"Antti Rinteen (sd.) johtaman hallituksen puolueiden yhteiskannatus on 55,3 prosenttia, kertoo Helsingin Sanomien gallup. Laskua kesäkuuhun verrattuna on 0,8 prosenttiyksikköä".
https://demokraatti.fi/hs-gallup-hallituspuolueilla-553-prosentin-kannatus/
Tästä on hyvä jatkaa, ja vetää suomi vessan pytystä alas.
https://demokraatti.fi/hs-gallup-hallituspuolueilla-553-prosentin-kannatus/
Tästä on hyvä jatkaa, ja vetää suomi vessan pytystä alas.
Vastaukset 28
Vanhimmat
vihervasemmisto vedättää alamaissa olevaa kepua
Kenekäs kanssa Persut sitten aikovat muodostaa seuraavan hallituksen, jos ovat seuraavien vaalien jälkeen eduskunnan suurin puolue? Eikä kannata vastata että yksin, koska sellaista ei tule tapahtumaan.
Ei kannata ajatella noin pitkälle vielä. Mutta, jos kristallipalloa pitää katsella ja Persut vetäis hallitusneovotteluita, niin moniko puolua haluaisi jäädä oppositioon ?
Puolueen arvomaailma, vastaan kansan arvomaailma ? !
Edellisen hallituksen kannatus on 28,9 prosenttia. Rinne onkin miltei tuplannut hallituksen kannatuksen.
Ihmiset kaipaavat vasemmistolaista tavallisen kansan huomioivaa ihmisläheistä politiikkaa edellisen kapitalistien pussiin pelanneen porvarihallituksen jälkeen.
Persujen kannatuksen pitäisi nousta vielä noin 30 prosenttiyksikköä, jos mielivät hallitukseen :-D
On siinä Jussilla ja kumppaneilla vielä tekemistä "jonnin verta".
Heh heh. Meillä on unelma. Persut hallitukseen!
Mielestäni on epäsopivaa yhdistää persuihin lausahdus, joka yhdistetään lähinnä sekopäiseen raiskaajaan.
Enemmistöhallitus saattaa vielä muuttua itsestään vähemmistöhallitukseksi kun kepun täysjärkiset kansanedustajat aloittavat loikkaamisen kokoomukseen ja persuihin.
Heh heh. MeiIlä on unelma. Persut hallitukseen!
Luopuisivatko keskustaministerit hilloto... salkuistaan, kun maakuntamalli on vielä epävarma?
Olisin sen heille valmis suomaan, jos he loikkaisivat pois Afrikka_ensin -hallituksesta.
Ihmiset kaipaavat vasemmitolaista kansan huomioivaa politiikkaa.Voi herranjumala vieläkö täältä löytyy tuollaisia tyhjäpäitä.Anterssonni kun pääsi audin takapenkille niin kansa unohtui ja arvopohja-antista en kehtaa sanoa mitään menee vihapuheeksi.
Hallitus on kansan enemmistön suosiossa. Eduskuntavaaleissa tilattiin vasemmistolaista politiikkaa ja muutosta, se toteutuu. Ihmiset ensin. talousarvot vasta sitten. Persujen on ihan turha pullikoida vastaan, Rinteen hallituksen suosio nousee kun se purkaa aktiivimallin ja peruu Sipilän leikkaukset.
Kun se olisikin noin helppoa. Kepu ei aio purkaa aktiivimallia ennen kuin vastaava on keksitty nykyisen tilalle.
Pahus, en huomannut aloitustasi ja rääpäisin samasta aiheesta uuden. Anteeksi =)
Antti Rinteen (sd) hallituksen muodostavat puolueet nauttivat 55,3 prosentin luottamusta. Kuukausi sitten vastaava luku oli 56,1 prosenttia.
Tutkimusta varten haastateltiin kaikkiaan 2 248:aa ihmistä. Aineisto kerättiin puhelinhaastatteluin. 28 prosenttia vastanneista ei kertonut kantaansa.
elokuu 54,5
syyskuu 53,7
lokakuu 52, 9
marraskuu 52,1
joulukuu 51,3
tammikuu 50,5
-------------------------------------
helmikuu 49,7
Ja gällypin teki?
TNS Kantar teki Helsingin Sanomien toimeksiannosta tutkimuksen, jossa selvitettiin puolueiden eduskuntavaalikannatusta. Tutkimusaineisto kerättiin 1.7.–26.7.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006188541.html
Alla oleva kannatuksen ennuste on omani ja perustuu tutkimuksen prosenttilukuihin =)
Jännää, ettei nyky hallitus ole saanut vielä mitään aikaiseksi ja tehdään galluppeja. Kunhan tämä hallitus saa vaudin päälle, niin katsotaan sitten galluppeja.
Se voi olla liian järkyttävää tutkimustietoa - siis kun demarit pääsevät oikein kunnolla vauhtiin. En tiedä kestääkö polla.
Ihan hirvittää ajatuskin siitä, mitä ne saa aikaiseksi "vauhti päällä", kun nyt on jo kyyti kylmää suomalaisille.
Vai ei nykyhallitus ole saanut mitään aikaiseksi?
Vanhuksille on saatu subjektiivinen päivähoito, tamppoonien verottomuus on tulossa ja ratahankkeet ehkä aloitetaan jo 2030- luvulla.
Ulkopolitiikassa on saatu Unkarista uusi vihollinen, joka nollaa Suomen Nato-option.
Vauhti päälle, meinaavatko korottaa palkkioitaan vai ottaa muutama
tuhatta elättiä lisää?
Hallitusta kannatti vaaleissa 1,5 miljoonaa ihmistä yli 4 miljoonasta
äänestäjästä, joten ei kannatus nyt niin hääppönen ole. Lisäksi kannatus
on laskenut todella paljon vaaleista, alkaa olla miljoonassa, lopun alku.
Mahtavasti on Rinteen hallitus jo alkanut lunastaa ennen vaaleja äänestäjille antamiaan lupauksia. Ei ole pariin edelliseen hallitukseen nähty moista tapahtuvan. Varsinkin persujen lyhyt ja ainoa hallituskausi oli täysi katastrofi takinkääntöineen mitä vaalilupauksiinsa tulee.
Mitään ei olla vielä tehty, pelkkää höpinää. Lomiltaan kun palaavat,
alkavat tapella keskenään. Uudet vaalit ensivuonna.
Vain kolmasosa kansasta luottaa Rinteen hallitukseen, siinä olevan puolueyhdistelmän vuoksi, kyselytutkimus julkistettu 10.7.2019. Tämä luottamus on eri asia kuin äänestäjien puoluekanta.
Jos+persujen+kannatus+olisi+seuraavien+vaalien+jälkeen+yli+30%+ja+kokoomuksenkin+20%.+Sen+jälkeen+kaikki+muut+kieltäytyisivät+edelleen+hallitusyhteistyöstä+perusuomalaisten+kanssa.+Ainoaksi+vaihtoehdoksi+käytännössä+jäisi+nykyinen+hallitus+lisättynä+kokoomuksella.+Mahtaisiko+olla+edes+teoriassa+mahdollista?
Koskaan ei ole yhtä montaa tuomittua rikollista ollut hallituksessa yhtä aikaa,
joten mihin vielä ehtivät.