Ulkoministerin toiminta

Anonyymi

Ulkoministerin toiminta on ala-arvoista asennoitumista väärän toimijan, sodan lietsojan puolelle. Iso-Britannia on tarkoituksella kaapannut öljytankkerin, jotta saa aikaiseksi vastareaktion Iranilta, johon voi sitten puuttua mukamas oikeutetusti. Tätä, näin yksinkertaista asiaa ei ulkoministerimme käsitä, eikä ulkoministeriön apu virastot tarkoituksellisesti ymmärrä asiasta yhtään enempää. Tosiasia on että jos sanovat ymmärtävänsä, paljastavat tekonsa tahalliseksi, joten tulevat vaikenemaan tämän luokan kysymyksistä samoin kuin kaikki tämä paimennettu media.
Iran on öljyvaltio, joka ei halua aisoihin USA:n ja lännen toimesta, joten sille on varattu sama kohtalo kuin Libyalle aikanaan, olla valtaajiensa öljypumppaamo, kunnes öljyvarat on syöt loppuun.
Iran ei USA:ta päihitä, mutta se saastuttaa pahimmillaan meret ja rannikot kaikkialla ja samalla upottaa merkittävän osan laivastoja jotka sen kimppuun käyvät. Iran tuhoaminen puolestaan tekee sen öljyvarojen käytön mahdottomaksi valtaajilleen.
Joten mikä pahinta, Suomi on ottanut virallisen ulkoministerin esiintuoman kannan väärintekijäin puolesta itsenäistä, suvereenia valtiota kohtaan. Haavisto paljastaa näin kyvyttömyytensä johtaa ulkopolitiikkamme!

Hannu Rainesto Facebookista sensuurin toistamiseen ajettu ajattelija!

3

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jostain syystä poisti kirjautumiseni ja julkaisuni tuli anonyymina!

    • Anonyymi

      Olen myös huolissani tästä USA:n brittejä "käskyttämällä" aikaansaadusta konfliktista. Näin USA saa tarvitsemansa avun natolta, mutta ihmettelen tuota Suomen roolia. Noinko syvällä ollaan, jopa mukana järkkäämässä WW3 uhkaa?

    • Anonyymi

      "Iso-Britannia on tarkoituksella kaapannut öljytankkerin, jotta saa aikaiseksi vastareaktion Iranilta, johon voi sitten puuttua mukamas oikeutetusti."

      Tulisipa päivä, jolloin ihmiset ymmärtäisivät mistä puhuvat. Faktaa:

      Iranin öljytankkeri pysäytettiin Gibraltarilla, koska sen epäiltiin rikkovan EU-pakotteita ja kuljettavan raakaöljyä sotatoimialueelle Syyriaan.

      Britannia siis valvoi alueellaan (Gibraltar) EU:n Syyrian-vastaisten pakotteiden toimeenpanoa. EU:lla ei ole Irania vastaan kohdistuvia laajoja pakotteita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2308
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1694
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      48
      1367
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      1045
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      778
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      776
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe