Liha on uusi tupakka

Anonyymi

30

202

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa olla että vihervasurit nousevat punakapinaan lihansyöjiä vastaan. Monttuun sekin yritys päätyy.

    • Anonyymi

      Uusi kieltolaki tulossa.

    • Anonyymi

      Suomessa oli voimassa lihatuotteita koskeva kieltolaki vuosina 2019–2032. Tänä aikana Suomessa ei saanut myydä, eikä itse valmistaa lihatuotteita. Lihan kotikasvatus-oikeus oli viety kansalaisilta jo aiemmin. Kieltolain suorana seuraksena oli, että lihaa alettiin salakuljettaa ulkomailta ennennäkemättömiä määriä. Kieltolaki on usein nähty ”vihreitten naisten lakina”. Suomalaiset keräsivät addressin kieltolain kumoamiseksi keväällä 2031. Kieltolaki päätettiin lopulta kumota: 29.–30. joulukuuta 2031 pidetyssä kansanäänestyksessä yli 70 prosenttia äänestäneistä äänesti lain kumoamisen puolesta. Kieltolaki päättyi 5. huhtikuuta 2032 klo 10, jolloin ensimmäiset lihatiskit kauppoihin avattiin

    • Anonyymi

      Lihansyöti julkisissatiloissa pitäisi kieltää, lisäksi lihan ostamisen ikäraja pitäisi olla 18 vuotta.

    • Anonyymi

      Hyväksyttäisiinkö liha elintarvikkeeksi jos nyt pitäisi hyväksyttää?

      • Anonyymi

        Silloin ihmiseläin pitäisi vasta syntyä.


    • Anonyymi

      Terroristeille mahtava paikka syöttää labralihaan myrkkyä ja sairastuttaa kansat. Yrittäköön samaa luonnoelukoihin, niitä maatiloja kun on siellä täällä.

      Nyt kärvistellää lääkepulaa, kun laboratoriot on solmussa, entäs kun pihvi labotariot on solmussa ?

    • Anonyymi

      Saako asunnossani tupakoida ja syödä lihaa?

      Ei saa. Kodissasi tupakointi, myös sähkötupakan käyttö, ja lihansyönti on kielletty vuokrasopimuksesi ehdoissa. Myös kotitalosi yhteiset tilat ovat savuttomia ja lihattomia . Useimmiten talon pihalta löytyy kuitenkin tupakoinnille ja lihansyönnille erikseen varattu paikka. Tupakointi/lihakielto koskee myös kotiin tulevia vieraita, joten huolehdithan että vieraasi ovat myös tietoisia tupakointi/liha kiellosta ja noudattavat sitä.

    • Anonyymi

      Jossain vaiheessa tulee ihmisenliha marrkinoille, sillä lihanhimo on joillakin vallan mahdoton. Jotkut maajussit joutuvat jopa sikaa ja hevosta "nauttimaan" kun ei parempaa saa....

    • Anonyymi

      Osta paketti hunajamarinointia kanaa. Lihaa siinä ei ole, vaan epämääräistä lientä ja roippeita.

      • Anonyymi

        Jos haluat ilman sitä sotkulientä ostaa samaa kanaa, niin avot, hinta pompsahtaa euroilla ylöspäin. Niissä sotkuliemi kanoissa on pidempi myyntiaikakin, kuin naturellissä.


    • Anonyymi

      Mienköhän tuo laboratoriakana käyttäytyy jos sen Friteeraa ?

    • Anonyymi

      Johanneksen evankeliumi
      8:15 Te tuomitsette lihan mukaan; minä en tuomitse ketään.

      Öylättiä vain kaikille.

      • Komppaan. Yölättiä ja ehdollisviintä väh. 1 plo/hlö. & Silliä kullekkin.


    • Anonyymi

      Ei muuta kun lihalle ja lihajalosteille trendin mukaisesti veroa 10 €/kg niin loppuu se maailman tuhoaminen, ...kele!

    • Anonyymi

      Parvekelihansyönti? Missä peräkylillä tuollaista harjoitetaan...

      • Anonyymi

        Persuilla on tapana grillata parvekkeella. Haluavat kerätä huomiota lihansyönnillään. Kaikkien pitää tietää että hän on persu ja syö lihaa.


    • Anonyymi

      "SDP:n Antti Rinne verottaisi lihan syömistä".

      https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/politiikka/artikkeli-1.391567

      "Antti Rinne Ylellä: Maitoa olisi mahdollista verottaa enemmän".

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000006045548.html

      Suomi halutaan lihattomaksi vuoteen 2030 mennessä.

      https://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/suomi-halutaan-savuttomaksi-vuoteen-2030-mennessa-tyoryhma-huolissaan-nuuskan-kulutuksen-kasvusta-ja-suitsisi-tupakointia-monin-tavoin/795174/

      Jotta rajoitus tehoaisi myös käytännössä, ehdotetaan rikoslakiin lisättäväksi salakuljetuksen ja laittoman tuontitavaraan ryhtymisen törkeät tekomuodot. Työryhmän mukaan tämä antaisi viranomaisille paremmat mahdollisuudet valvoa liha- ja savulihan laitonta maahantuontia ja kauppaa.

      EU on jo saunapalvikinkun kieltänyt.

