jo lähtemässä hänen matkaan, mutta sitten alkoi keskusteluissa kummallinen lellittely: kutsutaan söpöksi, lutuseksi, pikkuiseksi... uskon jokaisen miehen katsovan vastaavat kommentit todella loukkaavaksi varsinkin vanhemman miehen kohdalla. Mikä saa naisen käyttäytymään näin, onko hoivavietti kenties vai tahallinen pilkka. Itse koen jo pelkästään söpön käytön todella loukkaavana: ihan kuin olisi jonkin sortin kakkos luokan mies, et ole hyvännäköinen etkä komea, olet jokin vaate, auto, pentu tai vastaava- eli siis käyttöesine.
Tapasin kiinnostavan naisen ja olin
Anonyymi
66390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 66
Vanhimmat
Joo kyllä ne ovat ihan vastaavia, mitä miehet käyttävät naisista., suhteen rakoillessa eli h...a lehmä, emakko jne. Kannattaa ehdottomasti loukkaantua ja siirtyä seuraavaan. Näinhän leppoisasti se viikko taas pyörähti käyntiin.
No nainen on varmaan puolisokee kun sua söpöks kutsuu. Asia korjaantuu kun pyydät häntä käymään Specsaversilla.
Pikkuisekseksi kutsuminen. Noh, miten sen nyt kauniisti sanois. Osta bokserit, joissa on läpinäkyvä ja suurentava ohut muovikalvo edessä. Alkaa pikkuinen näyttää normaalikokoiselta. Mut kuule, vie nyt ensin se muija sinne Specsaversille.
8:24 -> Hah, hah. Sulla tosi hyvin leikkaa. Jos luonani olisi muita tai olisin tätä lukemassa muitten seurassa. Katsoisivat minua H-moilasena kun nauran yksikseni ääneen. Ei todellakaan voi muuta kuin nauraa. oli tosi hauskasti kijoitettu.
Ainahan voi olla myös se mahdollisuus, että kun se nainen on käynyt siellä Specsaversilla tai vastaavassa, et sitä naista tule näkemään iänkuuna päivänä. En tiedä, onko se sitten huonompi juttu. Ainakin ne söpökommentit siinä samalla loppuu kuin seinään ja samalla nainenkin poistuu pysyvästi elämästä.
Siksi kannattee pysyä pelkästään palstalla niin ei tapahdu mitään hirveitä juttuja.
Noissa sanoissa on kyllä jotain ärsyttävää. Ymmärrän aloittajaa.
Niin on! Ehkä kyseessä on naisen puolelta hyvän mielen sanoma ”ei kiinnosta” ilmaistu kiertoteitse. Ei asiaa voi muuten oikein nähdä.
Ei sitä aikuinen mies varmaan jaksa kuunnella tuollaista lässytystä päivästä toiseen. Mutta luultavasti nainen vain hyvällä tarkoittaa..
Ainahan voit asiallisesti keskustella asiasta hänen kanssa..
Onko jossain olemassa nainen jonka kanssa voi asiallisesti keskustella? Voisitko osoittaa minulle suunnan mistä niitä löytyy? Kunhan sivusta kysyn.
Heh :) samaa mietin.
Kannattaako sellaisen naisen kanssa tuhlata hetkeäkään jos ei voi asiallisesti keskustella..
Jos nyt panoseuraa hakee niin aina voi hankkia korvatulpat ihan vaikka varmuuden vuoksi..
Mitkä sitten olisi sinun mielestä sellaisia nimityksiä tai lempinimiä, joita sinusta voisi käyttää?
Olen saanut sellaisen käsityksen muista miehistä ja omasta mielestänikin, että mies haluaa tulla kutsuttavaksi mieheksi, komea, hyvännäköinen ja vastaavat, joiden merkitys oikeasti viittaan miehen ulkonäköön positiivisella tavalla. Söpöksi kutsuminen on suoraan sanottuna asia, joka täysi turn of naisen suhteen. Niin kuin joku kerran sanoi, se on komean ja hyvännäköisen miehen joku ruma, jota nyt voi katsoa ja sisäinen voi olla hyvä.
Tietenkin jos en ole komea tai hyvännäköinen niin ei kai niitä voi edes käyttää. Ihme kun ei joku älytön nallekarhu vertaus, todella loukkaavaa.
Mutta niin kuin sanoin, paras keino karkoittaa mies on alkaa lässyttämään ja kutsumaan söpöksi, lutuiseksi ja muiksi vastaaviksi ressukoiksi.
