Tuolta VL palstalta

näköjään ihan randomina viestejä. Ihme vimma mopilla siellä poistella ihan asiallisiakin viestejä :-(

Mikä lie moppiin mennyt. Toivottavasti moni jaksaa valittaa asiasta ylläpidolle, siellä eihän tuo ole enää mistään kotoisin.
171468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

jos keskustelu olisi hieman asiallisempaa niin ehkä niitä ei poistettaisi.

Luuletteko tosiaan, että siitä VL:iin kohdistuvasta herjasta ja loanheitosta joku hyötyy?

VL tulee aina olemaan iso herätysliike, paljon isompi kuin mut lestiryhmät yhteensä. Aivan ylivoimaisesti suurin. Siihen ei pysty tällaisella nettiherjalla paljon vaikuttamaan. ei todellakaan. HUVITTAVA pelkkä ajatuskin.

ehkä pitäisi pyrkiä hieman sydämellisempään keskusteluyhteyteen tai antaa olla kunkin omassa rauhassaan. jokaisellahan on oikeus vakaumukseensa.

itse en todellakaan ole mikään lesti, hädin tuskin tuskin kuulun kirkkoon, mutta saanen sanoa, että tämä keskustelu molemmilla palstoilla on hieman lapsellista.

Kyse on siitä, että valitetaan, kun Vl:iä ei saa herjata tarpeeksi.

ps. näyttää menevän lsinne läpi melkoinen herja, joten sensurointiväitteet vaikuttavat hieman liioitelluilta.

Äänestä
  • Juuri tästä on kysymys:
    ”Kyse on siitä, että valitetaan, kun Vl:iä ei saa herjata tarpeeksi.”

    Asia hyvin selkokielellä ilmaistuna.

    Äänestä

  • on tällä hetkellä väärä sheriffi.

    Äänestä

  • Pidän nimimerkin "huvittunut 3" omaa viestiä epäasiallisena ja lapsellisenakin, mutta en valita siitä.
    Enimmäkseen pidän tällaiset havainnot omina tietoinani - enkä siis valita, vaan jätän viestit omaan arvoonsa. Jos sheriffi taas on liian Suuri Päällikkö, joka estää kiinnostavaa kommunikointia, jätän koko palstan. En siis välitä enää kirjoittaakaan. (Debora/ Vanha vaimo on kuitenkin erinomainen, maanläheiseltä älyköltä vaikuttava sheriffi, joka antaa tilaa kirjoittajille).

    "Huvittunut 3" ei näet näe sitä, että monet näille palstoille kirjoittavat saattavat olla hyvinkin nuoria, esimerkiksi murkkuja - kaikkine ikään liittyvine piirteineen. Silloin ihminen ei välttämättä katso asioita kokonaisuuden kannalta - siis siltä, mihin vl:t tai el:t liikkeenä tai organisationa pyrkivät, vaan omasta ykstyisen ihmisen vinkkelistä.
    Halu on osallistua ja ottaa kantaa - ja usein, itsenäsitymisvaiheessa elämässään olevalla - kärjistetyn kriittisestikin. Ja kun kannanotto sitten poistetaan - näköjään ilman syytä - seuraa mielipahaa ja kokemusta siitä, ettei "asiallistakaan" keskutelua sallita.

    Palstalla koukkiva ulkopuolinen joka tulee tänne vain huvittumaan, ei välttämättä edes kykene näkemään asioita sisäpuolisten näkökulmasta. Jokainen kristitty - oli hän sitten el tai vl - lähtee jo siitä, että oikealle, aidolle uskovalle saattaa pilkkaa ja herjoja ropista, sillä ainahan erilaisuus on silmätikkuna - koski se sitten uskontoa, ihonväriä tai mitä muuta hyvänsä.
    Kaiken herjaamisen ja provosoimisen takana saattaa myös olla tarve nähdä, mitkä ovat ne kestävät arvot, joille jokin herätysliike rakentaa. Ne elämää suuremmat arvot.

