Lääkehoito on lisännyt astmaa ja allergiaa

Anonyymi

Kun tietoja tuli rajan takaa Karjalasta pari vuosikummentä vuotta sitten, ilmeni, että siellä oli vain kymmenes osa niistä allergioista ja astmasta, joita on meillä suomalaisilla ja muilla länsimaalaisilla.
Albania on euroopan köyhimpiä maita, mutta myös siellä ovat allergiat harvinaisia.

Romanian köyhimmillä on myös hyvin vähän allergioita, he voivat syödä mitä vaan, eikä astmaakaan juuri ole, vaikka useimmat tupakoivat ja monet elävät kurjissa oloissa.

Kun olin nuori kuusikymmentä vuotta sitten, ei meidän koulussa tainnut olla ketään allergikkoa 150:n oppilaan joukossa.

Lääkkeet tulivat myöhemmin.
Astma ja allergiat lisääntyvät siellä missä on lääkkeitä. Kun lääkkeet saapuvat rajan taakse Karjalassa, tulevat myös allergiat sinne.
Ihmiset reagoivat lääkkeitä vastaan: Antihistamiinit kiihoittavat histamiinin tuotantoa kehossa ja reaktio voimistuu.

Paras keino on välttää turhaa lääkitystä ja antaa keholle aikaa tottua ärsykkeisiin.

Minun vävypoikani oli yliherkkä kissoille, mutta kun oli pakko tottua, niin yliherkkyys hävisi, ja lopulta kissat saivat nukkua jopa heidän sängyssä.

Urheilijat sen sijaan käyttävät astmalääkkeitä vain saadakseen keuhkot laajemmiksi, kunnes ovat tulleet riippuvaisiksi ja saavat astmadiagnoosin.

Äidit käyttävät raskausaikana antihistamiineja pahoinvointia vastaan, ja myöhemmin antavat lapsilleen rauhoittavia lääkkeitä joilla on myös antihistamiinivaikutus. Ei siis ihme, että lapsista tulee allergisia.

1

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      8
      2072
    2. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      111
      1466
    3. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      120
      1195
    4. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1084
    5. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      204
      1049
    6. Vauvat syntyvöät vihan lapsina?

      Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O
      Luterilaisuus
      66
      1035
    7. Unelma tilanne

      Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j
      Ikävä
      67
      805
    8. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      76
      770
    9. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      77
      677
    10. Iivarilla johtopäätösten aika

      Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös
      Kemijärvi
      36
      632
    Aihe