Onko muita joilla on vaikeuksia neste- ja suolotasapainon säilyttämisessä? Kun on yöhikoiluja ja sen päälle harrastaa liikuntaa on vaikea arvioida hikoiltua määrää. Tilanne on tietysti vielä pahempi helteellä.
Urheilujuoma ei riitä minulle (liian vähän suolaa) jos olen hikoillut muutamana yönä peräkkäin. Olenkin alkanut tehdä suolasokeriliuosta ja se auttoi.
1 L vettä, 1 tl mineraalisuolaa, 8 tl sokeria.
Pahimmat oireet ovat olleet pahoinvointi, heikotus, väsymys, tunnottomuus ennen kuin tajusin kokeilla suolasokerinestettä.
Ihmettelin kyllä että miksi minulle tulee mielestäni niin nopeasti ja helposti tämä suolavaje.
Vastaus löytyi, täällä puhutaan esivaihdevuosista. Naisilla joilla on esivaihdevuodet, on tuntemattomasta syystä vähemmän tehokas osmoottinen sopeutuminen. Tämä lisää heidän herkkyyttään vakavalle hyponatremialle ja nopealle etenemiselle lievistä oireista (päänsärky, pahoinvointi) hengityksen pysähtymiseen. Ruumiinavauksessa on löydetty aivoödeema ja "herniation".
For unknown reasons, premenopausal women seem to have a less efficient osmotic adaptation. This increases their susceptibility to severe hyponatremia and rapid progression from minimal symptoms (eg, headache, nausea) to respiratory arrest. Cerebral edema and herniation have been found at autopsy.
https://www.medscape.com/answers/242166-153347/how-does-hyponatremia-affect-premenopausal-women
Yöhikoilu, liikunta ja suolojen menetys
3
374
Vastaukset
- Anonyymi
En hallitse englantia niin hyvin että pystyisin lukemaan linkin tekstit.
Onko neste-suolatasapaino ihan uusi asia sinulle ja tullut nyt vaihdevuosi-iän myötä? Itsellä on alhainen verenpaine ja koska syön aika suolatonta ruokaa, rapsautan joskus kielelle purkista suolaa. Helpottaa tai luulen ainakin niin.
Urheilen myös ja nyt olen rampannut metsässä helteessä marjanpoiminnassa. Kyllä huimaa, mutta menee ohi kun lepää ja syö vähän suolaista. Käyn myös salilla ja liikun muutenkin paljon. Syön lihaa, kalaa, kasviksia, öljyä, kokohyväleipää, yritän hallita että ne olisivat oikeassa suhteessa toisiinsa. Kun liikkuu, niin yllättävän paljon pitää syödä, jos ei paljon syö rasvaa ja sokeria. Itse en käytä urheilujuomia.
Syötkö riittävästi valkuaista ja proteiinia verrattuna liikuntasi määrään? Ettet vaan vältä leipää tai muita viljatuotteita, vain hiilihydraateilla jaksaa. Ihan vaan kyselen arjesta. Tietenkin jos uskot syöväsi oikein ja oireet ovat uusia, niin ehkä lääkärintarkastus on paikallaan.- Anonyymi
En ole ehtinyt aikaisemmin vastaamaan, pahoittelut. Leipää, perunaa, pastaa ja lihaa syön kyllä mielestäni riittävästi kasvisten ja hedelmien ohessa.
Käsittääkseni hyponatremia ei koskaan johdu siitä, että ruuasta saisi liian vähän natriumia.
Natriumia joko menetetään liikaa (oksentelu, ripuli, voimakas hikoilu) tai elimistöön kertyy liikaa vettä.
https://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00858
Ennen yöhikoiluja minulla ei ollut mitään ongelmia neste-suolatasapainon kanssa. Paitsi kun oli se hellekesä 2018, niin oli lieviä oireita, koska korvasin hikoilut vain vedellä.
Mutta selvästi esivaihdevuosien alettua on ollut paljon hankalampaa kuin ennen suolatasapainon kanssa. Olen hiukan alle 45 v.
Kesällä kun urheilee, lenkkarit ovat tietysti aika kuumat ja niiden takia hikoilee enemmän. Kylmään vuodenaikaan olen ollutkin paljon terveempi.
- Anonyymi
Huom. tästä jäi mainitsematta se että minulla oli vielä raudanpuuteanemiakin. Sehän aiheuttaa lisähikoilua hoitamattomana jos on päässyt pahaksi. Saa nähdä miten paljon se auttaa kun saan sen hoidettua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1622948Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2902641Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.711752Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e431628Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381530- 1221276
- 1101194
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee141164Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.3531080Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041063