Teurastamo numero 5, Vonnegut todellisuutta sittenkin

.

HS:
Yhdysvaltalainen sotilas joutui omiensa pommittamaksi Dresdenin tulimyrskyssä – Kotona hän kirjoitti muistoista kirjan, ja Teurastamo 5:stä tuli klassikko

...
Ilkka Luoma kommentti 22.7.2019 - 11:26

Kerrassaan herättävä kooste aikamme merkkiteoksesta - jälleen, niin kooste kuin itse teos! Tapetille on noussut ydinsodan mahdollisuus (katso US ja Venäjän suhteista HS-kirjoitus tältä päivältä) - tuli- ja säteilymyrskyineen.

Moni ei ole tiennyt, etä englantilais-amerikkalaispommitukset Saksan kolmannen valtakunnan kaupunkeihin vuosina 1943-45 ottivat huomattavasti suuremman uhrin kuin Japaniin USA' n pudottamat atomipommit. Pelkästään tässä esitelty Dresdenin pommitus vei arviolta 135 000 saksalaisen hengen - lähinnä siviilejä ... voimmeko kutsua sitä jo kansanmurhaksi - rajoitetuksi kansanmurhaksi? Se oli varmaankin kosto - Saksan aloittamasta II Maailmansodasta ja sen kiistattomista rikoksista ihmiskuntaa kohtaan.

Tänään puhutaan ydinsodan mahdollisuudesta - rajoitettuna. Niin Dresdenkin oli rajoitettu pommitus - hirvittävästä uhriluvusta huolimatta. Kurt Vonnegut osaa pukea Vietnamin sodan vastustuksen vuosipäivistä ajattoman herätteen siviilien tappamisen mielettömyydestä. Vietnamissa kersantti Oranssi teki myös siviiliuhreja (geeniperimänä pitkäkestoisesti), kun USAF halusi tuhota vietnamilaisilta sisseiltä ja siviileiltä suojaavan viidakon.

Sotaahan ihminen ei voi välttää - jo luonteensakin vuoksi, mutta käyttäkööt, jos on pakko käydä - nuo sodat sotilaiden kesken, ja vaikkapa kaukana avaruudessa, jopa kauko-ohjauksella tai modernisti autonomisin tekniikoin - joy-stickien varmentaessa, ettei parviäly hoksaa suojattomia siviilejä maan pinnalla!



5377

21

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olisiko mielialalääkkeet parempi vaihtoehto kuin vihakirjoittelu?
      Ota tämä rakentavana ehdotuksena.

      • Hyvä ehdotus aloittajalle.


    • Anonyymi

      Vonnegut-asiantuntijalta hyvä läpivalaisu tasapuolisuudessaan - oli sitten voittaja tai häviäjä II Maailmansodassa.

      • Anonyymi

        Ahaa - Vonnegutin nimen mainitseminen tekee asiantuntijan.
        Tai sitten kehuja onkin aloittaja, joka unohti jo Vonnegutin etunimen ja sen löytyminen aloituksessa sai herneen väpättämään korvien välissä.


    • Anonyymi

      Aloittajalla on uusi mielikuvituskaveri: Kersantti Oranssi!

      • Anonyymi

        Joo ja Jortikan Turmiolan Tommipommi peräkammarista, josta ikkunatkin ovat mehtään päin ja äippä vieny simmin Huaweista


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tarkoittanee tätä

        https://en.wikipedia.org/wiki/Agent_Orange

        Tuohan on Round upiin verrattava kasvimyrkky kun taas pölhökustaa verbaalioksentaa "Vietnamissa kersantti Oranssi teki myös siviiliuhreja" eikä sanaakaan kemiallisista aineista, joita Vietnamissa käytettiin..

        Kuka on tuo mielikuvitukesellinen siviiliuhreja tehnyt kersantti? Ettei vain aloittaja sotke juttua Beatlesin Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Bandiin?
        Silloin kyse on kersantti Pippurista eikä Oranssista.


    • Anonyymi

      Heh heh - peelo on kuullut jostain Agent Orangesta ja luulee se olevan kersantti Oranssi.

      Vonnegutin kirjoja tuskin on edes pitänyt käsissään

      • Anonyymi

        Sehän on suomeksi pehtoori Appelsiini.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sehän on suomeksi pehtoori Appelsiini.

        Ei tässä yhtedessä - eikä myöskään Ilkka Luoman kersantti Oranssi.


    • Anonyymi

      Paras lukemani Vonnegut oli Äiti yö!

      Kiitos alustajalle Vonnegutin esille otosta :-)

      • Anonyymi

        Varmaan ainoa sitten mitä olet yrittänyt lukea...monennellekko sivulle pääsit?


    • Anonyymi

      Arvio 135 000 pommituksen aiheuttamasta kuolonuhrista on Nazipropagandaa.
      Nykyisin arvioidaan kuolonuhreja olleen maksimissaan 25 000.

      • Anonyymi

        Trollien propagandassa kuolee enemmän ja aina syyllinen on USA


      • Anonyymi

        HS kertoi tuon 135 000, harrastaako Hesari natsipropagandaa?


      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Saksassa ei juurikaan ollut syyttömiä 2 maailmansotaan, yhtenä rintamana halusivat totaalista sotaa ja sen saivat. Siviilit ovat sotien moottori. Saksassakin naiset suorastaan työnsivät miehiä rintamalle ja hurrasivat junien lähtiessä.

      Ensimmäisessä maailmansodassa olisi Saksa pitänyt tuhota perusteellisemmin, myös kaupungit ja siviilit, näin ei tehty ja siksi halusivat uutta sotaa jo 20 vuoden päästä.

      • Anonyymi

        Tää trolli lietsoo sotaa Lappiin, josta sen mukaan jenkkien ratsuväki kirmaisee upottamaan ryssän Bolshoi sukellusveneet Slobovorskin ja Idisudaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tää trolli lietsoo sotaa Lappiin, josta sen mukaan jenkkien ratsuväki kirmaisee upottamaan ryssän Bolshoi sukellusveneet Slobovorskin ja Idisudaan.

        Se lääkitys, se lääkitys..... ei ne psykiatrit huvikseen niitä reseptejä kirjoittele.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se lääkitys, se lääkitys..... ei ne psykiatrit huvikseen niitä reseptejä kirjoittele.

        Mitä mömmöä kaipaat?


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      275
      7910
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      65
      4597
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      277
      3924
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      52
      2599
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      2067
    6. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      3
      1602
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      5
      1467
    8. Ajattelin silloin

      että jos olet kiinnostunut, ihan oikeasti, niin kuulen sinusta vielä.
      Ikävä
      106
      1443
    9. TTP avajaiset

      Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja
      Haapavesi
      40
      1352
    10. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      1341
    Aihe