Rumuus pitää vain hyväksyä ja katsoa asia niin ettei kukaan ole sinulle. Yksin olokin on mukavaa kunhan vetää pään täyteen kamaa.
Jotenkin taas niin helvetin pettynyt olo koko perkeleen elämään.
Paras keino karkoittaa nainen on kutsua sitä söpöksi tai lutuseksi. Kuin jotain lasta tai pentua. Ei ole miehekästä.
Tämä heteronaiselta.
Paras on kun ei puhuta mitään!
On hyvä hillitä lauseensa urahduksiin ja mörähdyksiin.
Nyt kyllä riippuu naisesta tuo söpö sanan käyttö. En koskaan käyttäisi sanaa söpö, ellen oikeasti pitäisi, ainakin joiltakin osin, miehen ulkonäöstä. Komea tai hyvännäköinen mies voi olla söpö ja söpö sanan kohde. Jos en pidä miehen ulkonäöstä, en kuvaile sitä millään positiivisella kommentilla. Silloin on parempi olla kuvailematta sitä ollenkaan (ainakaan päin naamaa). Söpö on siis positiivisesti latautunut sana. Ainakin minun mielestäni.
Samoin nallekarhu on positiivisesti latautunut vertaus/sana. Miksi miehet takertuu sanoihin? Hellittelynimiä ei anneta, jos ei haluta mitään kontaktia mieheen.
Jokainen tyylillään, omaan elämääni ei ainaakaan tule yhtään naista joka alkaa kutsumaan söpöksi, lutuiseksi ja muiksi haukkumasanoiksi.
Kannattaa miettiä, mikä on haukkumasanan, hellittelysanan ja kehun ero. Kannattaa osata aukaista oma suu myös tarvittaessa.
Meinaatko ettei tähän liity mukaan henkilökohtaista taitoa lukea ihmistä? Jokatapauksessa koen söpöksi kutsumisen miehen näkökulmasta todella loukkaavaksi.
Tästä kun vetäisin kunnon filosofisen tutkielman, mitä söpö tarkoittaa, niin ehkä muillakin miehillä alkaisi silmät aukeamaan. Tälläisen naisen kanssa ei kannata mistään hinnasta liittoutua. Tulos on taattu! Olet pelkkä roska, jota pidetään jonain tiskirättinä.
Pitää tuntea aika hyvin se ihminen, jota analysoi, ettei analysoi sen ihmisen termien käyttöä ja tarkoitusperiä väärin. Minä käytän miehistä sanaa söpö, jos he sen nimityksen ansaitsevat (minun mielestäni). Kukaan ei ole ainakaan minun kuullen siitä ennen valittanut.
Senkus nimittelet, älä sitten ihmettele kun seura katoaa.
Omasta mielestäni nainen voi sanoa söpön juuri silloin kun haluaa ilmaista ettei toinen oikein sovi hänelle. Oot vaan sellanen söpö hyvä ystävä.
Jos mies ei ole mielestäni hyvännäköinen/komea, en käytä sitä sanaa hänestä. Silloin on parempi olla neutraalilinjalla. Samoin jos nainen ei ole kaunis/hyvännäköinen, en anna hyvänäkökehuja. Silloin voi kiinnittää ihmisen muihin oikeasti positiivisiin ominaisuuksiin huomiota.
Jos nainen käyttää sanan söpö ohella muita kehuja miehestä/miehen ulkonäöstä/miehen ominaisuuksista, myös söpön voi kyllä mieltää ihan vaan positiiviseksi hellittelynimeksi niiden muiden positiivisten ilmausten ohella.
Ehkä jos se tosiaan liittyy kahdenkeskeiseen leikkiin ja muutenkin käytetään hellittylelysanoja. Mutta kun lähetät kuvan ja vastaukseksi ”söpön” voi tyhmempikin ymmärtää olevansa ruma. Taas sain onnekseni nähdä etten ole parisuhdemarkkinoilla minkään arvoinen ja turha yritttää jatkossa enää kokeilla tikulla jäätä. Antaa komeiden ja hyvänäköisten miesten jyrätä naisia.
FB on lyönyt läpi kaikilla rintamilla, mutta niinpä sen alkuperäistarkoitus on ollutkin, tyhmentää kaikki samalle asteelle.
Lisää ovat lyömässä vettä myllyyn nämä kaikenkarvaiset toimittelijat, jotka ns. virallisessa mediassa toimivat FB:n jatkeina, kun taidot eivät enää muuhun riitä.
💘 -Nainen kirjoittaa....
