Korkeat ruoka asuminen sähkö terveydenhuoito.
Ja tietysti nämä herras kansa on kansalle kallis.
Ja tietysti nämä herras kansa on kansalle kallis.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 29
Vanhimmat
Ei suomessa ole kallista, vaan ihan sopivan hintaista.
Kertoisitko minkä takia puolustat sitä, että maassamme käytetään puolet verovaroista työttömyyteen? Saatko jotakin nautintoa siitä, että puolet maamme väestöstä elää köyhyydessä?
Minkä takia yhteiskunnan pitää saada päättää 80 prosenttia tehdystä työn käytöstä ja tekijälle jää vain 20 % osuus?
Minkä takia et halua poistaa näitä turhia kustannuksia sallimalla kaikkien ihmisten työllistää itsensä tai toisia niin halutessaan?
työttömän tai sairaan näkökulmasta. Nykypolitiikka näyttää sieltä katsottuna sairaalta.
Terveysmenot kasvavat, mielenterveyshoitomenot kasvavat, työttömien voimat menevät luukulta toiselle hyppiessä ja lomakkeita täytellessä.
Työttömyysturvalakia ei vaan muuteta.
Sairasta touhua! Ja kallista.
"Kertoisitko minkä takia puolustat sitä, että maassamme käytetään puolet verovaroista työttömyyteen"
Ei sentään puolta.
Jos näin olisi, niin sitten työttömyysturvaa pitäisi radikaalisti leikata.
Byrokraatti!
ihan raskasta on hengittää kun happi loppuu.
ÄÄÄhhh-öööHH.
Olipa tyypillinen poliitikon ajatus. Jos työttömyyteen käytetään puolet verovaroista, pitäisi työttömyysturvaa rajusti leikata.
Tarkastellaanpa nyt työttömyyden kustannuksia. Työttömyystukiin käytetään 10 % työttömyyteen menevistä kustannuksista. Eli vaikka työttömyystuet poistetaan kokonaan, työttömyyteen menee yhtä paljon rahaa kuin nykyisinkin, ehkä enemmänkin, mikäli muut lait pidetään entisinä eli ihmisiä ei päästetä kuolemaan. Joten työttömyyskustannuksia ei voida vähentää työttömyysturvaa leikkaamalla.
Mietitään sitten mistä tämä aiheutuu. Mihin meillä kuluu rahaa nykyisin? Suurimmat nimelliset menoerät ovat eläkkeet, terveydenhoitomenot ja byrokratia.
Sitten paloitellaan se, mistä nämä aiheutuvat. Ensinnäkin, eläkkeelle siirtyy joka vuosi suuri määrä kansalaisia, jotka ovat työkykyisiä, mutta ikä on yli 50, joten heidät on työttömyyskortistojen puhdistamisen nimissä siirretty eläkkeelle. Heille jokaiselle maksetaan tavallaan turhaa eläkettä, koska he voisivat olla työelämässä normaaliin eläkeikään saakka, eli 65-vuotiaiksi.
Sitten tarkastellaan miksi ihmiset tarvitsevat terveydenhoitopalveluita. Mitkä ovat kalleimmaksi tulevat asiat terveydenhoidossa? Perussyy sairastumiseen löytyy usein stressistä tai masentuneisuudesta. Lisäksi väärästä ruokavaliosta. Kaikkeen tähän suurin vaikuttaja on työttömyys.
Työssä olevat joutuvat nykyisessä tilanteessa tekemään töitä liikaa työttömyyspelon vuoksi, ja se aiheuttaa loppuun palamista. Työttömäksi jääneet taas masentuvat, koska ihmisen normaali elämä häiriintyy.
Lisäksi huono elintaso lisää elintasosairauksia, koska ruokaa on saatavilla, mutta halvimmat ruoat ovat epäterveellisiä ja suurin osa ihmisistä joutuu tyytymään tähän epäterveelliseen ruokaan. Lisäksi työttömyys aiheuttaa välinpitämättömyyttä, koska suurinta osaa ihmisistä odottaa lähes varmasti työttömyys kun viisikymmentä lähestyy.
Näistä syntyvät ne suurimmat työttömyyden kustannukset, eivät suinkaan työttömyysturvasta ja työttömyystuista. Jos leikitään sanoilla, voidaan sanoa että työttömyyskustannukset syntyvät työttömyysturvattomuudesta.
Jos nyt lasket nämä kustannukset yhteen, niin saat aika suuren summan ja ne kaikki aiheutuvat siitä, että hallitus ylläpitää työttömyyttä.
