Muisteluksia kansakouluajoilta Pielisjärven salokyliltä.

Anonyymi

Silloin, vähän aikaa sitten 1960 luvun alakupuoliskolla, kun vielä piti "osata" ainekirjotusta, kaunnoo ja jopa tekstata.
Niin meijän opettaja, erittäin pätevä ja kaikentietävä, anto tehtäväks kirjottaa aine aiheesta: Mitäpä pyhänseutuna touhusitte? Voitte aivan vapain sanain kertoa, mutta aine on oltava valmis viim. tiist.aamuna.
Niin kyllä Ykällä oli kaikkein paras: Kävimme isäni kanssa kuussa katselemassa, olisiko siellä mahdollisesti hyviä savottamahdollisuuksia. Eikä sitten mittää muuta ollu Ykä saanu paperille. Jotenkin jiäny mielleen aika mukavana assiina.

7

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ykässä on ollut ainesta, hienoa aine, minä olisin antanut Ykälle kympin aineen luovuudesta.

    • Anonyymi

      Moni ei ollut aineissa koulussa ollessa hyvä, mutta koulunkäyntien jälkeen on? Minäkin tunnen monia koulukavereita joille eri aineet maistaa!

      • Anonyymi

        Ei ihme että joillakin meinaa jäädä putki päälle, kun pitää olla koko peruskoulun ajan mahdollisimman hyvä kaikissa aineissa ja vielä lukio päälle. Kumma että elimistö edes kestää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei ihme että joillakin meinaa jäädä putki päälle, kun pitää olla koko peruskoulun ajan mahdollisimman hyvä kaikissa aineissa ja vielä lukio päälle. Kumma että elimistö edes kestää.

        Eikö kannattaisi aineita kehittää että elimistö kestää!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö kannattaisi aineita kehittää että elimistö kestää!

        Eipä taida olla kehitetty elimistön kestoon vaikuttavia aineita saatikka lääkkeitä. Huippu-urheilijoiden käyttämät kielletyt dobingaineet kuluttavat elimistöä.

        Kalliilla myytävät ravintolisät ovat pelkkää humpuukia. Tutkimuksissa on todettu niiden sisältävän elimistölle vaarallisia aineita. Joissakin ravitolisissä pääainesosina olivat tapettiliisterijauhe ja katumaali MOT-tutkimuksen mukaan. Näitä aineita saa paljon halvemmalla hinnalla suurempiakin määriä rautakaupoista.


    • Anonyymi

      Moni 50-luvun alun alaluokkien kansakoulukaverini eivät pyrkineet tai eivät päässeet oppikouluun, vaan jättäytyivät virran vietäviksi kansakoulun jälkeen. Muutama pojista kävi ammattikoulun, mutta suurin osa joutui joihinkin hanttihommiin. Kohtalokas vuosi oli vuosi 1969, jolloin keskiolut vapautui. Moni elämänkoulun kulkija antautui oluen iloille ja jäi sille tielle. Useimmalle heistä koitti suuri onni jo viime vuosituhannen puolella, kun he pääsivät kurjasta elämästään Mähkön multiin.

      Tilanne ei ole parantunut nykyäänkään. Osa poikaporukasta luovii peruskoulun läpi oppimatta lukemaan tai kirjoittamaan, saatikka laskemaan. He muodostavat kadotetun sukupolven ja heitä on kymmeniä tuhansia. Elimistö ei todellakaan kestä sellaista elämää.

      • Näin varmaan on käynyt monelle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      194
      2035
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      133
      1128
    3. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      113
      1063
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      21
      795
    5. 58
      786
    6. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      34
      711
    7. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      628
    8. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      175
      574
    9. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      538
    10. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      9
      522
    Aihe