    Mutta minun puolestani jokainen saa olla tyhmä omalla tavallaan, "huvittunut 3":kin omallaan. Saman oikeuden otan itsekin, olla tyhmä toisinaan, omalla tavallani.

    Äänestä

...väärää todistusta lähimmäisestäsi, vaikkakin anonyymistä.

Äänestä
  • etkö sitten poistele sieltä viestejä, ihan asiallisiakin?

    Poistelet sieltä viestejä, jotka eivät riko sääntöjä, mutta esimerkiksi nimimerkki kasvattajan viestit, jotka vastaavasti rikkovat sääntöjä, saavat olla palstalla.

    Äänestä

  • Ehdotan, että Mopin häikäilemättömän toiminnan vuoksi (= ilmoitti eroavansa vl-palstan sheriffin tehtävästä ja esitti uuden sheriffin valinnan ollessa meneillään ylläpidossa itseään taas sheriffiksi) kukaan itseään kunnioittava henkilö ei osallistu normaaleihin keskusteluihin Vanhoillislestadiolaisuus-palstalla niin kauan kuin Moppi on siellä sheriffinä. Sheriffiä koskeviin keskusteluihin voimme osallistua.

    Äänestä

  • siellä larssin palstalla? Olisit varmasti päässyt sielläkin valvojaksi, ja siellä ei varmastikkaan olisi tullut tällaista kritiikkiä kuin täällä.

    Mikä täällä niin kovasti kiinnostaa sinua?

    Äänestä

  • Ehdottaja kirjoitti:

    Ehdotan, että Mopin häikäilemättömän toiminnan vuoksi (= ilmoitti eroavansa vl-palstan sheriffin tehtävästä ja esitti uuden sheriffin valinnan ollessa meneillään ylläpidossa itseään taas sheriffiksi) kukaan itseään kunnioittava henkilö ei osallistu normaaleihin keskusteluihin Vanhoillislestadiolaisuus-palstalla niin kauan kuin Moppi on siellä sheriffinä. Sheriffiä koskeviin keskusteluihin voimme osallistua.

    Minä A. Acimlainen osallistun keskusteluihin ja teen avauksiakin vanhoillislestadiolaispalstalla. Mopin seriffius ei vaikuta minuun millään tavalla.

    Tiedä sitten onko tämä itsekunnioituksen puutetta vai eivätkö keskustelut joissa olen mukana ole normaaleja. ;)

    Tämä sinun ehdotuksesi tässä on minusta jotenkin sellainen hiekkalaatikolla leikkimis-ehdotus. Ei leikitä mopin kans kun se on tollanen, eihän. :))

    Äänestä

  • A. Acimlainen kirjoitti:

    Minä A. Acimlainen osallistun keskusteluihin ja teen avauksiakin vanhoillislestadiolaispalstalla. Mopin seriffius ei vaikuta minuun millään tavalla.

    Tiedä sitten onko tämä itsekunnioituksen puutetta vai eivätkö keskustelut joissa olen mukana ole normaaleja. ;)

    Tämä sinun ehdotuksesi tässä on minusta jotenkin sellainen hiekkalaatikolla leikkimis-ehdotus. Ei leikitä mopin kans kun se on tollanen, eihän. :))

    Sinähän opetat oppia, että kaikki pelastuvat.

    Äänestä

  • Ehdottaja kirjoitti:

    Sinähän opetat oppia, että kaikki pelastuvat.

    Mutta huomaa kuitenkin että se ei ole silti mitään hälläväliä oppia mitä se myös saattaisi olla. Ymmärrätkö eron?

    Äänestä

  • kattilaa soimaa

    Äänestä

  • Kaikki, jotka vähänkään kriittisesti katsovat tekemisiäsi, näkevät että poistat jatkuvasti asiallisia viestejä. Niitä ainoita, jotka eivät tätä tunnu huomaavan, olet sinä itse.

    Äänestä

  • Palstalainen kirjoitti:

    Kaikki, jotka vähänkään kriittisesti katsovat tekemisiäsi, näkevät että poistat jatkuvasti asiallisia viestejä. Niitä ainoita, jotka eivät tätä tunnu huomaavan, olet sinä itse.