Ja ei siinä vielä kaikki. Kun ihmiset pakotetaan olemaan työttöminä, jää miljoonan ihmisen maksamat verot saamatta kokonaan. Tämä miljoona ihmistä on kolmasosa kaikista työikäisistä ja työkykyisistä suomalaisista.
Jos itsensä tai toisten työllistäminen olisi sallittua, meille jäisi 30 000 000 000 euroa enemmän jaettavaa joka vuosi. Tämä tarkoittaa jokaiselle suomalaiselle 6 000 euron verran verotonta tuloa lisää. Kannattaisi siis vähän miettiä, onko työttömyyden ylläpitäminen tuon summan arvoista.
Ja kuten tässä nyt tuli todistetuksi, puolet veroistamme käytetään nykyisin työttömyyteen eli työttömyyden ylläpidosta aiheutuviin kustannuksiin. Työttömät saavat 10 % näistä kustannuksista työttömyystukina.
Tämä sama väärinkäsitys on monella ihmisellä koskien palkkakustannuksia. Väitetään että työ on Suomessa niin kallista, ettei täällä voi tehdä kannattavasti tuotteita. Tämäkin väite on aivan väärin.
Työn hinta suomalaisessa tuotteessa on nykyisin jo reilusti alle 10 %. 90-luvulla se oli noin 10 %. Sen sijaan verojen osuus tuotteen hinnassa on keskimäärin 65 %. Eli työn hinta on aivan vertailukelpoinen monen halpatyövoimamaan kanssa, mutta verot tekevät tuotteista kalliita. Ja taas kannatta muistaa, että veroista puolet menee työttömyydestä aiheutuviin kustannuksiin.
Toisin sanoen, jos muuttaisimme työttömyysturvalain koskemaan kaikki kansalaisia eli soviteltu päiväraha olisi mahdollinen kaikille, niin voisimme puolittaa verot ja sitä myöten laskea valmistamiemme tuotteiden hintaa niin, että niistä tulisi erittäin kilpailukykyisiä maailmalla.
Kuten huomaat, työttömyysturvaa ei tule leikata, vaan päinvastoin laajentaa se koskemaan kaikkia. Tämä siis siinä tapauksessa että haluamme poistaa työttömyyden ja vähentää veroja ja parantaa palkkojamme. Toistaiseksi tätä halua ei ole, varsinkaan hallituksessa, vaan päinvastainen halu, lisätä työttömyyttä jotta päästään yli miljoonan työttömän armeijaan.
Esimerkkinä Chryslerin hinta, Suomessa se on yli kolminkertainen USA:n hintaan verrattuna.
Maahantuoja ja valtio kumpikin vetävät välistä.
Suomen hinnan saa osoitteesta http://www.chrysler.fi/chrysler_hinnastot.php
Siellä on rivi 300C Touring 5.7 HEMI V8 AWD *) 82 100, siis Suomessa hinta on 82100 euroa.
Tuossa ei vielä näytä olevan nahkasisustusta tms.
USA:n hinnan saadakseen pitää mennä osoitteeseen www.chrysler.com ja siellä vasemman alanurkan painikkeeseen Build and price. Kysyy auton mallin ja zip-koodin, siksi kelpaa vaikka MIT:n 02139 .
USA:sssa mallia en näytä saavan ilman nahkasisustusta. Olkoon.
Tällainen siitä tuli:
- 2005 CHRYSLER 300 C T Pkg. $33,095.00
- Primary: Magnesium Pearl Coat Included
- Interior: Dark Slate Gray/Light Graystone Included
- 5.7L HEMI® V8 Engine w/Multi-Displacement System Included
- 2.82 Axle Ratio Included
- 5-Speed Automatic Transmission Included
- Luxury Leather-Trimmed Low-Back Bucket Seats Included
- P225/60R18 BSW Touring Tires Included
- 18" x 7.5" Aluminum Chrome Clad Wheels Included
- 6 Boston Acoustics Speakers Included
- AM/FM Stereo with CD Player Included
- Air Conditioning with Dual Zone Auto Temp Control Included
- Electronic Stability Program Included
**************************************
Hinnaksi tuli siis 33720 dollaria toimituskuluineen, mikä euroiksi muutettuna on 25613 euroa
Euron dollarikurssi Suomen Pankin sivuilta www.bof.fi
***************************************
Hassuinta on se, että tästä riistosta ei hyödy edes maahantuoja eikä verottaja, kun ihmiset eivät osta niitä Suomen 82100 euron autoja.
