Ulkoministerin toiminta on ala-arvoista asennoitumista väärän toimijan, sodan lietsojan puolelle. Iso-Britannia on tarkoituksella kaapannut öljytankkerin, jotta saa aikaiseksi vastareaktion Iranilta, johon voi sitten puuttua mukamas oikeutetusti. Tätä, näin yksinkertaista asiaa ei ulkoministerimme käsitä, eikä ulkoministeriön apu virastot tarkoituksellisesti ymmärrä asiasta yhtään enempää. Tosiasia on että jos sanovat ymmärtävänsä, paljastavat tekonsa tahalliseksi, joten tulevat vaikenemaan tämän luokan kysymyksistä samoin kuin kaikki tämä paimennettu media.
Iran on öljyvaltio, joka ei halua aisoihin USA:n ja lännen toimesta, joten sille on varattu sama kohtalo kuin Libyalle aikanaan, olla valtaajiensa öljypumppaamo, kunnes öljyvarat on syöt loppuun.
Iran ei USA:ta päihitä, mutta se saastuttaa pahimmillaan meret ja rannikot kaikkialla ja samalla upottaa merkittävän osan laivastoja jotka sen kimppuun käyvät. Iran tuhoaminen puolestaan tekee sen öljyvarojen käytön mahdottomaksi valtaajilleen.
Joten mikä pahinta, Suomi on ottanut virallisen ulkoministerin esiintuoman kannan väärintekijäin puolesta itsenäistä, suvereenia valtiota kohtaan. Haavisto paljastaa näin kyvyttömyytensä johtaa ulkopolitiikkamme!
Hannu Rainesto Facebookista sensuurin toistamiseen ajettu ajattelija!
Ulkoministerin toiminta
3
147
Vastaukset
Jostain syystä poisti kirjautumiseni ja julkaisuni tuli anonyymina!
- Anonyymi
Olen myös huolissani tästä USA:n brittejä "käskyttämällä" aikaansaadusta konfliktista. Näin USA saa tarvitsemansa avun natolta, mutta ihmettelen tuota Suomen roolia. Noinko syvällä ollaan, jopa mukana järkkäämässä WW3 uhkaa?
- Anonyymi
"Iso-Britannia on tarkoituksella kaapannut öljytankkerin, jotta saa aikaiseksi vastareaktion Iranilta, johon voi sitten puuttua mukamas oikeutetusti."
Tulisipa päivä, jolloin ihmiset ymmärtäisivät mistä puhuvat. Faktaa:
Iranin öljytankkeri pysäytettiin Gibraltarilla, koska sen epäiltiin rikkovan EU-pakotteita ja kuljettavan raakaöljyä sotatoimialueelle Syyriaan.
Britannia siis valvoi alueellaan (Gibraltar) EU:n Syyrian-vastaisten pakotteiden toimeenpanoa. EU:lla ei ole Irania vastaan kohdistuvia laajoja pakotteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannan kirja USA:n bestseller!
"Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä13911248Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on15710361- 278053
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1976598Metsäalan rikolliset
Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.545759- 885238
Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"
Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..1584483Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai314286Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas814132Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris1383682