Kummasta tulee presidentti Niinistöstä vai Vanhasesta?
Konkkaavien hevosten ja noita-noki-nenien aika on toivottavasti jo ohi.
Tarvitaan edustava ja kunnon presidentti.
Konkkaavien hevosten ja noita-noki-nenien aika on toivottavasti jo ohi.
Tarvitaan edustava ja kunnon presidentti.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Sitten ei ole vaikea valita. Ehdottomasti Niinistö!
Sitten ei ole vaikea valita. Ehdottomasti Niinistö!
Ei enää kassialmoja, linkkaavia "koripalloilijoita" tai turhanaikaisia jahkailijoita...
Asia riippuu siitä, kumpi herroista pääsee toiselle kierrokselle demariehdokkaan vastaehdokkaaksi.
Todennäköisesti jompi kumpi näistä on seuraava presidenttimme.
kansa valitsee,,,,.
Nyt porvarilliset puolueet antavat kovan vastuksen "puna-armeijalle".
Tatti tai Marja
Mauli tai Satti
Olisi paikkallaan, että kolmeneljäoaltaan porvarillinen kansa valitsisi ei-sosialistisen presidentin. Koivisto, Ahtisaari ja Halonen ovat olleet demareiden ehdokkaita.
Nyt tarvitsemme porvarillien ehdokkaan. Se ei voi olla Vanhanen ,sillä maa tarvitsee ääministerin, joka on poliittisesti tärkein posti.
Puolustusmiisteri Kääriäinen olisi varsin sopiva presidentiksi. Hän pitää arvossa koko maan puolustusta sekä siihen liittyvää varuskuntien maanlaajuista kattavuutta.
sammakon suustasi tai sitten olet korkannut liian vahvasti tänä iltana. Vai pitää Kiäriäinen arvossa koko maan puolustusta? Purkamalla varuskuntia ja siirtämällä esikuntia "omille" kotikunnailleen. Sekö on maanlaajuista kattavuutta? Nyt Oiva äkkiä nukkumaan, ennenkuin nolaat itsesi vielä pahemmin. Tuo oikeinkirjoituksesi kertoo kyllä jo promillemäärän tällä hetkellä, on kohta kerimäki-look päällä.
Kuuntelen tuossa Puolustusministeri Kääriäisen kiemurtelua taustalla (puheohjelma ylen ykkösellä). Kääriäinen, tuo kansanarmeijan alasajon pääkoordinaattori, kotiinpäin vedon maailmanmestari ja kaikkien uskottavuuksien päälahtari, on kerta kaikkiaan Maalaisliiton suurin lahja suomalaisille.
Porvariyhteistyö kantaa hedelmää.
Nimittäin rottareiden lupiressaajia.
Jos Niinistö pääsee 2. kierrokselle Halosta vastaan, niin 75% kepulaisista äänestää Halosta, ettei SDP heitä Vanhasta ministereineen takaisin oppositioon.
"Jos Niinistö pääsee 2. kierrokselle Halosta vastaan, niin 75% kepulaisista äänestää Halosta, ettei SDP heitä Vanhasta ministereineen takaisin oppositioon. "
----------------------
Taitaa mennä niin päin, että jos Niinistö pääsee 2. kierrokselle, niin 75% kokoomukselaisista äänestää Halosta.
Nähtiinhän se jo viime vaaleissa, eihän kokoomukselainen äänestä omaa ehdokastaan edes ensimmäisellä kierroksella!
aiheesta.
Demariehdokkaan kannalta on aivan sama, kummalta ne äänet tulevat.
Ja sitten te "porvarit" voitte taas seuraavat kuusi vuotta vääntää kättä siitä, kenen äänillä Halosesta taas tulikaan pressa.
Olette te aika velikultia.
Ja sitten vielä teidän kahden lisäksi nuo muut hupiukot, jotka järjestelevät "porvaripresidenttiä" maahamme, vaikka eivät osaa edes kirjoittaa.