Eurauhasen liikaksvuun hierontalaite hoidoksi?

Anonyymi

Onkohan tämän palstan puitteissa kokemuksia hieronnan tai hierontalaitteen avusta eturauhasen hyvälaatuisen liikakasvun aiheiuttamiin haittoihin, kuten useampiin öisiin vessareissuihin niitä harventamaan?

Ulkolaisilla palstoilla on ollut kokemuksia, että _ainakin osalle_ hierontalaite on tuonut huomattavaakin apua. Eturauhasen hierontahan parantaa sen aineenevaihduntaa, vernekiertoa, poistaa kuona-aineita ja tekee sen ainakin hieman joustavammaksi, jonka ansiosta virtaus on parempi ja rakko tyhjenee paremmin.

Tietysti hieronta on vain yksi elementti ja samalla tulisi koettaa karsia elämästään tapoja (jos sellaisia omaa), jotka ovat haitaksi eturauhaselle kuten tupakointi, liika alkoholi, roskaruoka, vahvat mausteet jne. ja koettaa suosia ravinteita, jotka ovat hyväksi eturauhaselle.

Olen harkinnut hierontaan Lelon Loki-mallia, mutta eri malleistahan on runsaasti tarjontaa.

- https://doctorclimax.com/lelo-loki/

*

Tietysti visiitti urologin pakeille olisi hyvä tehdä, jotta voisi varmistaa ett'ei hieronnalle ole estettä, sillä vaikkapa syöpätilanteessa hieronta ei ole sopiva, koska se voi lähettää etäpesäkkeitä toisaalle (?).

Lääkehoito olisi sitten yksi vihon viimeinen ratkaisu ER:n hyvälaatuiseen liikasvuun, sillä niillä on varsin huono maine sivuvaikutuksineen ja jotka ainakin joissakin tapauksissa riskeeraavat jäädä pysyviksi ongelmiksi vaikka lääkkeeiden käytön lopettaisi kokonaan.

Mitä tuohon vaivaan suositeltuihin luonnontuotteisiin tulee, niin niistä on saanut lukea hieman ristiriitaisia kannaottoja ja kokemuksia, mutta ei kai niitäkään kannata kokonaan laittaa pois testattavaista ns. pehmeämmistä vaihtoehdoista.

*

Miten olette valinneet urologin? Ihan vain "arpomalla" vai etsimällä suosituksia hyvämaineisista.

Onko teille ollut merkityksetöntä josko kyse on mies- vai naisurologista vai oletteko nimenomaan halunneet jommalle kummalle ja jos kyllä, niin miksi.

3

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eturauhasen hyvälaatuiseen liikakasvuun on lääkäriltä saatava lääke. Esim. Tamsumin 0,4mg. Lääkäri tekee PSA kokeen ja katsoo asian sitten.

      Mielestäni eturauhasta ei pidä mennä sorkkimaan millään sauvoilla. Sauvat eivät ole mitään sairaudenhoitoa vaikka se tuntuisikin hyvälle. peppuun työnnettävät sauvat on varmaa osa muuta ryhmää ja muuta asiaa. Tilanne voi jopa pahentua, jos se sauvan käyttö tulee tavaksi.

      • Anonyymi

        Onhan tämä suorastaan h.elevetillistä kun jo viides täysin asiallinen viestini kovalla kiireellä poistetaan tai poistatetaan. Ketä tämä s.abotoiva teatteri palvelee? Kokeillaan nyt ilman linkkejä.

        *

        "Eturauhasen hyvälaatuiseen liikakasvuun on lääkäriltä saatava lääke. Esim. Tamsumin 0,4mg. Lääkäri tekee PSA kokeen ja katsoo asian sitten."

        Tuossa on malliesimerkki siitä miten kapean kaavan ajattelun myopia riskeeraa sittemmin johtaa täysin tarpeettomiin lääkityksiin, jotka eivät suinkaan ole riskittömiä. Toisinaan vaikka lääkityksen loppettaisikin, niin vaikeat sivuvaikutukset ovat elinikäisiä.

        Toisekseen, jo itsessään epäluotettavalla PSA-arvollahan ei ole mitään suoraa tekoa eturauhasen hyvälaatuisen liikakasvun kanssa (BPH). Sen sijaan sen orjallinen tulkinta johtaa jatkuvasti valtaviin määriin aivan tarpeettomia lääkityksiä, sekä biopseja / koepaloja, sekä höyläämisiä, jotka toisinaan ovat vakavasti vammauttavia loppuelämäksi. 

        Nyttemin uuden IsoPSA-testin kerotaan olevan huomattavasti tarkempi ja mahdollistavan välttää 50% tarpeettomista lääkityksistä ja potentiaalisti vammauttavista "sorkinta" biopseista.

        "Mielestäni eturauhasta ei pidä mennä sorkkimaan millään sauvoilla. Sauvat eivät ole mitään sairaudenhoitoa vaikka se tuntuisikin hyvälle."

        Kannustan harjoittamaan edes alkeellisella asteella tervettä tiedonhalua hakemalla infoa pehmeämmistä, ER:n hyvälaatuisen liikakasvun hoitovaihtoehdoista. 

        Hae tietoa ER:n (BPH) terapeuttisesta hieronnasta ja sen todellisista hyödyistä, jotta et ole vain yhden kortin varassa kannanotoissasi.

        Eturauhasen terapeuttinen hieronta on hoitomuotona Aasian maissa tuhansia vuosia vanha menetelmä. Länsimaissa vähemmän tunnettu ja käytetty, joskin alkaa hieman saada jalansijaa. Joidenkin tilastojen / tutkimuksien mukaan eturauhasen hieronta auttaa jopa 80-90% BPH:stä kärsivien oireissa, eli vaikuttavan itse ongelmaan.

        On mielekkäämpää koettaa maksimiinsa, ain akun suinkin mahdollista välttää turhaa lääkitystä, joka on todella suuri miljardibusiness lääketehtaille, sekä potentiaalisti vammauttavia biopseja ja höyläyksiä.


    • Anonyymi

      No viohan helskutti sentään kun ketjusta lähti pikavauhdilla täysin asiallinen viesti, jonka kokoamiseen näin kaiken lisäksi jonkin verran vaivaakin. Ei tullut mieleenkään, että se olisi tullut ottaa heti talteen.

      Ilmeisesti s24 haluaa ajaa lopunkin foorumeiden aktiviteetin kokonaan alas, sillä on täyttä lottoamista mikä viesteistään saa olla rauhassa.

    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1933
    2. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      127
      1502
    3. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      93
      1356
    4. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      63
      1224
    5. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      1113
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      11
      1086
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      223
      902
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      151
      849
    9. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      57
      793
    10. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      20
      748
    Aihe