    Onkohan niitä tänäänkin hävinnyt?

    Tuossa joku aika sitten kun palstalle ehdin, niin en enään löytänyt erästä avausta johon aamusella hieman kommentoi?
    Saattoi kyllä mennä ohi silmien, mutta se oli mielestäni jonkun vl-ihmisen avaus, joka kuitenkin oli siellä jo parikin päivää.

    Äänestä

Käyttäjien mielipiteet ovat olleet heidän tiedossaan jo kauan. Siitä huolimatta moppi pääsi takaisin.

Miten tämä voi olla näin? Eikö ylläpito pidä tärkeänä sitä, mitä seriffit puuhastelevat? Onko heille pääasia se, että saavat jonkun nettiriippuvaisen tekemään likaisen työn puolestaan? Vai onko moppi onnistunut mielistelemään heitä niin hyvin, että he eivät yksinkertaisesti usko palautteita?

Moppihan on kaksinaamaisuuden perikuva. Olen varma, että hän esiintyy ylläpidon suuntaan mitä fiksuimpana ja miellyttävimpänä henkilönä. Paneeko ylläpito sen vuoksi kriittiset palautteet vanhoillislestadiolaisten kiihkomielisyyden tiliin? Ei vaivaudu tutkimaan, onko niissä mahdollisesti perää vai ei?

Suomi24:n palveluthan ovat yleensä ottaen tyylikkäästi toteutettu. Siinä mielessä on omituista, ettei seriffi-palautteilla ole mitään vaikutusta.

Äänestä
  • tahoille. Eniron on syytä tietää se, että sen sivuilla ei toteudu mielipiteen ilmaisun vapaus, ja että erästä sen palstaa hallitsee Suomen Rauhanyhdistysten keskusyhdistys, joka päättää mitä kirjoituksia palstalle jää ja mitä ei.

    Sehän ei ole hyvää mainosta Enirolle. Lisäksi sen pitäisi tietää se, että heillä on ylläpidossa joku ilmeisesti VL, joka pääsee jotenkin sormeilemaan näitä sheriffin valintoja.

    Kyllä tähän muutos saadaan, ja se on valitettavasti erittäin huonoa mainosta vl-herätysliikkeelle, joka on pyrkinyt julkisuuskuvaansa hiomaan avoimempaan suuntaan.

    Äänestä

  • vain ja yhä ylemmille kirjoitti:

    tahoille. Eniron on syytä tietää se, että sen sivuilla ei toteudu mielipiteen ilmaisun vapaus, ja että erästä sen palstaa hallitsee Suomen Rauhanyhdistysten keskusyhdistys, joka päättää mitä kirjoituksia palstalle jää ja mitä ei.

    Sehän ei ole hyvää mainosta Enirolle. Lisäksi sen pitäisi tietää se, että heillä on ylläpidossa joku ilmeisesti VL, joka pääsee jotenkin sormeilemaan näitä sheriffin valintoja.

    Kyllä tähän muutos saadaan, ja se on valitettavasti erittäin huonoa mainosta vl-herätysliikkeelle, joka on pyrkinyt julkisuuskuvaansa hiomaan avoimempaan suuntaan.

    Näin niinkuin järjellä ajatellen Enirolle ei ole mitenkään ykkösasia se, että heidän palstoillaan toteutuisi mahdollisimman hyvä mielipiteen ilmaisun vapaus. Raha heitä kiinnostaa. Ja kai he laskevat, että seriffien vahtiminen ei tuo heille lisää rahaa.

    Minusta heille ei myöskään kannattaisi puhua mitään SRK:sta. Se jos mikä lienee omiaan sulkemaan heidän korvansa tosiasioilta.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


poistuu kirjoitti:

näköjään ihan randomina viestejä. Ihme vimma mopilla siellä poistella ihan asiallisiakin viestejä :-(

Mikä lie moppiin mennyt. Toivottavasti moni jaksaa valittaa asiasta ylläpidolle, siellä eihän tuo ole enää mistään kotoisin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu