Ei näytä mistään löytyvän selkeää ohjetta ja jäin asiaa miettimään. Eli jos katsastan vaikka 25.8.2019 autoni ja seuraavaksi auto on katsastettava 25.8.2020 mennessä. Pitääkö mennä just tasan tuona päivänä että se pysyy samana, vai muuttuuko se taas jos menen vaikka 20.8. eli tuo on taas uusi viimeinen katsastuspäivä seuraavalle vuodelle? Vai riittääkö että kunhan saman kuukauden aikana käy?
Vastaukset 3
- Anonyymi
jos katsastettava viimeistään esim 25.8 ja menet enintään kuukausi ennen pysyy päivmäärä samana 25.8 ja jos menet aikaisemmin tai myöhemmin on seuraava katsastus viimeistään kyseisenä päivänä.
Jos auto saavuttaa aikajakson aikan 10 vuoden iän niin se leikkaa ajan ja auto pitää katsastaa viimeistään kun auto on 10-vuotias.- Anonyymi
Juuri näin. Uusi katsastuslaki käytännössä lyhentää joko katsastusväliä tai aikaikkunaa jolloin voi katsastaa. Eli selvästi huonompaan suuntaan menty autoilijan kannalta kiitos Bernerin.
Jos viet ennen viimeistä 30 päivää, on seuraavan vuoden viimeinen päivä sama päivämäärä jolloin katsastat. Jos viet 30 viimeisen päivän sisällä, viimeinen katsastuspäivä pysyy samana kuin ennen mutta silloin siis vain kuukauden aikaikkuna jos viimeisen päivän haluaa pitää samana.
Molemmissa tapauksisa autoilijan kannalta huonompi. Naurettavaa nämä perustelut että "joustavampaa" kun voi katsastaa milloin tahansa. Todellisuudessa tuosta on vain haittaa autoilijalle. Mutta se on tätä nyky-ilmasopolitiikkaa, kaikki tehdään mahdollisimman vaikeaksi autoilijoille ainakin niin kauan kun muut kuin PS päättämässä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juuri näin. Uusi katsastuslaki käytännössä lyhentää joko katsastusväliä tai aikaikkunaa jolloin voi katsastaa. Eli selvästi huonompaan suuntaan menty autoilijan kannalta kiitos Bernerin.
Jos viet ennen viimeistä 30 päivää, on seuraavan vuoden viimeinen päivä sama päivämäärä jolloin katsastat. Jos viet 30 viimeisen päivän sisällä, viimeinen katsastuspäivä pysyy samana kuin ennen mutta silloin siis vain kuukauden aikaikkuna jos viimeisen päivän haluaa pitää samana.
Molemmissa tapauksisa autoilijan kannalta huonompi. Naurettavaa nämä perustelut että "joustavampaa" kun voi katsastaa milloin tahansa. Todellisuudessa tuosta on vain haittaa autoilijalle. Mutta se on tätä nyky-ilmasopolitiikkaa, kaikki tehdään mahdollisimman vaikeaksi autoilijoille ainakin niin kauan kun muut kuin PS päättämässä.Autoilijoita on monenlaisia. Moni tykkää siitä mahdollisuudesta valita katsastuksen ajankohta ihan itse, esim. kesäkäytössä olevien harrasteautojen omistajat. Jos rekisteritunnuksen viimeinen numero tai auton käyttöönottopäivä määrittivät katsastusajankohdaksi talviseisontakuukaudet, oli käytännössä pakko ajaa keväällä ajokelien alettua suoraa konttorille. Nyt voi valita.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26974- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568835- 82738
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik30627- 66625