jalkapöydän uloin metatarsaalisluu luu murtui...vielä kipuilua

Anonyymi

jalkapöydän kannan uloin luu napsahti poikki vajaa kolme vuotta sitten kaatuessani ja hoidettiin asiaankuuluvasti kipsillä ja röntgenkuvia otettiin paljon. .fysioterapeutti sanoi kuntoutuessani että saattaa jäädä luutuminen tapahtumatta. Välillä jalassa on kevyttä kipuilua kannassa . Ei voi mitään vissiin? Onko murtumista jäänyt muille kipua? Ei ole sama jalka enää.

2

332

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mulla sama.. Tosin murtunut "vain", mutta ei ole luutunut 4 kuukaudessa. Mitään tapaturmaa ei ollut, vaan ilmeisesti rasitusmurtuma. Meinasivat, että voidaan leikata ja laittaa ruuvilla kasaan 🤔Tiedä häntä.. Mikä on jalkasi tilanne nyt?

    • Anonyymi

      En ymmärrä mitä fysioterapeutti tarkoitti sillä että luutuminen saattaa jäädä tapahtumatta. Onko sinulla jokin sairaus joka estää luutumista?

      Voi olla että jos haluat päästä kivuista kokonaan eroon niin sitten pitäisi amputoida koko jalkaterä, eikä sekään takaisi kivuttomuutta(ks. "Aavekipu".

      Ainoa tapa päästä täysin kivuttomaksi on syödä koko ajan opiaatteja.

      Murtuneet luut nyt vaan tuppaavat kipuilemaan vuosikausia paranemisen jälkeen koska hermosto on niin herkkä elin. Hermoston vauriot paranevat hitaasti ja pahemmat vauriot eivät parane käytännössä itsestään. (eikä niissäkään voida tehdä esim. hermostosiirteitä)

      Itselläni on murtunut käsi 10 vuotta sitten ja se kipuilee vieläkin tuon tuosta. Eipä se nyt elämää niin paljoa haittaa mutta kyllähän se v*tuttaa. Ei ne murtuneet raajat valitettavasti palaa täysin ennalleen, varsinkin jos hermot ovat vaurioituneet.

      Onko ajoittainen kevyt kipuilu vakava asia? Tietty jalasta voi ottaa MRI tai CT-kuvat jos se vaikeuttaa elämää ja tuntuu olevan pahasti pielessä. Onhan sekin mahdollista että se on luutunut virheasentoon joka pitäisi leikata.

      Jos kipuilu on kevyttä eikä haittaa liikkumista niin treenaaminen ja liikunta saattaa auttaa pitkässä juoksussa. Ainakin liikunta lisää luutiheyttä mikä ennaltaehkäisee potentiaalisia tulevaisuuden murtumia

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe