa suomi24;n rekatuista nimimerkeistä.
Toki tuo synkkaa vaikkapa lopunaikauskon älyttömyyden kanssa ihan hyvin.Kuvasi on netissä. Sinut olisi helppo tunnistaa jos sattuisi kiinnostamaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuvasi on netissä. Sinut olisi helppo tunnistaa jos sattuisi kiinnostamaan.
Ketä kiinnostaisi ?
Eikö Paavali sanonut, että Pelastus on Juudasta, jonka sukukunnan pappeudesta Mooses ei mitään puhunut. Samalla myös lakiin tuli muutos.
Kristityt ovat muuttaneet sen muotoon: Jeesus on Juudasta.- Anonyymi
Jeesus on Juudan sukukuntaa, kyllä.
Ei juudalaiset olleet pappeja vaan leeviläiset. - Anonyymi
Raamattua et ainakaan osaa.
Tuskin paljon muutakaan.
- Anonyymi
Ei Ramatussa ole mitään naurettavaa, se on itkettävää, että sen perusteella hyvä Jumala on tapettu ja annettu hyvältä tuoksuvana uhrilahjana vihaiselle Jumalalle. Maailma on paha, koska Jumala on kuollut uhrattuna ja se mikä uhrataan lakkaa olemasta.
Uhraaminen on moniin uskontoihin liittyvä toimitus, jossa ihminen antaa lahjan jumalalle, jumalille tai henkiolennolle esimerkiksi paremman sadon tai muun hyvänsuopuuden toivossa, väärien tekojensa sovitukseksi, hartauden osoituksena tai jumalien kiittämiseksi.
<<Uhrausta harjoitetaan, koska jumalan uskotaan tuomitsevan ihmisen väärät teot taikka kiitokseksi jumalalta saaduista hyvistä asioista. Yleensä uhraamiseen liittyy uhrilahjan jättäminen, hajottaminen, tappaminen, upottaminen, pudottaminen tai polttaminen. Uhratun asian täytyy tavallaan kadota ihmisten maailmasta ja lakata olemasta hyödyksi ihmisille, että se voisi tulla jumalan maailmaan ja olla jumalan hyödyksi. <<
Lähde: wikipedia
Hyvä Jumala lakkasi uhraamisella olemasta hyödyksi ihmisille, mutta on hyödyksi vihaiselle VT:n Jumalalle, kuten hän tämän uhraamisen määräsikin. - Anonyymi
Rukoillaan heidän puolesta että Jumala poistaisi peitteen heidän silmiltään.
Jeesus sanoi, maailmassa teillä on ahdistus, mutta olkaa turvallisin mielin, Minä olen voittanut maailman.
Uskovan rukous voi paljon, kun se on vilpitön. - Anonyymi
Joo. Valtaosa ymmärtää sääliä uskovaisia. Ovat kuin eksyneitä lampaita reppanat.
- Anonyymi
Mihin pitäisi luulla olevansa?
Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2042358
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401572Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1351222Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2881018Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe56972Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis288915- 55906
Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen20902Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S18765Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58763