Menetänkö asumistuen syyskuulta jos aloitan työt 1.8? Minulla on semmoinen muistikuva, että jos aloittaa työt esim. 2.8 niin saa vielä syyskuun asumistuen. Voiko joku varmistaa onko asia näin? Käytännössä yksi päivä olisi siis n.400euron arvoinen, eli ei missään nimessä kannata aloittaa töitä 1.8 .
Kiitos jo etukäteen asiasta tietäville!
Menetänkö asumistuen syyskuulta?
9
206
Vastaukset
- Anonyymi
Kannattaisiko kysyä suoraan Kelasta?
- Anonyymi
Tulorajat paukkuen? Jos saat eka pv vaikka 400 egeä, asumistukea ja saman kk tulot ovat olennaisesti yli sen, miltä pohjalta asumistukesi on aiemmin laskettu, niin joudut jossain vaiheessa takaisinperinnän kohteeksi- joten selvitäpä asia Kelan kanssa kipinkapin, ettei tule ikävyyksiä. Takaisinperinnässähän korot juoksevat. Joten joko maksat tai maksat ja kiristelet sitten miettien että olisiko kuiteskin pitänyt ajoissa tarkistuttaa asumistuki todellisilla tuloilla. Korko ja perintäkulut on se hinta, minkä maksat jos luulet että ilmaista rahaa saa, vaikka oma kyky asumiseen kohenee.
- Anonyymi
Ei kannata aloittaa töitä ollenkaan.
- Anonyymi
En joutunut, tuli Kelasta päätös, että asumistukea ei enää makseta mutta kuukaudelta jolloin aloitin työ sitä myöskään peritä takaisin. Toki asia on hyvä tarkistaa ettei ota tahtomattaan korollista lainaa.
- Anonyymi
Ennen vanhaan oli niin, että kun aloitti työt myöhemmin kuin 1. päivä, niin sai asumistuen sille kuukaudelle, milloin työsuhden alkaa. Mutta asia voi olla nyt toisinkin, että seuraavallekin kuukaudelle voi saada asumistukea - vaikka palkka olisi suurikin.
- Anonyymi
Jaa onko todella näin, sillä yleensä tilanteissa milloin saadaan tuloja, niin tehdään tarkistukset jälkeenpäin ja ylimääräinen tuki peritään pois. Sinänsä hyvä jos tuissa on tällaisia joustoja, mutta minusta olisi fiksua katsoa myös työaikaa ja palkan suuruutta.
lajijasuris - Anonyymi
No ei palkkaakan tosiasiallisesti makseta sille kuukaudelle jolloinka työt aloittaa.
- Anonyymi
Mikä on täyttä kusetusta.
- Anonyymi
Itse ajattelisin näin.
Jos on mahdollista että työt eivät alakaan tai loppuvat heti ensimmäisenä päivänä, ei palkka todennäköisesti ole koko kuukaudelta. Tulot eivät siis nouse 400 euroa, mikä on raja missä tulee ilmoittaa Kelalle.
Eli jos asumistuki tulee tilille esim. 1.8. ja työt alkavat 2.8. menet töihin ja teet työsi hyvin. Et myöskään tuhlaa rahojasi kaikkeen kivaan pikavipeillä.
Kun tilipäivä on kuukauden lopussa, saat palkkatodistuksen/-laskelman, jossa asia on virallinen. Kun tulosi nousevat tosiasiallisesti yli 400 euroa, ilmoitat Kelaan. Jos Kela ehtii maksaa vielä seuraavan kuukauden asumistuen, he kyllä perivät takaisin. Tärkeintä on kuitenkin se ettet tuhlaa rahojasi vaan voit maksaa takaisin 2 kuukauden asumistuet mikäli perivät.
Toinen vaihtoehto on se että ilmoitat kelaan kolmannella viikolla koska joka tapauksessa kolmen viikon palkka on yli 400 euroa. Silloin ehtivät keskeyttää seuraavan kuukauden maksatuksen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei184001Jännitän sinua J mies
Ei tästä tulee mitään. Tuskin kaikki olis mennyt näin moneen solmuun, jos olis tarkoitettu meidät yhteen.1261464- 931298
Orpo suunnittelee palestiinalaislasten Suomeen siirtoa
"Sairaalahoitoa tarvitsevien lasten ottaminen Suomeen on lisäksi selvityksessä, Orpo sanoo. – Jos meillä on mahdolli3131241Kuinka kauan kesti että ihastuit
Kaivattuusi? Jos lasketaan siitä hetkestä alkaen kun näit hänet ensi kerran. Oliko jokin tilanne tai tapahtuma, joka voi611184Olen käyttäytynyt sinua kohtaan väärin toistuvasti
Puolustuksekseni täytyy sanoa, että ei ole ollut tahallista vaan seurausta harhaisista luuloista ja ajatuksista. Esimerk721130- 451104
Tunneälyä testaamaan!
Testi pitää sisällään viisi osa-aluetta. Itse sain täydet tuosta ensimmäisestä eli 25/25. Kokonaispistemäärä oli 100/1253961- 86895
Saanko mies tulla sun kainaloon nukkumaan?
En saa unta kun mietin sua❤️ Saako tulla sun viereen ja käpertyä sun kainaloon?48838