ylittyy viikonvaihteessa. Tiedote paikallaan.
Erojen kääntöpuolena on, että maallinen sekulaari tapakulttuuri kehittyy, nimiäiset, siviiliavioliitot sekä siviilihautajaiset yleistyvät vuosi vuodelta. Yhä useammat eroavat ovat alkaneet erottaa myös lapsiaan kirkosta. Elämänkatsomustiedon oppilasmäärät lisääntyvät peruskoulussa.
Yhä useammat vanhemmat myös ilmoittavat koululle, että lapsi osallistuu vain uskonnollisesti sitouttamattomaan ohjelmaan eivätkä mihinkään jumalanpalveluksiin ja hartaustilaisuuksiin, jos sellaisia vielä koulupäiviin liitetään.
20 000 yli tältä vuodelta
7
216
Vastaukset
Kirkko julkaisi eilen tilastoja. Kirkon jäsenmäärä kesäkuun lopussa 3 827 879 ja eronneita alkuvuonna 20 885 ja liittyneitä 8 885 (-12 000) ja kastettuja 13 948 ja kuolleita 22 360 (-8 412). Yhteensä kirkon jäsenmäärä laskenut 20 312:lla alkuvuonna (3 848 191 - 3 827 879). Muuttoliike ainoa plusmerkkinen kirkolle ( 301).
Tänään tuli myös Tilastokeskuksen kesäkuun väkiluku 5 521 158 eli kirkon jäsenosuus on 69,33% (vuoden vaihteessa oli 69,74%).Kirkontilastot.fi:n mukaan liittyneiden määrä olisi vähentynyt vajaat puoli prosenttia. Se tietysti mahtuu satunnaisvaihtelun piikkiin.
Joka tapauksessa lienee selvää sekä se, ettei liittymisten kasvusta ole pelastajaksi, että se, ettei vieläkään tiedetä onko liittymishuippu saavutettu.
Suhteellisesti ottaen liittyminen toki vähenee, kun on yhä suurempi joukko joka ei kirkkoon jo valmiiksi kuulu.- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Kirkontilastot.fi:n mukaan liittyneiden määrä olisi vähentynyt vajaat puoli prosenttia. Se tietysti mahtuu satunnaisvaihtelun piikkiin.
Joka tapauksessa lienee selvää sekä se, ettei liittymisten kasvusta ole pelastajaksi, että se, ettei vieläkään tiedetä onko liittymishuippu saavutettu.
Suhteellisesti ottaen liittyminen toki vähenee, kun on yhä suurempi joukko joka ei kirkkoon jo valmiiksi kuulu.Kirkkoon liittymisluvun nousulle ei ole käytännön perusteita. Kirkkohäiden suosio laskee tasaisesti, kristiäisten suosio laskee tasaisesti, kristillisten hautausten suosio laskee tasaisesti, jopa rippikoulun käysntiaste on tasaisessa laskussa. Ei ole mitään järkeä liittyä kirkkoon jonka "palveluita" ei käytä ja maksaa tyhjästä elämänsä aikana 10000 - 20000 euroa, jotkut jopa enemmän.
Anonyymi kirjoitti:
Kirkkoon liittymisluvun nousulle ei ole käytännön perusteita. Kirkkohäiden suosio laskee tasaisesti, kristiäisten suosio laskee tasaisesti, kristillisten hautausten suosio laskee tasaisesti, jopa rippikoulun käysntiaste on tasaisessa laskussa. Ei ole mitään järkeä liittyä kirkkoon jonka "palveluita" ei käytä ja maksaa tyhjästä elämänsä aikana 10000 - 20000 euroa, jotkut jopa enemmän.
Ei, mutta kirkkoon kuulumattomien määrä eli sitä myöten mahdollisten liittyjien määrä kasvaa koko ajan. Se tietysti tarkoittaa, että suhteellinen liittyjien määrä vähenee, jos absoluuttinen luku säilyy.
- Anonyymi
44 tänään eli 20 000 ylittyi juuri! Hyvä HYvä!
- Anonyymi
Kova saavutus, yli 20 000 jo heinäkuussa. Viime vuotta ollaan mukavasti edellä. 50 000 ylittyy heittämällä.
- Anonyymi
Tässä kaivattuja tilastolukemia elämänkatsomustiedosta. ET:n osuus kasvanut 1,7 prosenttiyksikköä kahdessa vuodessa. NYT ehtii vielä laittaa, vaihtaa lapsen uskonnosta ET-ryhmään.
2014
ev.lut. 90,7%
et 4,9%
2016
ev.lut. 89,2%
et 6,1%
2018
ev.lut. 87,1%
et 7,7%
Alueelliset vaihtelut suuria.
Sivulla https://vipunen.fi/fi-fi/perus/Sivut/Kieli--ja-muut-ainevalinnat.aspx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan
Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla612890Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana
Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "472509SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero
Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past1012146Anita ei saanut Heikkiä pihalle
Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.851385Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!
Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,301219Emotionalisuuden puute.
Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o183917Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m83863Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html65782Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa
Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html134747Ei ole vaikea päättää kumpi
Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.52726