Gutbrod-sarvitraktorin lisälaitteita

Löytyisikö keneltäkään nurkista (vetävää) peräkärryä Gutbrod-sarvitraktoriin. Myöskin muut lisälaitteet kiinnostavat Voi myös soittaa 0503032000 / Matti tai laittaa mailia matin,[email protected]
144936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

En ole kuullut kyseisestä merkistä ja vielä vähemmän vetävästä peräkärrystä. Onko omassasi
voiman ulosotto. Selvitä ensin kuka sitä konetta
on maahantuonut ja koska. Tämä voi olla vähän huono media asian selvittämiseen. Suosittelisin
Keltaista pörssiä tai vastaavia.

Äänestä
  • No tämä traktori on vuosimallia -60 ja siinä on vaihdelaatikko ja voiman ulosotto . Siihen on saatavana mm. kuulemma lumilinko ja vetävä peräkärry. Saattaa olla kyllä vähän kivenalla . Jos joku on nähnyt netissä esim kuvia kyseisistä laitteista niin olisin kiitollinen näistä osoitteistakin. Maahantuojasta ei ole hajuakaan.Eikä nuo lisälaitteet tarvitse välttämättä olla Gutbrod traktorista, muidenkin satvitraktoreiden lisälaitteita voi varmaan siihen sovittaa?

    T: Matti

    Äänestä

  • ><>>><... kirjoitti:

    No tämä traktori on vuosimallia -60 ja siinä on vaihdelaatikko ja voiman ulosotto . Siihen on saatavana mm. kuulemma lumilinko ja vetävä peräkärry. Saattaa olla kyllä vähän kivenalla . Jos joku on nähnyt netissä esim kuvia kyseisistä laitteista niin olisin kiitollinen näistä osoitteistakin. Maahantuojasta ei ole hajuakaan.Eikä nuo lisälaitteet tarvitse välttämättä olla Gutbrod traktorista, muidenkin satvitraktoreiden lisälaitteita voi varmaan siihen sovittaa?

    T: Matti

    Vetävän peräkärryn tarpeellisuus on suhteellinen
    sarvitraktorissa. Lumilinko on eri asia. Jos kielitaitosi riittää, niin Gutbrod merkin valmistaja taitaa olla saksalainen ainakin kävin
    sellaisilla sivuilla. Maahantuojakin saattaa
    löytyä heiltä kysymällä. Tällä palstalla jäät varmasti aika yksin asiasi kanssa. Ilmaisjakelu-lehtien puutarhakonepalstat ovat paljon luetumpia.

    Äänestä

  • ><>>><... kirjoitti:

    No tämä traktori on vuosimallia -60 ja siinä on vaihdelaatikko ja voiman ulosotto . Siihen on saatavana mm. kuulemma lumilinko ja vetävä peräkärry. Saattaa olla kyllä vähän kivenalla . Jos joku on nähnyt netissä esim kuvia kyseisistä laitteista niin olisin kiitollinen näistä osoitteistakin. Maahantuojasta ei ole hajuakaan.Eikä nuo lisälaitteet tarvitse välttämättä olla Gutbrod traktorista, muidenkin satvitraktoreiden lisälaitteita voi varmaan siihen sovittaa?

    T: Matti

    Mulla on vastaava vm 60 "HyväVeli" -tuote, jossa vaihteita 2 1 tai sarvet ympäri 1 1 (2-nopeus "disabloituu") - muistaakseni 126 cc 6 hp 2-t kone (1-pyttynen).

    Lisälaitteina jyrsin, alueaura (1,2 m) ja sovitteet ajoleikkurin peräkärryyn sekä auton peräkärryyn. Lisäksi tein levike/paripyörät siihen, niin ei keiku - nyt vetokyky uskomaton, mutta kääntyy nihkeästi kovalla hiekalla...
    Tietty jyrsintä lukuunottamatta (joka tuli mukana) kaikki omavalmisteita/-sovitteita.. lisäsin mm. vanhasta tärylätkästsä vetokäynnistimen narun tilalle. Niin ja työvalot..

    Olen käyttänyt sitä kaikissa metsän/pihanhoitohommissa sekä mulla,hiekan ja puun ajossa. Erittäin kätevä esim. pihamultien tasauksessa/levityksessä tuon alueauran kanssa - eli sarvet ympäri työntämään... ei riko pihoja/nurmia. On sillä aurauksetkin hoitunut.

    Suunnittelin myös vetävää kärryä, mutta luovuin siitä kahdesta syystä;

    1) nivel tulisi ongelmaksi, kun vetokoukku eri kohdalla (pituussuunnassa) kuin VOA (ulosotto)

    2) VOA-kierrokset vain kampuran kierrosten mukaan - pakki ja 2-nopeus ongelmana

    Linkoakin suunnittelin, mutta hommasin lumihommiin oikean traktorin...

    Äänestä

ilmeisesti samantyyppinen traktori kylläkin Standard - merkkinen. Toimiva peli vaikka en sillä kyllä mitään tee. Lumilinko, aurat ja jyrsin ainakin löytyy. Muistan että joskus meilläkin oli siihen peräkärry, muuta ei se kyllä vetävä ollut. Ja minkä takia sen pitäisi olla vetävä?

Äänestä
  • No onko sulla halua niistä luopua / myydä pois , missä päin sulla nuo on ja pystytkö laittaa niistä vaikka kuvia.

    Äänestä

  • Vieläkö sinulla on tuo standard. Soita Jarmo Koskiranta 044 7464241

    Äänestä

  • Hei. Missäpäin sinulla tollainen Standard on. Olen kiinno0stunut. Soita Jarmo Koskirnta 044 7464241

    Äänestä

Hae Gutbrod sanalla oheinen haku. Siellä on jotain 10 vanhempaa tietoa tai hakua aiheesta.

Äänestä
  • OK Kiitti

    Äänestä

Ostin viikonloppuna ko. merkkisen sarvitraktorin mutta siitä puuttui moottori. Voisiko joku kertoa
millainen( merkkinen ) moottori niissä on ja olisko joku halukas myymään ko. moottorin tai muita lisälaitteita ?

Äänestä

Eipä ole "Puistomies" oikein ajantasalla vastauksissaan kuin piruilee......

Olen kyseisellä merkillä ajanut reilun 50 vuotta, saattaisi olla paljonkin eri mieltä asiasta.

Äänestä
  • Mahtaako olla henkissäkään noin vanhaan keskusteluun osallistuneet. Toki aina kannattaa kaivaa vanhoja aiheita kun uusia ei tule.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Löytyisikö keneltäkään nurkista (vetävää) peräkärryä Gutbrod-sarvitraktoriin. Myöskin muut lisälaitteet kiinnostavat Voi myös soittaa 0503032000 / Matti tai laittaa mailia matin,[email protected]

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu