Tämä tiedottaminen meni tästä paskalaista pahasti pieleen, olisi pitänyt aloittaa aikaisemmin ja tarkasti mitä siinä kuuluu tehdä ja miten.
-Ensiksikin hakea luvat ajoissa kaupungilta, lupakäsittely 160€
-Tiukemmat lupaehdot kuin muilla paikka kunnilla.
-Neuvoa tarkasti miten ja mitkä määräykset Savonlinnalla.
-Että ei riitä pelkkä imetyskaivo savonlinnassa.
Olis ollu aikaa tiedottaa ja jakaa tieto eri tiedoitusvälineissä. Sitten kun kaikki yhtäaikaa herää laittamaan asioita kuntoon niin, ympäristöasioista vastaavat henkilöt on lomalla, huonosti tavoittaa puhelimella, ei tavoita kuin sähköpostilla, antavat ristiriitaista tietoa keskenään. On paljon vaikeita tontteja joissa ei pysty tekemään paljon mitään. Soppa on valmis, jota ei tänä, eikä seuravanakaan vuonna syödä.
-Ensiksikin hakea luvat ajoissa kaupungilta, lupakäsittely 160€
-Tiukemmat lupaehdot kuin muilla paikka kunnilla.
-Neuvoa tarkasti miten ja mitkä määräykset Savonlinnalla.
-Että ei riitä pelkkä imetyskaivo savonlinnassa.
Olis ollu aikaa tiedottaa ja jakaa tieto eri tiedoitusvälineissä. Sitten kun kaikki yhtäaikaa herää laittamaan asioita kuntoon niin, ympäristöasioista vastaavat henkilöt on lomalla, huonosti tavoittaa puhelimella, ei tavoita kuin sähköpostilla, antavat ristiriitaista tietoa keskenään. On paljon vaikeita tontteja joissa ei pysty tekemään paljon mitään. Soppa on valmis, jota ei tänä, eikä seuravanakaan vuonna syödä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Mitä sitä turhaan tiedottamaan.
Pääasiahan on, että kaupungilla tietävät.
Hallintoalamaisille selviää kaikki sitten ajallaan.
Minkä takia ei haluttu ketoa ajoissa että Savonlinnassa on tiukemmat vaatimukset kuin muualla Suomessa. Itselleni tämä tuli yllätyksenä, kun luulin että riittää hyvät imetyskaivot. Jotenkin tuli tunne että, mitenniin...
Katsotaan teenkö mitään, tulkoot tutkimaan, laittakoot selvityspyynnön!
Mutta kaupunki tiedottaa Olavinpäivästä, joka julkaisussa. Jätevesiasiassa on jotain mätää kun se salattiin, olis heti kerrottu että suunnitelmakin maksaa 160€.
Olevinaan kevätmessuilla oli osasto, mutta vastaava virkailija ei ollut paikalla, sielläkin kävin ja olipa jotenkin sekavaa touhua.
Savonlinnassa on tiukempi jätevesilaki sen takia että, mahdollisimman moni joutuu tekemään jätevesi suunnitelman. jonka tarkastaja hyväksyy ja perii maksun. Tällä tavoin voidaan rahastaa kaikilta 160€ maksu,
Kun mökkiläisiä on 10.000 x160 = 1.6miljoonaa. Mikään luonnonsuojelu ei tässä olekaan kysymyksessä. Sillä nämä maahan upotettavat muoviset saostuskaivot, imetysputket on ympäristö saastetta joidenkin vuosikymmenten kuluttua, alkavat heti levitää migro muovijäämiä.
Ei tunnu kukaan tietävän, miten se oikein, ja j ä r k e v ä s t i tehdään! Vaatimuksiahan saa esittää, mutta onko niistä mitään hyötyä, vai ainoastaan haittaa ja menoja.
Meidän pienellä tontilla pitää siis siirtää hyyskä keskelle tonttia ja rakennella rinteitä, että saadaan laskut ja metrit pykälien mukaisiksi!!? Nyt on kyllä suunnitelmat tehty taas kirjotuspöydän ääressä, paljasjalkaisen kaupunkilaisen toimesta, joka ei koskaan ole luonnossa käynytkään!
Ilman perusteluja, miksi Savonlinnassa kovemmat vaatimukset, ja ilman selviä ohjeita, mustaa valkoisella, ei kannata tehdä mitään!
Kantovesi mökkiläiset liittykää yhteen, ja nostakaa kanne Savonlinnan kaupunkia vastaan. Ei ole kuulunut perusteluja tiukemmasta laista, eikä niitä varmman olekaan, joten tämän älyttömän tiukennuksen voisi purkaa. Säästyis hirveitä summia kaikilta!
Ilmiselvästi kaupunki yritti kerätä kaikilta, Mökkiläisiltä sen 160€ Näyttää ainoalta perustelulta!
Sen hyyskän siirtäminen tontilla keskemmälle, siis pois vesitön ääreltä tuntuu aika järkevältä, eikä kamalan kalliiltakaan. Joten jos sillä selviät, niin siirrä ihmeessä se huussisi kauemmaksi puhtaasta vesistöstä ja nauti puhtaista uimavesistä!
Ennen oli ennen - heitettiin kaikki mahdollinen luontoon ja oikein piilotettiin multaan, niin kuin esimerkiski lasi, rauta ja muovi, joten on todellakin hyvä, että ajat ja ajattelutavat ovat muuttuneet, eikä kaikkea romua voi piilottaa enää pois silmistä.
Voipihan se huussin siirtäminen tuoda iloa ja raikkautta, joten elä eppäile vaan siirrä kauemmaksi ja nauti virvoittavista tuulista!
Käytä sitä järkeä, jota maalla tarvitaan ja tee se luonnon suojelemiseksi!
Kyllä on taas "hyviä" neuvoja viherpiipertäjiltä, jotka eivät ole maalla käyneetkään! Suurin osa mökkiläisistä hoitaa tonttiaan ja vesistöä täysin moitteetomasti. Puheessa oleva "paskalaki" on täällä ihan kohtuuton, vaaditaan muutoksia muutosten vuoksi täysin toimiviin kohteisiin. Se on vallan käyttöä ja ennen kaikkea rahan keruuta!!!