Tilannehuone.fi kertoo että suuri metsäpalo riehuu Sikomäentiellä Kouvolassa. Kyseisellä alueella näkyy gookle kartassa suuri metsäalue. Mutta kun zoomaatte lähemmäksi niin näette monia tuhottuja alueita metsän keskellä. Huomioikaa että kartan satelliittinäkymä on usein ainakin 3 vuotta vanha. Joten tuhot saattavat olla tänään moninkertaiset.
Tuhot näkyvät yleensä syrjäseuduilla tiheän metsän keskellä. Tehdäänkö tuhoja siis salaa? Ovatko ne edes laillisia?
Joka tapauksessa kun puhutaan ilmaston muutokselta pelastumisesta niin metsät ovat ainoa keino pelastua. Siis Jeesuksen jälkeen.
Mutta miten käy kun yllätytään, että metsät onkin JO TUHOTTU ja niiden reunoille on jätetty vain näkösuojaksi parin kilometrin kaistale? Silloin voitte todeta, että ahneet halusivat kuolla miljonääreinä. Valitettavasti euroja ei voi syödä.
Miten ilmaston muutos sitten etenee? Kun ei ole metsää pidättämässä kosteutta ja suojaamassa yhä pahenevalta paahteelta niin kuolee viimeinenkin kasvillisuus. Saamme tännekin saharan. Kun palvotaan pahuutta, valhetta ja ahneutta niin elämä kuolee. Koska elämä on Jumalalta ja ahneet valitsee saatanan.
Aikooko joku tehdä asialle jotain vain haluaako "hallituskin" Suomeen saharan?
Tuhot näkyvät yleensä syrjäseuduilla tiheän metsän keskellä. Tehdäänkö tuhoja siis salaa? Ovatko ne edes laillisia?
Joka tapauksessa kun puhutaan ilmaston muutokselta pelastumisesta niin metsät ovat ainoa keino pelastua. Siis Jeesuksen jälkeen.
Mutta miten käy kun yllätytään, että metsät onkin JO TUHOTTU ja niiden reunoille on jätetty vain näkösuojaksi parin kilometrin kaistale? Silloin voitte todeta, että ahneet halusivat kuolla miljonääreinä. Valitettavasti euroja ei voi syödä.
Miten ilmaston muutos sitten etenee? Kun ei ole metsää pidättämässä kosteutta ja suojaamassa yhä pahenevalta paahteelta niin kuolee viimeinenkin kasvillisuus. Saamme tännekin saharan. Kun palvotaan pahuutta, valhetta ja ahneutta niin elämä kuolee. Koska elämä on Jumalalta ja ahneet valitsee saatanan.
Aikooko joku tehdä asialle jotain vain haluaako "hallituskin" Suomeen saharan?
Vastaukset 8
Vanhimmat
Alkaako metsäpalot useinkin tietyn firman metsäkoneista?
Ovatko ne tahallisia vai eikö firma viitsi kunnostaa koneitaan sellaisiksi etteivät aiheuttaisi TUHOJA?
Viitsiikö poliisi koskaan oma-aloitteisesti tutkia mitään vai tarvitaanko aina jokin kansalaistaho tekemään tutkintapyynnön?
WWF?
Ymmärrän kyllä että pahuus on niin laajaa ettei resurssit riitä. Mutta otinpahan puheeksi jotta saharassa sitten tiedettäisiin mistä kaikki alkoi.
Vain metsää hakkaamalla metsä voi sitoa hiiltä. Kun metsä on kasvanut täyteen hiiltä on se tyhjennettävä jotta sinne mahtuisi taas kertymään uutta hiiltä
Joo. Tarkoitatko että koko metsä on tyhjennettävä kerralla?
Puu kasvaa 50 vuotta mutta ei näy sellaista kärsivällisyyttä nykyihmisellä.
Sitä paitsi ilmastonmuutoksen syy ei ole hiilidioksidi. Joten sekin teoria palvelee vain luonnon tuhoajia.
Kun metsä kaadetaan, se ehtii kuivua hiekkakentäksi ennen kuin uusi taimi voi kasvaa. Hiekkakenttä kun ei pidätä vettä juomaksi taimelle.
Jos vertaatte tilannetta viime vuosisadalle ja sen huomioihin niin valitettavasti ne ei päde enää kun muutoksen käyrä on noussut pystysuoraan kiitoon.
