Maallinen isäni kuolee pian merkeistä päätellen ja Raamatussa lukee olkaa lujat. Lupasin Jumalalle olla luja. Hän sanoi tänään että kuolee tämän kesän aikana tai syksyllä. Kun katsoin häntä niin ajattelin mielessäni toisen kerran elämäni aikana että......
Katsoessani hänen olemustaan ja kuuntelin ääntään niin ajattelin että hän saattaa olla oikeassa.
Pyydän sellaista esirukousta että Jumala olisi kaikessa mukana siitäkin huolimatta että Hän on mukana kaikessa. Maallinen isäni on uskossa Jumalaan. Jumalan apua tarvitsen minä, maallinen isäni, kaikkihan me sitä tarvitsemme kuka tavallaan.
Minä alan tänään paastolle kunhan syön ensin litran mansikoita. Minä en ole pilipalipoika mutta pyydän nyt tällaista esirukousta ja jos on kekseliäs niin voi muutakin rukoilla jos haluaa. Kukaan toinen kuin Jumala ei voi auttaa maallista isääni paremmin kuin Jumala.
Auta minua ahdistustani ja tuskaani kestämään Jumala ja auta maallista isääni kuolemaan rauhassa kun sen hetki koittaa ja kaikkia Sinua avukseen huutavia.Taivaan Isä, tuntuu pahalta mutta lohduta Sinä minuakin.
CommandoHauis52cm
Toistelen, auta Jumala, auta Jumala, auta Jumala
9
68
Vastaukset
- Anonyymi
Ihminen elää ja sitten hän kuolee.
Kuolemaan on totuttava, osana ihmiselämää.
Jos isälläsi ovat asiat kunnossa Jumalan kanssa, hänen asiansa ovat hyvin. Rakkaan läheisen kuolema tuntuu pahalta, mutta tätä on elämä.
Onko jokin erityinen syy, ettet pysty luopumaan hänestä? Hän ei voi elää ikuisesti, tämä on elämän fakta.
Kuinka hän itse kuolemaansa asennoituu? Kunkin ihmisen oma kuolema on varmasti hänen elämänsä jännittävin hetki. Kun on selvittänyt itselleen asian, siihen on vain yritettävä asennoitua tyynesti.- Anonyymi
Et kai vain ole jonkinlaisessa henkisessä riippuvuussuhteessa häneen ja hänen henkisen väkivaltansa uhri?
"Nooo, enpä minä enää kauaa elä... Lähden kohta Jeesuksen luo... Sitten pääsette minusta, en ole enää teidän vaivananne, kun minun palvelemiseni on teille noin raskasta...."
Jos näin on, anna hitot tällaiselle kiristäjälle, anna hänen kuolla ja elä omaa elämääsi!
. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et kai vain ole jonkinlaisessa henkisessä riippuvuussuhteessa häneen ja hänen henkisen väkivaltansa uhri?
"Nooo, enpä minä enää kauaa elä... Lähden kohta Jeesuksen luo... Sitten pääsette minusta, en ole enää teidän vaivananne, kun minun palvelemiseni on teille noin raskasta...."
Jos näin on, anna hitot tällaiselle kiristäjälle, anna hänen kuolla ja elä omaa elämääsi!
." Et kai vain ole jonkinlaisessa henkisessä riippuvuussuhteessa häneen ja hänen henkisen väkivaltansa uhri? "
Ei ole sellaisesta kysymys. Hän yllättää minua rohkeudella mutta mietin kestääkö rohkeus. Ja näenkö minä maallisen isäni sydämeen, tiedänkö mitä siellä on meneillään. En välttämättä näe. Entä osaanko silloin reagoida/toimia toivotulla tavalla. En tiedä. Eikä mun tarvitse tietääkään jos Jumala ei valaise asiaa.
Suu hieman raollaan itkun jälkeen, CommandoHauis52cm - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
" Et kai vain ole jonkinlaisessa henkisessä riippuvuussuhteessa häneen ja hänen henkisen väkivaltansa uhri? "
Ei ole sellaisesta kysymys. Hän yllättää minua rohkeudella mutta mietin kestääkö rohkeus. Ja näenkö minä maallisen isäni sydämeen, tiedänkö mitä siellä on meneillään. En välttämättä näe. Entä osaanko silloin reagoida/toimia toivotulla tavalla. En tiedä. Eikä mun tarvitse tietääkään jos Jumala ei valaise asiaa.
