Silloin, vähän aikaa sitten 1960 luvun alakupuoliskolla, kun vielä piti "osata" ainekirjotusta, kaunnoo ja jopa tekstata.
Niin meijän opettaja, erittäin pätevä ja kaikentietävä, anto tehtäväks kirjottaa aine aiheesta: Mitäpä pyhänseutuna touhusitte? Voitte aivan vapain sanain kertoa, mutta aine on oltava valmis viim. tiist.aamuna.
Niin kyllä Ykällä oli kaikkein paras: Kävimme isäni kanssa kuussa katselemassa, olisiko siellä mahdollisesti hyviä savottamahdollisuuksia. Eikä sitten mittää muuta ollu Ykä saanu paperille. Jotenkin jiäny mielleen aika mukavana assiina.
Muisteluksia kansakouluajoilta Pielisjärven salokyliltä.
7
<50
Vastaukset
Ykässä on ollut ainesta, hienoa aine, minä olisin antanut Ykälle kympin aineen luovuudesta.
- Anonyymi
Moni ei ollut aineissa koulussa ollessa hyvä, mutta koulunkäyntien jälkeen on? Minäkin tunnen monia koulukavereita joille eri aineet maistaa!
- Anonyymi
Ei ihme että joillakin meinaa jäädä putki päälle, kun pitää olla koko peruskoulun ajan mahdollisimman hyvä kaikissa aineissa ja vielä lukio päälle. Kumma että elimistö edes kestää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei ihme että joillakin meinaa jäädä putki päälle, kun pitää olla koko peruskoulun ajan mahdollisimman hyvä kaikissa aineissa ja vielä lukio päälle. Kumma että elimistö edes kestää.
Eikö kannattaisi aineita kehittää että elimistö kestää!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö kannattaisi aineita kehittää että elimistö kestää!
Eipä taida olla kehitetty elimistön kestoon vaikuttavia aineita saatikka lääkkeitä. Huippu-urheilijoiden käyttämät kielletyt dobingaineet kuluttavat elimistöä.
Kalliilla myytävät ravintolisät ovat pelkkää humpuukia. Tutkimuksissa on todettu niiden sisältävän elimistölle vaarallisia aineita. Joissakin ravitolisissä pääainesosina olivat tapettiliisterijauhe ja katumaali MOT-tutkimuksen mukaan. Näitä aineita saa paljon halvemmalla hinnalla suurempiakin määriä rautakaupoista.
- Anonyymi
Moni 50-luvun alun alaluokkien kansakoulukaverini eivät pyrkineet tai eivät päässeet oppikouluun, vaan jättäytyivät virran vietäviksi kansakoulun jälkeen. Muutama pojista kävi ammattikoulun, mutta suurin osa joutui joihinkin hanttihommiin. Kohtalokas vuosi oli vuosi 1969, jolloin keskiolut vapautui. Moni elämänkoulun kulkija antautui oluen iloille ja jäi sille tielle. Useimmalle heistä koitti suuri onni jo viime vuosituhannen puolella, kun he pääsivät kurjasta elämästään Mähkön multiin.
Tilanne ei ole parantunut nykyäänkään. Osa poikaporukasta luovii peruskoulun läpi oppimatta lukemaan tai kirjoittamaan, saatikka laskemaan. He muodostavat kadotetun sukupolven ja heitä on kymmeniä tuhansia. Elimistö ei todellakaan kestä sellaista elämää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t714086- 332341
- 402204
Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin171741Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐401602Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?251512- 801477
- 1431229
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..221173Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät901125