Tuo Chryslerin hinnoittelu ei johdu pelkästään verottajasta.
Tuo 26000 euroa on siis paikallinen ohjehinta, Suomeen tuotavat autot ostetaan tukkuhinnalla eli paljon halvemmalla.
Ja miten se dollarin kurssi voi hämätä, jos otan 26000 euroa ja kävelen amerikkalaiseen autoliikkeeseen niin kyllä ne sen auton myyvät.
Pari tuhatta voi olla hinnassa tinkivaraakin.
Ja Chryslerin myyjä kertoi että sen kauppa käy tuolla suomen hinnalla todella hyvin.
Usan ohjehintaan lisätään paikallinen vero...
Äkkipäätä arvioiden tuosta 82000 euron riistohinnasta on 40.000 euroa valtion osuus, auton tukkuhinta USA:ssa on 18.000-20.000 euroa ja maahantuoja ottaa 22.000-24.000 euroa siitä että kyselee väritoivomukset ja lähettää sähköpostia tehtaalle.
Noitahan ei pidetä varastoissa Suomessa, kaikki toimitetaan tehdastilauksena.
Hallitus on viisaudessaan estänyt sen että yksityinen ihminen voisi tilata sen saman auton itse. Tässä lopputulos, kansalla menee huonosti eikä se edes hyödytä valtiota.
Euron emissiokurssi oli 1,20 . Nykyinen 1,32
Ojalan laskuopin mukaan tuosta tulee jokseenkin tarkkaan 10 %. Onko sekään aliarvostusta, kun molemmat ovat vapaasti vaihdettavia, eli arvo määräytyy markkinoilla, ei keskuspankeissa.
Eiköhän tuo kaikki johdu ainoastaan työttömyysturvalaistamme. Sen avulla hallitus ylläpitää meillä työttömyyttä, jonka seurauksena meillä on yli puolimiljoonaa työtöntä ja miljoona työikäistä ja työkykyistä kansalaista on tuottamattomana.
Työttömyys vie puolet verorahoistamme. Jos hallitus ja eduskunta muuttaisivat työttömyysturvalakiamme niin, että työttömyysturva ei katoaisi jos työllistää itsensä tai toisia, meille syntyisi nopeasti puoli miljoonaa uutta työpaikkaa ja kaikilla olisi sitten töitä.
Kustannuksia tästä muutoksesta ei aiheutuisi, koska jo tällä hetkellä kaikki työttömät saavat työtömyystukea täysimääräisesti, kunhan eivät tee mitään. Tuo muutos vain saisi aikaan sen, että jokainen voisi hankkia itse tuloja, jotka vähentäisivät yhteiskunnan maksamaa tukea.
Meillä on aivan ihmeellinen järjestelmä. Kaikkien on pakko ottaa tuet täysimääräisenä, sillä se on helpoin tapa. Jos yrittää saada soviteltua päivärahaa, sitä pitää aina erikseen anoa eli pitää tehdä anomus, voisiko saada vähemmän tukea mitä yhteiskunta on tyrkyttämässä.
Ja jos anomuksen käsittelijä havaitsee, että hakija on ehkä ajatellut tuen alentamisella hankkia itse osan tuloistaan, vaarana on tuen menettäminen kokonaan. Niinpä soviteltua päivärahaa uskaltaa vain harva edes anoa. Ja sitähän voi saada vain siinä tapauksessa, että se tulonhankinta tapahtuu palkkatyöstä, joka ei ole kokopäiväistä.
Kun teemme päivän töitä, veroihin siitä menee 80 %. Tämähän tarkoittaa sitä, että jos päivässä teemme 100 euron verran töitä, saamme siitä itse määrätä 20 % ja lopun eli 80 prosentin käytöstä määrää yhteiskunta, jakamalla 40 % näistä työttömyyteen. En sano että työttömille, vaan työttömyyteen.
Työttömyyden kustannuksista vain 10 % kuluu työttömyystukiin, loput kustannuksista menee muualle, kuten työttömyyden hallintaan, terveydenhoitoon, eläkkeisiin, koulutukseen ja muuhun, mitä työttämyys ja siitä aiheutuva työssä olevien stressi aiheuttaa.
Ja kuten sanottua, työttömyys ja sen kustannukset voidaan poistaa muutamassa vuodessa jos laajennamme työttömyysturvalain koskemaan kaikkia, jolloin jokainen voi työllistää itsensä ja saada soviteltua päivärahaa.
