jalkapöydän uloin metatarsaalisluu luu murtui...vielä kipuilua

Anonyymi

jalkapöydän kannan uloin luu napsahti poikki vajaa kolme vuotta sitten kaatuessani ja hoidettiin asiaankuuluvasti kipsillä ja röntgenkuvia otettiin paljon. .fysioterapeutti sanoi kuntoutuessani että saattaa jäädä luutuminen tapahtumatta. Välillä jalassa on kevyttä kipuilua kannassa . Ei voi mitään vissiin? Onko murtumista jäänyt muille kipua? Ei ole sama jalka enää.

2

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla sama.. Tosin murtunut "vain", mutta ei ole luutunut 4 kuukaudessa. Mitään tapaturmaa ei ollut, vaan ilmeisesti rasitusmurtuma. Meinasivat, että voidaan leikata ja laittaa ruuvilla kasaan 🤔Tiedä häntä.. Mikä on jalkasi tilanne nyt?

    • Anonyymi

      En ymmärrä mitä fysioterapeutti tarkoitti sillä että luutuminen saattaa jäädä tapahtumatta. Onko sinulla jokin sairaus joka estää luutumista?

      Voi olla että jos haluat päästä kivuista kokonaan eroon niin sitten pitäisi amputoida koko jalkaterä, eikä sekään takaisi kivuttomuutta(ks. "Aavekipu".

      Ainoa tapa päästä täysin kivuttomaksi on syödä koko ajan opiaatteja.

      Murtuneet luut nyt vaan tuppaavat kipuilemaan vuosikausia paranemisen jälkeen koska hermosto on niin herkkä elin. Hermoston vauriot paranevat hitaasti ja pahemmat vauriot eivät parane käytännössä itsestään. (eikä niissäkään voida tehdä esim. hermostosiirteitä)

      Itselläni on murtunut käsi 10 vuotta sitten ja se kipuilee vieläkin tuon tuosta. Eipä se nyt elämää niin paljoa haittaa mutta kyllähän se v*tuttaa. Ei ne murtuneet raajat valitettavasti palaa täysin ennalleen, varsinkin jos hermot ovat vaurioituneet.

      Onko ajoittainen kevyt kipuilu vakava asia? Tietty jalasta voi ottaa MRI tai CT-kuvat jos se vaikeuttaa elämää ja tuntuu olevan pahasti pielessä. Onhan sekin mahdollista että se on luutunut virheasentoon joka pitäisi leikata.

      Jos kipuilu on kevyttä eikä haittaa liikkumista niin treenaaminen ja liikunta saattaa auttaa pitkässä juoksussa. Ainakin liikunta lisää luutiheyttä mikä ennaltaehkäisee potentiaalisia tulevaisuuden murtumia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      129
      4650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3387
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3380
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      49
      3150
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2985
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2839
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      19
      2594
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2229
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe