Ulosmitatun asunnon myynti

Anonyymi

Ollaan myymässä asuntoa, jonka omistussuhde 50/50. Toisen osapuolen osuus on ulosmitattu, omani ei. Nyt ulosotto pyytää minua hyväksymään että koko kauppahinta tilitetään ulosoton tilille, josta he kulujen jälkeen tilittävät osuuteni minulle. Onko tämä käytäntö? Haluaisin myyntiosuuden suoraan itselleni enkä näe syytä miksi minun osuuteni pitäisi mennä ulosottoon edes väliaikaisesti. Onko minun suostuttava menettelyyn?

10

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin tarvii hyväksyä eikä kannatakkaan.

    • Anonyymi

      Joo eihän sitä toisten velkoja tarvi maksella kyllä näin on.

    • Eihän tuossa ole mitään ihmeellistä, vouti vain varmistaa, että velkojat oikeasti saavat sen puolikkaan kauppahinnasta. Muita vähennettäviä kulujahan tuosta ei aloittajalle tule kuin puolet mahdollisesta välityspalkkiosta.

      Mitään riskiäkään tuossa ei ole, vouti tilittää kyllä nopeasti ja oikein eteenpäin ne varat joita ei ole ulosmitattu.

      Itse asiassa ulosottovirasto on yksi erittäin harvoista toimijoista, joille välitysliikkeet antavat maksuaikaa välityspalkkiolle yrittämättäkään mitään vastaanpulikointia, muutenhan se otetaan aina myyntitilanteessa suoraan kauppahinnasta ennen kuin pankki maksaa loppuosan kauppahinnasta myyjälle/myyjän pankille. Lisäksi se palkkio on kyllä aina maksettu vuorkauden sisällä kaupanteosta.

      Aloittajalla ei myöskään ole oikein valinnanvaraa, vouti peruu muuten myyntiluvan ja laittaa sen ulosmitatun puolikkaan sitten myyntiin pakkohuutokaupassa. Silloin aloittaja saa sitten ihan ulkopuolisen yhteisomistajatahon kaverikseen, jolla on tietenkin täydet omistajanoikeudet.

      Eli turha venkoilla vastaan, piruako sillä on väliä, että onko se oma osuus kauppahinnasta omalla tilillä päivää aikaisemmin tai myöhemmin!

    • Anonyymi

      Saanko kysyä, että miten tilanne päätyi siihen, että kiinteistö myydään? Minkä verran puolisollasi on ulosottovelkaa ja onko sitä lyhennetty palkasta / muista tuloista? Ja jos niin kuinka paljon/kk?

      Kysyn siksi, kun meillä myös 50/50 ja puolison osuuteen on tehty turvaava ulosmittaus. En haluaisi menettää perheen kotia.

    • Anonyymi

      Osta toinen puolikas itsellesi ja maksa se uo :lle. Sit tee pientä pintaremppaa ja kauppaa koko asunto sopivalla voitolla eteenpäin.

      • Anonyymi

        Hyvä neuvo. Jos oikea puolikkaan arvo on esim. 50000 euroa niin osta se 7500 eurolla ja maksa se uo:lle. Näin nekin toimivat mutta sillä erolla että ostaja on vieras (tai uo:lle hyvinkin tuttu).


    • Anonyymi

      Toisen osapuolen varojen tilitykseen voi mennä viikkoja. Asuntokaupasta menee joku ns. toimistomaksu, jonka suuruus ilmeisesti selviää ulosottoviranomaisen sivuilta. Työtätekeviä ihmisiä viranomaisetkin on ja heiltä voi kysyä mieltä askarruttavista asioista.

    • Anonyymi

      Ulosottolaitosten toiminta on todella epäinhimillistä, joltain mitataan asunto toiselta ei eli mitään yhtenäisiä pelisääntöjä tai ohjeita.

      Toiminta on mielivaltaista, paljon virheitä ja päätökset vääriä ainakin näillä ns. ulosottoylitarkastajilla, useallahan on vain merkantin tutkinto työtehtäviin.

      Myyvät asunnot alihinnoin, jopa ilmaiseksi ja saavat provikat päälle.

      Heidän pitäisi laatia suunnitelmat, mutta ei yhteydenottoja, kirjeitä ja vain etänä. Ihmistä ei kohdata ja toimintamalli kovin Valtion byrokratiaa ja kovin kylmää toimintaa, ei ihmismäistä lainkaan.

      Asunnot myydään ilmaiseksi ja heille provikat ja muut maksut asiakkaalle, ilmaiseksi myydään ja kylmää palvelua.

      Kauhea organisaatio ja kylmää palvelua, ihminen on arvoton jos ulosottoon joudut.
      Joustoa ei ole ja maksuvapaitakin saat kerjätä ainakin Kymenlaakson ulosotoissa näin sanoisinko törkeää toimintaa.

      • Anonyymi

        "Ulosottolaitosten toiminta on todella epäinhimillistä, joltain mitataan asunto toiselta ei eli mitään yhtenäisiä pelisääntöjä tai ohjeita.

        Toiminta on mielivaltaista, paljon virheitä ja päätökset vääriä ainakin näillä ns. ulosottoylitarkastajilla, useallahan on vain merkantin tutkinto työtehtäviin.

        Myyvät asunnot alihinnoin, jopa ilmaiseksi ja saavat provikat päälle.

        Heidän pitäisi laatia suunnitelmat, mutta ei yhteydenottoja, kirjeitä ja vain etänä. Ihmistä ei kohdata ja toimintamalli kovin Valtion byrokratiaa ja kovin kylmää toimintaa, ei ihmismäistä lainkaan.

        Asunnot myydään ilmaiseksi ja heille provikat ja muut maksut asiakkaalle, ilmaiseksi myydään ja kylmää palvelua.

        Kauhea organisaatio ja kylmää palvelua, ihminen on arvoton jos ulosottoon joudut.
        Joustoa ei ole ja maksuvapaitakin saat kerjätä ainakin Kymenlaakson ulosotoissa näin sanoisinko törkeää toimintaa."

        Niin, toinen käy töissä ja saa palkan ulosmittauksella velkansa maksettua ennen niiden vanhenemista. Toinen ei käy töissä, tai palkasta ei saa ulosmitattua sellaista rahamäärää, että velat eivät ehtisi vanhentua. Silloin realisoidaan muuta varallisuutta.

        Ulosottohenkilöiden kanssa tulee kyllä ihan hyvin toimeen, se on vain velallisen omasta asenteesta kiinni!


      • Anonyymi

        Kymenlaakson uo-likat siellä päättää naaman mukaan. Ovat sellaisia kaljankittaajien ammattilaisia, joten päätökset tehdään fiilisten mukaan. Liian nuoria ja häilyviä on valittu päänpudotuspeliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2411
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      2027
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      27
      1891
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1703
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1498
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1042
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      1019
    8. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      870
    9. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      865
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      818
    Aihe