Eläkkeensaajan asumistuki ja metsäomaisuus

Anonyymi

Metsäomaisuus on jaettu sisaruksien kesken. Puuta ei ole myyty vuosiin eli metsästä ei ole saatu mitään tuloa. Miten tällöin metsäomaisuuden osakkuus pitää ilmoittaa Kelalle ja miten se vaikuttaa tuen määrään? Miten paljon tuki vähenee, jos metsän puusta saa joskus myyntituloja esim. kymppitonnin? Perivätkö tukia takautuvasti miten kauas?

2

1546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos on kyse kanta-suomalaisesta, niin asumistukea on turha hakea. Ystäväni vanhempi dementoitui ja sotki raha-asiansa tai tili oli muutaman kuukauden aikana kait tyhjentynyt jostain syystä.

      Pieni eläke ei riittänyt elämiseen, paljon lääkkeitä ja sairaalakäyntejä mm. Joku opasti ystävääni hakemaan tukia, olihan kyseessä koko ikänsä työitä tehnyt ja veroja maksanut vanhus. Useampaan kertaan yrittivät, tekivät ison työn, mutta aina kielteinen päätös.

      Lapset maksoivat vanhempansa loppuelämän laskuja ja alkuvuonna olleet hautajaiset. Tämä tarina on tosi vuodelta 2016. Samaan aikaan sosiaalitantat avustivat mamuja täyttämään lomakkeet ja kaikki maksettiin. Kyllä tätä porukalla ihmeteltiin.

      En osaa vastata tuohon kysymykseen, mutta sen verran kertoivat että omistusasunto ei ollut enää Suomessa esteenä tuille, kuten käsittääkseni joskus oli.

    • Anonyymi

      Metsäomaisuus ja tulo lasketaan metsän vuotuisen tuoton mukaan. Jokaisella paikkakunnalla on oma metsän arvo/e/ha, joka lasketaan metsätuloksi. Tämä kerrotaan 10 niin saadaan metsäomaisuus. Puun myyntituloa ei huomioida, ellei tulo ole jo niin suuri, että se vaikuttaa omaisuutena talletuksen muodossa. Esim. Googlaamalla "verohallituksen päätös metsän vuotuisesta tuotosta" löytää metsän arvot paikkakunnittain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2777
    2. GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?

      GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys
      Voice of Finland
      43
      1097
    3. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      82
      1040
    4. Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!

      Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!
      Pudasjärvi
      23
      868
    5. Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut

      Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja
      Ikävä
      48
      859
    6. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      67
      818
    7. Tunnustan

      Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle
      Ikävä
      39
      802
    8. Mikä teki vaikutuksen

      että ihastuit kaivattuusi? 🔥
      Ikävä
      44
      782
    9. Luuletko, että löydämme vielä

      Yhteyden takaisin? Miehelle ....
      Ikävä
      51
      752
    10. Oletko älykkäämpi kuin kaivattusi

      Pitääkö kaivattusi sinua älykkäämpänä teistä? Mitä luulet?
      Ikävä
      71
      730
    Aihe