Oon 14-vuotias ja oon jo seiskasta asti eli melkein vuoden nyppiny hiuksiani. Kesäl se helppas mut kasil se alko taas... En maha sille mitään...Koko ajan nyppäsen hiuksen ja syön siittä sen valkoisen möykyn päästä... On sänkee ja hieman kaljuakin ja mul onjo kamalan ohuet hiukset... Auttakaaaaaaa.... Oonko hullu!? Äiti huomauttelee koko ajan ja hius tupsui törröttää...:(
Riipuvainen hiusten nyppijä?
Nyppijä
8685
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tapauksessa psyyken puolella.Haethan apua.
psyyke? Mikä se on?
Kyseessä on "oire" nimeltä trikotillomania. Netistä löytyy melko vähän tietoa suomeksi, mutta englanniksi mm. keskustelufoorumeita.
Itse olen tehnyt samaa reilut viisi vuotta (tai enemmän - en enää edes muista!). Kyllä, kaljuja on ja näkyy. Parhaiten on tehonnut se, että pidän tiukkaa huivia hiusten ympärillä. Kaljuksi ajaminen on ollut yhtä turhan kanssa (olen kokeillut kahdesti).
Ja psyykkeenkin ongelmaksi tämä myös lasketaan, niin sanoittuihin käytöshäiriöihin (vrt. kynsienpureskelu).
Kiiiitooos! Ihanaa etten ole maailman ainoa ihminen joka kärsii hiusten nyppimisestä... Äiti ei auta täs jutus yhtään! Huivi tosiaan saataa toimia... Oonkin pitäny kotona aina hattua päässä, mut koulus tunnil ei voi pitää mitään päässsä niinpä nypin hiuksiani silloin eniten. Onko sullakin mutru ollu semmonen et kun nyppäset hiuksen niin et huomaa sitä heti? Äiti vaan sanoo "aja saman tien kaljuks"...Kävi kerran mielessäkin et vois kesäks ajaa kaljuks, mut jos se ei auta niin hyvä et varoitit...
Uskoisin, että meitä on monia, mutta asiaa salaillaan aika rankasti. Iskeehän se meille naisille, ainakin, aika arkaan paikkaan: ulkonäköön. Ja hiuksiahan on aikojen saatossa alettu pitää elinvoimaisuuden merkkinä.
Helppoahan se olisikin lopettaa, jos tiedostaisi mitä tekee ja lopettaa se samantien, mutta koska sitä ei todellakaan huomaa (nyppimistä) on hankalaa lopettaa. Eli en todellakaan enää edes huomaa nyppiväni.
Äidithän on äitejä, eikös? Ja ihmisiä myös. Heidänkin on hankalaa suhtautua asioihin, joista he eivät tiedä. Kun ei tiedä, ei oikein osaa auttaakaan.
En tiedä auttaisiko kalju Sinua, mutta minulla tapa on ainakin jatkunut samantien, kunhan hiukset ovat kasvaneet takaisin.
Hävettäähän tämä. Aikuinen ihminen, minäkin. Kampaajalla en ole käynyt vuosiin, kaljujen peittelyyn kuluu tuhottomasti aikaa ja energiaa, jatkuvaa itsensä tarkkailua jne.. Kunpa joku keksisi lopullisen tavan auttaa pääsemään eroon tästä, omin voimin se tuntuu mahdottomalta.
Viime kesänä onnistuin aika hyvin lopettaa nyppimisen mut se alko taas kun menin kouluun. Mä oon kyl vasta 14 vuotias... aAmusin laitan sänget littaniks veden ja lakan avulla ja värjään tummaa tyvi kasvua aina pois... Silloin kun luen nypin yleensä paljon eli yleensä lukiessani laitan pipon päähän tai huivin... Koulus ei voi pitää päässä huivia eikä hattua eli silloin nyppiminen on minulla yleisintä... Sä siis oot nyppiny jo viis vuotta etkä oo pystyny lopettaa?
Olen nyppinyt myös vuosia en muista tarkalleen koska se alkoi , inhottava tapa , mun mielestä se liittyy jotenkin stressiin tai jännitykseen, yleensä jos jännään jotain tulevaa asiaa tai jokin asia vaivaa , niin sitä rajummin nypin . telsua katsoessa nypin oikeastaan eniten, silloin en keskity kumpaankaan en siihen nyppimiseen, enkä telkkariin . vaan on ajatuksissaan.
Sama mulla... Tukka tosi ohut... Minäkin pidin tätä tressinä. Muistaakseni aloitin nyppimisen äikän ja matematiikan tunneilla. Joskus iltasin itken ja ihmettelen miksen lopeta? No se ei onnistu oikeen helposti...Tietääks kukaan voiks tätä lopettaa...? Ja miten! Kokemuksia kellään?????