Metsäomaisuus on jaettu sisaruksien kesken. Puuta ei ole myyty vuosiin eli metsästä ei ole saatu mitään tuloa. Miten tällöin metsäomaisuuden osakkuus pitää ilmoittaa Kelalle ja miten se vaikuttaa tuen määrään? Miten paljon tuki vähenee, jos metsän puusta saa joskus myyntituloja esim. kymppitonnin? Perivätkö tukia takautuvasti miten kauas?
Eläkkeensaajan asumistuki ja metsäomaisuus
2
1719
Vastaukset
- Anonyymi
Jos on kyse kanta-suomalaisesta, niin asumistukea on turha hakea. Ystäväni vanhempi dementoitui ja sotki raha-asiansa tai tili oli muutaman kuukauden aikana kait tyhjentynyt jostain syystä.
Pieni eläke ei riittänyt elämiseen, paljon lääkkeitä ja sairaalakäyntejä mm. Joku opasti ystävääni hakemaan tukia, olihan kyseessä koko ikänsä työitä tehnyt ja veroja maksanut vanhus. Useampaan kertaan yrittivät, tekivät ison työn, mutta aina kielteinen päätös.
Lapset maksoivat vanhempansa loppuelämän laskuja ja alkuvuonna olleet hautajaiset. Tämä tarina on tosi vuodelta 2016. Samaan aikaan sosiaalitantat avustivat mamuja täyttämään lomakkeet ja kaikki maksettiin. Kyllä tätä porukalla ihmeteltiin.
En osaa vastata tuohon kysymykseen, mutta sen verran kertoivat että omistusasunto ei ollut enää Suomessa esteenä tuille, kuten käsittääkseni joskus oli. - Anonyymi
Metsäomaisuus ja tulo lasketaan metsän vuotuisen tuoton mukaan. Jokaisella paikkakunnalla on oma metsän arvo/e/ha, joka lasketaan metsätuloksi. Tämä kerrotaan 10 niin saadaan metsäomaisuus. Puun myyntituloa ei huomioida, ellei tulo ole jo niin suuri, että se vaikuttaa omaisuutena talletuksen muodossa. Esim. Googlaamalla "verohallituksen päätös metsän vuotuisesta tuotosta" löytää metsän arvot paikkakunnittain.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3815520Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151522- 106961
- 78841
- 50832
- 41813
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss44812Haikeaa miten kaikki meni
Ei ole rohkeutta enää nähdä. Koska pelkään, että haavat aukeaa. Ikävä on silti, vaikka en vastannut...tiedät mihin.56807- 56794
- 39779