Peimarin seudulla mustikkaa

Anonyymi

Kunnallislehti kertoi, että mustikkaa on tänä vuonna täällä jopa peremmin kuin muualla. Jokaiselle siis marjoja riittää eikä niistä tarvitse tapella ja vuodattaa krokotiilinkyyneleitä.

7

190

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos ei itse jostain syystä metsään pääse tai ei noukkimaan kykene, mustikoita voi myös ostaa valmiiksi poimittuina marjatiloilta. Kilo mustikoita maksaa kympin korvilla.

      • Anonyymi

        Luulempa, että nuo ammattipoimijat keräävät marjat jopa hirvenpaskankin kohdalta. Itse en paskaisia marjoja syö.-


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luulempa, että nuo ammattipoimijat keräävät marjat jopa hirvenpaskankin kohdalta. Itse en paskaisia marjoja syö.-

        No eihän niillä ole käsienpesumahollisuutta metässä jos hätä yllättää.Mutta keittämällä pöpöt kuolee,sitä suositellaankin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No eihän niillä ole käsienpesumahollisuutta metässä jos hätä yllättää.Mutta keittämällä pöpöt kuolee,sitä suositellaankin.

        Keitetty, hillottu marja ei vastaa tuoretta käsinpoimittua. Sokeriakin vaatii painonsa verran.
        Pakkasessa marja säilyy parhaiten.

        Minä olen ilman marjoja, jos en niitä itse kerätyksi saa; lue: ehdi keräämään ennen häpeilemätöntä poimija-armeijaa.

        Mustikat saa tältä vuodelta unohtaa. Puolukoita ei näiltä main ole luvassa.


    • Anonyymi

      Turha enää metsään marjaan lähteä. Pakulasteittain pyörinyt pomija-armeijoita ihan lähimetsissä jo viikkoja. Raakakin kelpaa. Metsä tyhjenee hetkessä saaviin haravointitekniikalla. Jälkeen jää kaikenlaista roskaa.

      • Anonyymi

        Kannattaa ilmoittaa roskastamisesta poimijoiden pomolle.Kyllä ne tulee siivoomaan,jos tiedät mistä ovat.


      • Anonyymi

        Niinpä, kävin mustikkametsiä katsastamassa. Kaikki mättäät on jo pöllytetty ja varsia revitty juurineen. Neljä tuntia meni, että viitisen litraa sai vielä kokoon raapimalla toisten jämiä. Mustikat ovat nyt helteiden jälkeen melkoisen ryppyisiä ja nahistuneita. Hyvä, jos edes irti enää lähtivät varsista. Enää ei metsään kannata mennä ennen kuin puolukat kypsyvät.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      63
      4571
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      164
      3512
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      63
      2854
    4. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      149
      2811
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2674
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1913
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1801
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1646
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1630
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1342
    Aihe