    • Anonyymi

      Tiesitkö mikä on lihansyöjävegaani?

      Yleisradiossa pistellään taas parasta. Nyt siellä ollaan lanseerattu käsite saamelainen vegaanius, eli sàmevegaanius.

      Saamelainen vegaanius tarkoittaa sitä, että syödään kasviksia, mutta myös lihaa ja kalaa. Kuten Ylen artikkelissa tutkija kertoo:

      – Saamelainen vegaanius tarkoittaa sitä, että henkilö syö vegaaniruokavalion mukaan, mutta myös poronlihaa, riistaa tai muita eläinperäisiä tuotteita, mitkä tulevat Saamenmaalta tai lähistöltä.

      https://yle.fi/uutiset/osasto/sapmi/samevegaani_saattaa_syoda_myos_lihaa__maren-elle_lansman_selvitti_saamelaisten_vegaanien_ruokatottumuksia/10881146?fbclid=IwAR0qmyehU4GlSFNHAbbo3kX6atiWbdbQKYJHKqV_Fd4XbyH_Y2Zzs8O0xCU

      Miksi asiaa ei voisi käsittää laajemminkin? Voisiko savolainen vegaani, joka syö kalakukkoa, olla savolainen vegaani. Pohjanmaalla possu on suosittua ruokaa, joten miksi emme lanseeraisi pohjalaisen possua syövän sikavegaanin. Sikapeijaiset voisi nimetä uudelleen: vegaaniset sikapeijaiset. Ahvenanmaalaiset taas syövät silliä, joten miksi emme lanseeraisi ahvenanmaalaisen vegaaniuden, jossa vedetään pönikkäkaupalla sinappisilliä.

      Entäpä sorsastavat metsästäjät? Miksi emme lanseeraisi sorsia syövän valkoisen heterovegaanin? SSVHV! Hirvimies voisi olla HSVHV eli hirveä_syövä_valkoinen_hetero_vegaani.

      Sitten taas toisinpäin niin aitovegaaniuden käsitettä voitasiin laajentaa pois ahtaista tunkkaisista lokeroista. Porkkananpurija ja linssisoppaa rillit huurussa ryystävä (kuten allekirjoittanut) voisi olla lihansyöjävegaani eli henkilö, joka ei syö lihaa.

      https://pt-media.org/2019/07/22/tiesitko-mika-on-lihansyojavegaani/

      Nimimerkki: Venyvät käsitteet

    • Anonyymi

      Tulee grillatusta lihasta hyvä tuoksu, toisin kuin tupakasta jota en todellakaan haluaisi haistella!!!

      • Anonyymi

        Oksettava löyhkä siitä raatojen paistamisesta tulee.


    • Se on liha joka puhuu.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Ei kai nyt kasvissyöjät voi tupakkaa vastustaa? Lihastako se tehdäänkin?

    • Olisi hienoa, jos ihmiset osaisivat käyttää lainausmerkkejä oikein.

      • Anonyymi

        Tarkoitiko, "lainauksen" sisällä lainausta ?


    • Mä olen vannoutunut luonnon ystävä, mutta lihansyönnin lopettaminen ei oo oikee ratkaisu. Ihmisen aiheuttamat ongelmat luonnossa johtuu väestön määrästä. Kun on näin paljon porukkaa, niin elintavoilla on erittäin suuri merkitys luonnolle verrattuna siihen jos meitä olisi 1% nykyisestä. Ja on fakta että kaikki ei tule yhtä hyvin toimeen millään yhdellä ruokavaliolla, siksi jotkut on lihansyöjädieetillä ja paleolla ja toiset vegejä. Lähes kukaan ei ole niin tyhmä että söisi yli vuosikymmenen tavalla jolla saa itsensä voimaan pahoin, luullen sitä terveelliseksi. Se onkin sitten eri asia jos kokee nauttivansa ruoista jotka saavat voimaan pahoin, roskaruoat ym... ne vaikuttavat enemmänkin aivokemiaan, eivät maistu yhtään sen paremmalta makunystyröissä, aivot vaan rekisteröi ne samalla tavalla kuin huumeiden väärinkäyttäjän aivot rekisteröi hänen lempihuumeen, jipii nyt tulee taas sitä mielihyvää.

      • Anonyymi

        Samaa mieltä, vähemmän ihmisiä, enemmän lihaa


    • Anonyymi

      Jo ensi vuonna kaupataan varmaankin nyhtöpaskaa. Kakki kerätään vanhainkodeista ja Saarioisten oikeat äidit sormillaan nyhtää.

      Herrain herkku, ja ah niin ekologinen, nam nam nam.

    • Anonyymi

      sääliksi käy laitoksissa asuvia. He eivät tulevaisuudessa tule lihaa syömään. Muut voivat salaa kasvattaa lihakarjaa asunnoissaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      70
      5797
    2. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      85
      4135
    3. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      90
      3586
    4. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      116
      2991
    5. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      70
      2520
    6. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      111
      1946
    7. Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon

      ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu
      Maailman menoa
      43
      1854
    8. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      1435
    9. Mikä ihmeen v&v megastore?

      Tulee Pohjoisväylälle. Mitä siellä myydään? Keski-uudessamaassa juttua.
      Järvenpää
      1
      1418
    10. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      87
      1118
    Aihe