Muutama saitin todellinen mielipidekirjoittaja on suljettu ulos?
Miksi Keskustan politiikkaa asiallisesti kasiteleva todellinen debatti on lahes saitilta estetty?
Omituisia iva/kirjoituksia, stalinistisia mielipiteita ja sekoilevia vanhuksia esiintyy tiheaan, mutta ne keskittyvat Keskustan ja ennen kaikkea Urho Kekkosen solvaamiseen. Mista onkaan kysymys?
Toimiikko saitti osana vasemmiston vyorytysta?
Miksi Keskustan politiikkaa asiallisesti kasiteleva todellinen debatti on lahes saitilta estetty?
Omituisia iva/kirjoituksia, stalinistisia mielipiteita ja sekoilevia vanhuksia esiintyy tiheaan, mutta ne keskittyvat Keskustan ja ennen kaikkea Urho Kekkosen solvaamiseen. Mista onkaan kysymys?
Toimiikko saitti osana vasemmiston vyorytysta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Muita saman tasoisia sekoja on vaikea havaita.
... se suomalaisittain sairas, joka vääntetee meidän suomalaisten upeaa historiaa koklipiläiseen epäisänmaalliseen suuntaan.
on tekstin sisällössä, KKK:n hyväksi. Oiva yritteli Ahtisaari-sepustuksellaan jotain vastaavaa, mutta pystyi vain kirjoitelman pituuteen, ei sisällön laatuun.
Noista kahdesta eläkepapasta mielummin KKK, kiitos.
Jatka vaan Oiva kirjoituksiasi.
Enpä olisi uskonut, että juuri Sinulla olisi otsaa väittää minun vääntelevän historiaamme ja sanovan minua apäisänmaalliseksi!!! Vai yritätkö olla humoristi? Älä yritä, siihen Sinulla ei ole edellytyksiä; pysy vaan aitona vasemmistomaalaisliittolaisena änkyränä Neuvostoliittoa ja sen nöyrää palvelijaa Urho Kekkosta kaiholla muistellen ja surren sitä, että kavala, paha Suomi hyökkäsi sen kimppuun Saksan avustamana. Vai oliko se toisinpäin - yhtä "totta" kumpikin.
NATO liitymishommat helvettiin, milloin on sinun vuorosi?
lukemaasi historiaa!
... olen, mutta mielestäni siihen kuuluu realistinen suhtautuminen isänmaan tapahtumiin. Ryti ja Mannerheim tekivät hirvittävän väärinarvioinnin lähtemällä Natsi-Saksan mukana hyökkäämään neukkuihin -41. Tuon sodan jälkeen olimme pahemmassa kusessa kuin konsanaan talvisodan jälkeen.
Poliittiset ja sotilaalliset johtajamme, Ryti ja Mannerheim, ovat vastuussa tuosta väärästä arviosta. Sitä ei mitenkään lievennä seikka, että -41 suurin osa kansaa kannatti hyökkäystä. Poliittinen johtaja kantaa aina vastuun.
Kääriäisen mullanvientikohde eli entinen Neuvostoliitto. Ainakin ajatusmaailmasi on sen suuntainen.
...näköjään pystyisi tasoa nostamaan.
Joku näkyy jo todenneen, että ei tuo Sinun tökerö esityksesi ainakaan tasoa täällä nosta. Kun tuo toinen näkyy arvelleen meikäläisen olevan se tarkoittamasi sairas vanhus, niin voin kertoa, että tämä vanhus silpasi taas tuossa äsken pienoisen lenkin hölkäten, kun en viitsinyt pukeutua hiihtovarusteisiin. Huomenna taas hiihdetään, jos keliä vähänkin on.
Tänään kirjoittelin myös pari avausta noille muille saiteille, ja olen vastaillut moniin saamiini vastineisiin ja eräisiin muihinkin kirjoituksiin. Toiseen avaukseeni on linkki tällä saitilla alempana (linkki historian saitille); menepä lukemaan ja itkemään kyvyttömyyttäsi, sillä et taitaisi pystyä vastaavaan suoritukseen.
Niin - miksiköhän kirjoitukseni aina saavat niin suuren lukijamäärän ja paljon vastineita? Minäpä kerron: mielenkiintoiset ajatukset herättävät aina uusia ajatuksia niissä, joilla on elin sitä varten ja taitoa sen käyttämiseen. Ja joilla on taitoa ajatella, heillä yleensä on myös taitoa kirjoittaa. Sinulta taitavat kaikki tarvittavat kyvyt ja taidot puuttua.
myöskään hyvä kirjoitustaito takaa viisautta, niinkuin itsekkin varmasti olet havainnut, pitkän elämäsi aikana.
(hyvä pilkunnussija saattaa olla joissain muissa asioissa aikamoinen tumpelo)
vältät kirjoitusvirheitä!
Keskustelun taso on pudonnut Oivan tyyppisten kepujäärien hääriessä kepun edustajina.
Analyyttinen ja perusteltu keskustelu on mahdotonta kun asiallisiin kirjoituksiin ei löydy kepulaista vastinetta, ja asiattomuuksiin vastaillaan asiattomuuksilla tai henkilökohtaisilla solvauksilla.
Mistähän löytyisi kunnon asiadebattiin kykenevä kepulainen, henkilö joka osaisi perustella näkemyksensä omin sanon ja ajatuksin. Sitaattejahan kepulaiset osaa kirjoittaa, Jäätteenmäki törkeimpänä esimerkkinä.