Toisin sanoen kenenkään ei olisi pakko ottaa tukia täysimäärisinä kuten nyt, vaan jokainen voisi hankkia itse tuloja ja saisi tarvittaessa tukea sen verran, että se 500 euroa kuussa tulisi täyteen kun itse hankittujen tulojen puolikas ja yhteiskunnan maksama tuki ynnätään yhteen.
Jos siis itse hankkii 300 euroa, niin puolet siitä on 150 euroa ja yhteikunta maksaisi nykyisen 500 euron sijasta vain 350 euroa, jolloin 350 + 150 = 500 euroa. Yhteiskunnan kustannukset siis laskisivat ja työttömän kasvaisivat. Lisäksi yhteiskunta saisi verotuloa tuosta 300 euron tulosta.
Jos tällainen järjestelmä olisi käytössä, pian nämä itse ansaitsevat laajentaisivat toimintaansa, syntyisi uusia yrityksia ja uusia työpaikkoja, jotka työllistäisivät sitten ne, jotka eivät ole kykenväisiä itse itseään työllistämään.
Ja tämähän ei koskisi ainoataan työttömiä, vaan lainmuutoksen jälkeen myös työssä olevat uskaltaisivat ottaa naftaliinista ajatuksensa ja toteuttaa ne. Ei olisi enää vaaraa jäädä vaille tukia jos sattuisi jäämään työttömäksi, joten uskaltaisi synnyttää vaikka uusia työpaikkoja itselle ja muille.
Jos siis haluatte pienemmät ruoka-, asumis- ja terveydenhoitokustannukset, ottakaa yhteyttä omaan edustajaanne ja pyytäkää häntä muuttamaan yhdessä puoluetovereittensa kanssa työttömyysturvalakia sen verran, ettei se estä itsensä tai muiden työllistämistä.
Siitä voisi aloittaa.
Sossut ovat hauskoja.
Kun työntekoa tai työnantamista ei periaatesyistä voi tehdä kannattavaksi, pistetään työttömät pakkotöihin työvoimatoimiston ohjauksessa.
Vuodesta toiseen maristaan ei saa työvoimaa.
Senhän takia siellä nyt on voimat jotka sitä
kohta ohjaa nälkäpalkalla.
Miksi valtion pitäisi työllistää? Millaisia tuottavia töitä valtio kykenisi antamaan? Miksei kansalaisten anneta itse työllistää itseään?
Nyt on vaan niin, että ns. verokiila
estää itsensä työllistämisen useimmiten!
Harvoin se verokiila ensimmäiseksi esteeksi tulee. Ja jos tulee, se aiheutuu työttömyysturvalaistamme, joka edellyttää että kerran itsensä työllistäneen on työllistettävä aina itsensä jos aikoo säilyttää omaisuutensa.
Kyllä se este on siinä, että hankkiessaan ensimmäisen euron itse laillisesti, niskaan kaatuu heti 20 000 - 400 000 euron uhkasakko, joka on maksettava jos ei sen ensimmäisen euron jälkeen saa niitä euroja vähintään 50 000 vuodessa.
Suomi on kilpailukykyisin maa!
Ettekös muista enää?
Erilaiset monopolit saavat hääriä ja
keräillä rahat kuka mitenkin.
Todellinen kilpailu puuttuu!
Lisäksi hintoihin valuu raskaan julkisen byrokratian kustannukset.
Myös raskaasti verovaroin tuettu maanviljelys
on hintoja nostava tekijä.
Maailman raskain perintöverotus, vaikka kansa on melko köyhää.
48% perintövero avopareilta.
Minä muistan! Hemmetin kilpailukykyinen! Minä tosin en ole kilpailukykyinen, koska minua pidetään kortistossa ja juoksen kilpaa luukulta toiselle etsimässä töitä ja täyttämässä lippuja ja lappuja, jotta byrokraatit voivat tutkia, mitä niissä lukee!
Byrokraatit tutkivat niitä ja juoksuttavat minua kilpaa. Tosi hienoa kilpailua, mutta se ei tuota valtiolle kyllä yhtään mitään!!!
Omaa tyhmyyttä on jos testamenttaa avopuolisolleen eikä valtion tehtävänä ole palkita tyhmyyttä.
Arvonlisävero!
15%-22% lisää kaikkeen!
