Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Laser -hoidosta

Itselläni poistettiin kohdunkaulan solumuutos alueita Laserilla, ja tämän jälkeen sain jatkohoito- ohjeeksi ainoastaan papa kontrollissa käymisen puolen vuoden kuluttua.
Ei siis mitään jälkitarkastuksia tms sairaalassa, kuten olen kuullut tällaisessa toimittavan.
Millaisia kokemuksia muilla Laserissa käyneillä on asiasta?
2211
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No mä ainakin sain laserhoidon jälkeen kontrolliajan puolen vuoden päähän, se kontrolli oli siis ihan sairaalassa ja siinä tehtiin papan lisäksi kolposkopia...Eli ei sen kummempia jälkitarkastuksia! ..valitettavasti eipä ollut kondylooma parantunut vielä laserista huolimatta, puolen vuoden päästä taas kontrolliin:(

Äänestä
  • Joo, kiitos vastauksestasi. Niin mä olen kuullut että sairaalaan mentäisiin kontrollikäynnille, jossa juuri tämä kolposkopia papa, mutta mun kohdalla ei näin kylläkään toimittu, ainoastaan siis papa avopuolella..
    Mulla papa oli ok puoli vuotta hoidon jälkeen, ja jälleen uuteen kontrolliin puolen vuoden kuluttua, ja jos papa edelleen ok, niin sitten ilmeisesti kontrollit harvenee.
    En tiedä miten muut asian kanssa elävät suhtautuvat, mutta on melkoisen rasittavaa toisinaan tämä jatkuva asian kanssa eläminen, kun ei koskaan tiedä korjaantuuko asia. Hyvä tietenkin on se,että kontrolleja tehdään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kysyisin kirjoitti:

Itselläni poistettiin kohdunkaulan solumuutos alueita Laserilla, ja tämän jälkeen sain jatkohoito- ohjeeksi ainoastaan papa kontrollissa käymisen puolen vuoden kuluttua.
Ei siis mitään jälkitarkastuksia tms sairaalassa, kuten olen kuullut tällaisessa toimittavan.
Millaisia kokemuksia muilla Laserissa käyneillä on asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu