Olisi kiva kuulla koiranomistajilta millaisia päivärytmejä teillä on arkisin ja viikonloppuisin?
Päivärytminne?
Anonyymi
2<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Arkisin hereille ennen viittä, kahvit ajastimella tippumaan ja sitten noin tunnin lenkki koiran kanssa. Aamupala vasta lenkin jälkeen.
Töiden jälkeen pikkulenkki noin 1/2 tuntia ja sitten illalla kunnon lenkki, reilu tunti.
Raksuja on aina tarjolla... onneksi tämä rotu syö vain sen mitä tarvitsee.
Viikonloppuna Aamulenkki hieman myöhemmin, muuten sama rytmi.
Ennen kuin olin eläkkeellä, koirani pääsivät ulos 3 kertaa päivässä. Aamulla, iltapäivällä heti töistä tultua sekä illalla. Viikonloput olivat ulkona mökillä aina koko päivän jos halusivat.
Nyt on enää sellainen pieni karvakasa jonka vien aamulla ulos non 7 jälkeen. Joskus saan odottaa että herää, itse kun herään aikaisin. Aamulla se saa myös pienen aamupalan ja seuraavaksi mennään kunnolla ulos puoli kymmenen maissa.
Varsinaisen ruokansa se syö iltapäivälenkin jälkeen noin 15 aikaan. Iltalenkki aika aikasin eli noin puoli seitsemän, pieni iltapala ja sitten tekee mitä huvittaa.
Itse menen aikaisin sängyn päälle lukemaan ja koira tulee mieheni paikalla, näillä helteillä se menee sängyn alle jossa se nyt on nukkunutkin.
Koira on aina siellä missä minäkin. Päivällä se tosin riekkuu lelujensa kanssa mutta nyt on helteet vienyt mehut siitäkin.
Pieni kiltti koira.