Mielestäni
Mieshän on maskuliininen ja atleettinen mutta ei saa liiaksi olla tietenkään, Sitten ei vaikuta enää seksikkäältä.
Miehekäs, komea, seksikäs urho, "armaani" <- ehkä liian imelä
Silmissä lämmin katse joka katsoo suoraan silmiin ja hymyilee miehekkäästi
Huh, Sitten vielä ne kengät. Oli piste ii-n päälle.
Oli täysi työ pitää itsensä kurissa ja tsemppaa ettei jalat menneet alta
Moderaattori leikkimässä naista!
Tunnistettu
💘-Nainen kirjoittaa....
11:00 -> vastaus . Kiitos kohteliaisuudesta :) Valitettavasti erehdyit!
Olen ihan tavallinen suomalainen nainen, kirjoitan vain koska ikävöin erästä miestä , vähän helpottaa kun kaipuutaan tänne kirjoittaa.....
mikäli asia etenee jossain vaiheessa pitemmälle....lopetan tänne kirjoittelun.
Ja jos se ei vastaavasti etene mihinkään niin siinä vaiheessa ainakin yritän lopettaa tänne kirjoittelun, häntä en sitten tule täällä enää kaipailemaan
Eli kun mies kutsuu naista vastaavilla nimillä, niin nainen on kakkosluokkaa, ei ole hyvännäköinen eikä kaunis, vaan on jokin vaate, auto, pentu tai vastaava- eli siis käyttöesine?
Kaunis ja hyvännäköinen ovat vallan mainioita sanamuotoja naiselle. En itse sanoisi naista söpöksi, muuta kun siinä tapauksessa että haluan hänestä eroon.
En ymmärrä, miksi söpö käsitetään negatiivisena terminä, jota se ei ole. Englanninkielinen vastine tuolle sanalle on cute, jonka käytössä ei ole myöskään mitään negatiivista kaikua. Tehkää parisuhteissanne sanakirjat ja sopikaa sanoista, joita saa käyttää, jos oikeasti noin vaikeaksi elämä menee.
Mitenjoku voi edes nähdä sen pilkaksi kun toinen käyttää hellittelynimiä ihastuksissaan!
Et taida sopia sille naiselle. Toivottavasti nainen tajuaa jättää sinut. Et ole hellittelynimien arvoinen!
Mut tuo voi olla ironiaa! Mun mies on todella pitkä ja kutsun häntä kahden kesken pikkuiseksi - hän tietää ettei todellakaan ole, mistään kohtaan. Söpö ja lutunen ovat joillekin tapa sanoittaa kokemaansa hellyydentunnetta. Itselle ne ovat iso turn off, mutta eivät kaikille. Samoin ihmiset, jotka tiedostavat ja ovat sinut rumuutensa kanssa, loukkaantuvat komea/kaunis sanan käytöstä. Mutta me ihmiset ollaan erilaisia. Paras tapa sanoa ääneen. "En tykkää, kun sanot minua söpöksi ja lutuiseksi... Sano mielummin vaikka komeaksi tai hyvännäköiseksi..." Me naiset ollaan kiitollisia tällaisista suorista neuvoista. Sitä me odotetaan miehiltä: suoruutta ja rehellisyyttä. (Paitsi ulkonäköasioisssa: kaikki naiset haluavat kuulla olevansa kauniita ja etteivät ole lihavia vaan hyvännäköisiä.)
Niimpä, miestä söpöksi kutsuminen on miehelle yhtä halventava kuin naiselle lihava.
Naurettavin aloitus ikinä ellei sitä aloittajana ole kyseessä aikamiespoika ilman varhaisempaa naiskosketusta :D
Ei oo todellista. Aloituksen on pakko olla provo :D
Tietysti jos huutais ukolle vitun ääliö, niin se kävis hälle varmaan paremmin, se ei olis pilkkaa?
Aloittaja ON aikamiespoika,
Pieni ohje. Naiset nimittävät miehiä kaiken aikaa ja kaikkialla näin. Se on naisellisen kommunikaation tietty aste.
Pilkasta ei ole kyse vaan läheisyydestä ja hellyydestä. Miehen on vain kestettävä se. Yleensä terve mies nauttii.
Niinpä. Kiitos viisaasta kommentista.
Vaikea sanoa, mistä tuollainen johtuu. Ihmiset ovat erilaisia. Mutta aikusena ihmisenä tuollainen tuntuu hiukan oudolta. Toki jotkut ihmiset käyttävät hellittelynimiä, tai siirtyvät tuollaiseen moodiin kun kokevat tarvetta vetäytyä tilanteesta ja ottavat tuolla tavoin etäisyyttä esim. konfliktitilanteessa. Tapaukset ovat varmasti yksilöllisiä.