Suomalaisessa tuotteessa on jo veroa 65 %. Jos siihen laitettaisiin veroa lisää 22 %, niin veron osuus nousisi 87 %:iin. Tuotteen hinta tietenkin nousisi myöskin, ja tuotteet kävisivät entistä huonommin kaupaksi. Kun työttömyys näin lisääntyisi, pitäisi taas lisätä veroa, joten tuotteiden hinta vain nousisi.
Jos haluamme valmistamiamme tuotteita ostettavan, pitäisi tuotteessa olevaan 65 prosentin vero-osuutta pienentää.
Veroista puolet menee työttömyyteen. Jos poistamme työttömyyden, keneltäkään ei vielä mitään, mutta voimme puolittaa veromme. Eli valmistamiemme tuotteiden hinnat laskisivat ja niiden kysyntä kasvaisi. Syntyisi taas lisää töitä.
Työttömyyden me voimme poistaa yksinkertaisesti muuttamalla työttömyysturvalakimme niin, että itsensä työllistäminen tulisi mahdolliseksi. Eli työttömyysturva kaikille ja soviteltu päiväraha automaattisesti kaikille.
Koska soviteltua päivärahaa saa vain silloin, kun vuositulot ovat alle 9 000 euroa, ei sitä voi saada kuin ne, jotka sitä todella tarvitsevat.
Suomen kokonaisveroaste bruttokansantuotteesta on tuossa 45 % paikkeilla.
Kertoisitko millä tavoin voisin alentaa veroihin menevän osuuden tuohon 45 prosenttiin. Teemme päivän työtä ja sen työn arvo on 100 euroa. Miten saan vaihdettua sen johonkin niin, että saan 55 % työni arvosta normaali elämässä vaihdettua muihin tuotteisiin? Kerro yksityiskohtaisesti miten se tapahtuu, sillä sillä tavoin voimme jokainen puolittaa veroihin menevän osuuden.
Muista että kun käymme jossakin, ei riitä että lasket vain menomatkan kustannukset. On huomioitava myös paluumatkan kustannukset jos haluamme tietää koko reissun hinnan.
Ota viralliset prosentit taulukoista ja verottajan sivuilta. Ja laske paljonko keskimäärin tuotteissa on veroa, jotka jäljelle jääneillä euroilla ostamme. Sillä eihän meidän veroja kannata itsellemme ostaa, vaan ainoastaan niitä hyödykkeitä.
Kun saat luvut selville, kerro se meille kaikille lukijoille, olemme kovin kovin tyytyväisiä sitten jos veron osuus tosiaan jää esittämälläsi tavalla 45 prosentin paikkeille.
Toisin sanoen, kun haluamme ostaa tunnin omaa työtämme (tai jonkun muun työtä, jonka tuntipalkka on sama kuin itsellä), samme sen hankittua tekemällä itse töitä kaksi tuntia ja 15 minuuttia.
Nykyisin, kun haluamme ostaa tunnin työtämme, joudumme itse työskentelemään sen saadaksemme yli kuusi tuntia. Jokin tuossa sinun logiikassasi ei toimi normaalin duunarin kohdalla. Olisiko syynä vääränväriset aurinkolasit?
Kumpi meistä siis on oikeassa? Minä joka liioittelen, vai sinä, joka tiedät asiat?
V 2003 valtion verot ja veronluonteiset tulot 30 263 Me, josta reilut 10 Mrd e liikevaihdon perusteella.
http://www.stat.fi/tup/suoluk/taskus_valtiontalous.html
V 2003 kuntien verotulot 13 500 Me, sis. mm. kiinteistöverot.
http://www.kunnat.net/k_asiasanat.asp?path=1;47;49&SearchLetter=V&SearchWord=verotulot
V. 2003 BKT 143,3 Mrd e , josta verot ja veroluontoiset maksut 43 763 Me tekee 30,5 %
http://www.stat.fi/tup/suoluk/taskus_kansantalous.html
Palkat oli v.2003 yhteensä 47,8 % BKT:stä.
http://www.stat.fi/tup/suoluk/taskus_palkat.html
Jos veroluontoisiin maksuihin lasketaan mukaan palkkojen sivukulut (n. 80 % palkasta), niin yhteiskunta nappaa eri tavoin 68,8 % palkoista.
Noiden huomioiminen on perusteltua, sillä ne on yksi osa työn hintaa, joka ei kuitenkaan jää ostovoimaksi työn tekijälle. Toisin sanoen työntekijän täytyy tehdä n. 3 tuntia töitä pystyäkseen ostamaan yhden tunnin työpanoksen.