Kunnallislehti kertoi, että mustikkaa on tänä vuonna täällä jopa peremmin kuin muualla. Jokaiselle siis marjoja riittää eikä niistä tarvitse tapella ja vuodattaa krokotiilinkyyneleitä.
Peimarin seudulla mustikkaa
Anonyymi
7283
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos ei itse jostain syystä metsään pääse tai ei noukkimaan kykene, mustikoita voi myös ostaa valmiiksi poimittuina marjatiloilta. Kilo mustikoita maksaa kympin korvilla.
Luulempa, että nuo ammattipoimijat keräävät marjat jopa hirvenpaskankin kohdalta. Itse en paskaisia marjoja syö.-
No eihän niillä ole käsienpesumahollisuutta metässä jos hätä yllättää.Mutta keittämällä pöpöt kuolee,sitä suositellaankin.
Keitetty, hillottu marja ei vastaa tuoretta käsinpoimittua. Sokeriakin vaatii painonsa verran.
Pakkasessa marja säilyy parhaiten.
Minä olen ilman marjoja, jos en niitä itse kerätyksi saa; lue: ehdi keräämään ennen häpeilemätöntä poimija-armeijaa.
Mustikat saa tältä vuodelta unohtaa. Puolukoita ei näiltä main ole luvassa.
Turha enää metsään marjaan lähteä. Pakulasteittain pyörinyt pomija-armeijoita ihan lähimetsissä jo viikkoja. Raakakin kelpaa. Metsä tyhjenee hetkessä saaviin haravointitekniikalla. Jälkeen jää kaikenlaista roskaa.
Kannattaa ilmoittaa roskastamisesta poimijoiden pomolle.Kyllä ne tulee siivoomaan,jos tiedät mistä ovat.
Niinpä, kävin mustikkametsiä katsastamassa. Kaikki mättäät on jo pöllytetty ja varsia revitty juurineen. Neljä tuntia meni, että viitisen litraa sai vielä kokoon raapimalla toisten jämiä. Mustikat ovat nyt helteiden jälkeen melkoisen ryppyisiä ja nahistuneita. Hyvä, jos edes irti enää lähtivät varsista. Enää ei metsään kannata mennä ennen kuin puolukat kypsyvät.