dieselin käynti ontuu

Anonyymi

kysymyksessä on pieni 30 hevosvoimainen 4 pyttyinen diesel joka seisoi aika tovin käyttämättä. tyhjäkäynti ontuu kuin kävisi kolmella. mistä lähtisitte vikaa etsimään? kenties joku suutin on tukkeutunut ajan oloon vai saisiko polttoaineen siirtopumppu aikaiseksi ongelman?

3

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Suodattimet vaihtoon, uutta polttoainetta vanhan tilalle, ja reilua tyhjäkäyntiä ainakin tunti, saattaa lähteä pelaamaan jo näillä. Jos ei, niin löysää moottorin käydessä yksi polttoaineputki kerrallaan suuttimenpäästä ja kuuntele milloin moottorin käynti muuttuu. Kun löydät ko. sylinterin mikä on poissa pelistä, niin irrota suutin ja vie trygättäväksi johonkin paikalliseen pajaan, siis sellaisella käsipumpulla onnistuu ja näkee samalla on suihku sumua vai lorinaa. Jos lorinaa, niin suuttimen kärki auki ja hiomatahnaa neulan kärkeen ja pyörittelyä. Tai suosiolla uusi suutin jos helposti löytyy. Suuttimen voi myös hioa ilman tryggäystä, hiomatahnaksi vaikka fareclan g10. Näillä systeemeillä olen herätellyt seisovia koneita useamman.

      • Anonyymi

        kiitos asiallisesta vastauksesta ja ideoista. sellainen ominaisuus on vielä, että kovasta ajosta kun laittaa tyhjäkäynnile, ontuu kone enemmän. jos antaa hetken seisoa, käy tasaisemmin mutta ei kuten kuuluisi. lienee hyvin mahdollista, että on jumiutunut seisontavuosien aikana.


    • Anonyymi

      Kovassa ajossa yksi viallinen suutin lorisee reilusti palamatonta naftaa sylinteriin, tässä todennäköisin syy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      183
      2234
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      171
      1965
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      45
      1914
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      128
      1620
    5. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      64
      1479
    6. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      189
      1460
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      77
      1221
    8. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      31
      1064
    9. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      71
      1053
    10. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      75
      1033
    Aihe