Hahaha onkohan mies nyt jo ihan liian vanha tälle naiselle? Haepas joku mummeli vanhainkodista niin se ei ehkä enää viitsi luetella lutusia tai muutenkaan ottaa mitään lähikontaktia. Jääkaappiinkin on pantu teipillä ruoka-aineiden raja, sinun minun. Ja eri kerroksissa nukutaan. Kerran vuodessa laitetaan kommunikointikortti ”hyvää joulua”.
Se nainen sai sitten mennä jo. Hänelle kaikkea parasta! ❤️
Yliotteen takia. Naisilla on keinot alistaa mies. Se on nykymaailman kuva ja kehityksen suunta.
Entä jos kyse onkin siitä, ett mies on naista paljon nuorempi ja siks nainen puhuttelee miestä tuolla tavoin. Pitäiskö miestä siaks sanoa tai karjuksi nimitellä, ett miehestä tuntuis paremmalta. Tai sanoa äijäksi jne,,. Ehkä nainen vaan on tottunut muunlaisiin miehiin ja kun joku mies tekee naisen puolesta jotain asioita, niin siks ns.pehmoilee ja kutsuu lutuseksi jne..
Kyse oli ulkonäköseikka! Söpöksi kutsutaan sellaisia, jotka eivät ole komeita ja hyvännäköisiä. Jos olet toiselle jo etukäteen jonkin sortin semi- mies ulkonäöllisesti niin miksi kukaan haluaisi elää sellaisessa suhteessa. Etsii sitten sellaisen naisen kenen mielestä olet komea ja hyvännäköinen.
Siinä tapauksessa ehkä Brad Pitt-naamari vois auttaa... Vitsi!!!
Tai sitten etsii sellaisen naisen ettei tarvitse naamaria...
Eikä kenekään pikkulapsi...
Nainen voi varmasti tarvittaessa vetää sen Angie-naamarin päähän ja mies sen Brad-naamarin. Ongelma ratkaistu. ;)
Kerran pahasti loukattu. Sieltä ei enää ole U- turnia.
Mää vanha ja ruma äijä lutunen ja söpö vai?
Asia loppuunkäsitelty! Se meni jo!!! Haluan sellainen naisen, joka arvostaa minua ja pitää minua miehenä. NEXT!
Missä tää ”nimittely” on tapahtunut? Ihan mielenkiinnosta.
Suomessa tapahtunut viestittely yhteydessä, ei palstalla.
Tuntuu oudolta palstalaisten tapa halata, pussata, suudella ym. ventovieraita ihmisiä. Samoin lepertelynimien käyttö täällä on kummallista. Puhuuko ihmiset noin arkielämässäkin vieraille ihmisille?
Itse en naisena tykkää tietyistä nimittelyistä, kuten söpöliini, höpönassu ja herkkupeppu. Jätin erään tyypin, jolla sanavarasto oli ilmeisen suppea ja naista alentava. Muitakin puutteita omasi, mutta tuo nimittely oli myös itsenään paha vika.
Minun tuleva vaimoni/höpönassuni saa hellittelynimitellä minua. Julkisesti en halua olla kakkapylly kyllä. Jokin raja täytyy vetää siis.
Mun mielestä lutunen on aivan paras sana. Kuka mitenkin kutsuu ihanuutta.
On hyvä varmasti hyvä alkaa käyttämään miehenä naisille myös vastaavia alentavia nimityksiä kauniin ja hyvännäköisen alla oleville naisille- tässä söpön vastakohtia naiselle: ruma, läski, nokkava, pyylevä, harakka, lahna. Vastaisuudessa sanon näiden kaikkien ”kauniin ja hyvännäköisen” vertailukohtien olevan HYVÄÄ tarkoittavia sanoja.
Ei miestä ei naistaksan ole hyvä edes hellitellä sanoilla kuin pientä lasta. Herkkupeppu, kultsi, naikkonen, nekin voi kuulostaa huonoilta sanoilta jos ei ole pidempiaiksinen parisuhde jo menossa. Ne voi tuntua alentavilta sanoilta vaikka sanoja tarkoittaisi muuta. Yleensäkin olisi arvostettava toista ja tunnettava hänen suhtautumisensa näihin nimityksiin ennen kuin sanoo mitä tahansa. On hyvä seurata toisen puhetapaa joka kertookin ihmisestä mistä toinen pitää tai ei pidä.