Sitä paitsi kun katselet sitä satelliittinäkymää niin kyllä ne alueet vaan pienenee. Valheteorioilla se vain piilotetaan kunnes huomataan ettei metsiä enää ole kuten euroopassa on jo käynyt.
aika hassuja juttuja teillä.isoimmat puut sitoo valtavasti enemmän hiiltä kun esim,suuri määrä pieniä taimia.ja kouvolas ei o mitään isoa metsäpaloa.pieni oli.kukaan metsänomistaja ei halua et metsä palaa.toisaalta suomeen pitäisi ostaa monta isoa sammutus lentokonetta ilmastonmuutoksen vuoksi.niitähän voisi tarpeen vaatiessa lainata naapuri maillekin.mutta eihän nämä päättäjät ymmärrä ennen kuin tulee isot metsäpalot.ja niitä koneita ei ihan äkkiä löydy ku niitä tarvitaan.t.entinen metsänomistaja
Metsänhoito yhdistykset ovat pahimpia metsien tuhoajia, niitä ei kenenkään pitäisi päästää omiin metsiin, minä olen kieltänyt niiltä metsiini kajoamisen jo yli 20 vuotta sitten! Yhdistysten ainoa määräys on aina, jotta hakataan puhtaaksi, aurataan ja istutetaan! Kun Suomessa metsä hakataan matalaksi jotta sinne ei jää linnunlaulu puuta, kestää vähintään 100 vuotta ennen kuin metsästä on mitään otettavaa ! Vaimoni siskon mies jolla oli sellaiset 300 hehtaaria metsää, pruukasi sanoa että " metsässä on kiva kävellellä kun siellä on puita " olin ja olen edelleen tuon miehen kanssa samaa mielipuolta!
Nykyinen metsien omistaja !
Late Lapista.
No kerrankin ollaan samaa mieltä.
Metsänhoitoyhdistykset ovat Kepun luoma organisaatio jonka tarkoitus on yhä enemmän tehdä itse itsensä tarpeelliseksi. Avohakkuilla saadaan oman alueen hakkuu- ja istutusmäärät ylös ja se näyttää yhdistyksen tilastoissa hyvältä. Metsänhoitoyhdistykset ajavat lopulta omaa ja teollisuuden etua enemmän kuin metsänomistajan. Metsänomistajan etu olisi että puu korjattaisiin tukkipuuna eikä keskenkasvuisena kuitupuuna.
Metsänhoitoyhdistykset pilaavat myös järviä, kun ovat yli-innokkaita ojittamaan ja "kunnostamaan" metsäojia.Suomessa metsäojia on yli MILJOONA kilometriä ja kolmannes koko maailman metsäojista on kaivettu Suomeen. Tarpeettoman tehokas ojitus takaa, että avohakatun ja kynnetyn raiskion ravinteet ja humus valuu tehokkaasti lähijärviin ja pilaa ne. Suuri osa metsäojituksista on ollut alunperinkin turhia, joilla märkä suo on muutettu vain kitukasvuiseksi ja lahovikaiseksi metsäksi, jonka luontoarvo on pienempi kuin alkuperäisen suon, mutta joka ei käytännössä tuota metsänomistajallekkaan mitään. Sielä missä ojitus on onnistunut metsän puusto pitäisi maan kuivana ilman omien "kunnostusta" ja syventämistä, kunhan metsää korjattaisiin jatkuvan kasvatuksen mukaisesti.
Metsänhoitoyhdistykset ovat uhka Suomen luonnon monimuotoisuudelle.
Juuri näin. Kaikki parhaat sieni- ja marjametsät on hakattu aukeiksi. Ei niissä enää kasva kuin heinää.
Jos+ojitus+on+joskus+1990+-luvulla+toiminut,+mitä+en+usko,+niin+ei+se+enää+toimi+kun+ilmastonmuutos+on+jo+kiihtyvässä+vauhdissa.
Minun+mielestäni+voisi+mieluummin+käyttää+termiä+"ilmastonkuivuminen".
Silloin+ehkä+osattaisiin+myös+paremmin+sitä+"vastustaa".
Kun+luontoa+tuhotaan+kaikkialla+niin+mikään+ei+enää+pidätä/sido+sitä+kosteutta+joka+yleensäkin+pitää+luonnon+elossa.
Suurkaupungeissa+vanhukset+eivät+kuole+yksistään+helteeseen+vaan+siihen+kuumaan+kuivaan+ilmaan+joka+estää+saamasta+happea+keuhkoihin.
Koska+suurkaupungeissa+ei+ole+metsää.
Toki+sen+korvaamiseksi+kehitellään+kaikenlaisia+suihkulähteitä+mutta+nekin+pysähtyvät+jos+vesi+loppuu.
Ongelma+on+siis+suurempi+kuin+teoria+hiilinielusta.+Koska+luonto+ja+elämä+on+monimutkaisempi.+Jos+metsät+tuhotaan+kuten+jo+ainakin+50%+maailman+metsistä+on+tuhottu,+niin+kehitys+muutokseen+kiihtyy.+Olen+100+varma+että+olemme+jo+nousevan+käyrän+pystysuoralla+osuudella.
Muutos+pysähtyy+kun+tilanne+on+sama+kuin+saharassa.