Suu hieman raollaan itkun jälkeen, CommandoHauis52cmMaallisen isäsi sydän on hänen yksityisasiansa. Jumalan ja hänen välisensä. Älä ole liian utelias.
Hän itsenäisesti selvittää asiansa Jumalan kanssa. Et voi "pakkokäännyttää" häntä "oikeaan".
Jumala ratkaisee asian. Hänelle pitää antaa kunnia. Älä yritä ryhtyä Jumalan sijaiseksi. 🙂
Mikä sitten onkin isäsi määränpää, se oli hänen oma "valintansa".
Luota Jumalaan, Hän on oikeudenmukainen ja ratkaisee asian oikein.
- Anonyymi
" Onko jokin erityinen syy, ettet pysty luopumaan hänestä? "
Pystynhän minä ottamaan pedon merkinkin mutta en halua. Kyse on haluamisesta ei pystymisestä.
Kukapa omasta maallisesta isästään haluaa luopua kun ei ole toista tilallekaan. Odotan hänen elävän ikuisesti. Jumala on ikuisesti elävä Henki ja käsittääkseni Jumalan lupauksiin perustuen Jeesukseen uskovilla on ikuinen elämä edessään. Ja pianhan minäkin seuraan perässä sen ajan päästä minkä Jumala on minulle katsonut sopivaksi.
Kyllähän sitä ikävä tulee kuten Kalevi Lehtistäkin jäi ikävä mutta suru on loppunut ja kiitollisuus jäänyt kun on sellainen mies kerran ollut suomalaisilla evankelistana ja kiitos Jeesuksen, elän toivossa että pääsen vielä kerran halaamaan Kalevia ja kertomaan kiitokseni Jumalan evankeliumistaan ja siitä että oli ihminen ihmiselle.
Kyynelsilmin hymyillen, CommandoHauis52cm Hienoa että isäsi on uskossa. Haikea on luopua rakkaista kun ei ajassa voi tavata. Katso youtubesta video Eila ja Pauli Kärki Kuolin, kävin taivaassa ja heräsin kuoleista. Jumala antaa lohduksi kokemuksia. Uskovan kuolema on ihana asia!
- Anonyymi
Katson tänään illalla sen ja kiitos sinulle ja muille keskustelusta. Mulla ei ole muuta venttiiliä käytössä kuiun jutella tänne. Vanhempien kanssa emme juttele tunnepuolen asioista.
Oloni on tänään paljon parempi kuin eilen. Eilen järkytyin suuresti ja minä itkin kotonani näkemästäni ja hänen kuntonsa romahtamisesta säikähtäneenä ( asbestoosi ) ja ei ole tietoa koheneeko se enää. Mutta näillä mennään pitää vaan koittaa nauraa tänään muutaman kerran koska Raamattu neuvoo iloitsemaan aina ja olen siinä neuvossa havainnut siunauksen kun alkaa iloitsemaan. Jumalan ylistäminen toimii minula parhaiten ilostuttajana ja kun ajattelen että Jumalakin nauraa minulle lämpimästi. Mikäpä siinä on sitten ollessa surua torjuessa.
Kiitos kommenteista vielä ne lohduttavat ja auttavat kävellessä kohti kotia uudessa maassa.
CommandoHauis52cm Äkkiä ajallinen hurahtaa ja sitten saamme olla yhdessä rakkaiden kanssa Isän kodissa. Jumala ymmärtää ja tuntee myötätuntoa kun ikävöimme läheisten läsnäoloa. Tänään on tasan 21 vuotta kun löysimme äidin nukkuneena ikiuneen yövuoteeltaan.
- Anonyymi
Eiköhän se sitten kuole ihan ilman raamatun ohjeitakin.
Katsos, suoraan sanottuna suurin piirtein sellaista elämä on.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2722400Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä2991289- 1081201
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831201Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581145Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi811096- 44962
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67897Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22860- 33767