Hei arvoisia rasti, kuinka tulisi tehdä vannasputken ja laminaatin uudelleen tiivistyskorjaus? Aikaisempi omistaja oli nostanut koneen pois kunnostustöiden vuoksi ja tämän jälkeen asennuksen jälkeinen rihtsus ei ollut onnistunut. Sillä seurauksella, että nyt alkoi tiputtamaan vettä sisäpuolelle 0,5l /2h) ja vene oli nostettava ylös kesken veneilykauden.
Mielestäni juuri laminaatti oli hieman auennut vannasputken päästä ja sieltä tiputteli hissukseen.
Mitä siis tehdä asialle?
https://aijaa.com/rukHDb
Ja
https://aijaa.com/rukHDb
Mielestäni juuri laminaatti oli hieman auennut vannasputken päästä ja sieltä tiputteli hissukseen.
Mitä siis tehdä asialle?
https://aijaa.com/rukHDb
Ja
https://aijaa.com/rukHDb
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siis vannasputken ulkopinnan tiivistys pitää tietysti olla niin takana kuin mahdollista, eli veneen ulkopuolella. Eikä todellakaan sen etupäässä, missä kiinnityslaminaatti loppuu (kuvassasi).
Oletko nyt ihan varma että vettä tulee nimenomaan vannasputken ulkopintaa pitkin, eikä akselin ja vannasputken välistä, mikä olisi paljon tavallisempaa.
Rihtaus tietysti korjataan kohdalleen, ennen veneen uudelleen vesillelaskua. Akselin etupäätä ei siis taivuteta väkisin koneen kiinnityslaipan kohdalle, vaan kone säädetään oikealle kohdalle. Onko ihan varmaa että edellinen omistaja on mokannut noin pahasti tällaisessa asiassa? Vai onko rihtaus kenties ollut kohdallaan veneen ollessa pukeilla, ja vedessä pohjan muoto on sitten toinen, koska pukki on taivuttanut pohjaa tuolta koneen ja/tai vannasputken alueelta?
Vesi tulee tietenkin ulkoa ja kulkee putken pintaa pitkin. Käytännössä ainoa tapa tehdä oikein, on tehdä uudelleen.
Oletettavasti jostakin tuosta kohtaa tiputteli sisälle. Harmi kun ei tullut siinä kiireessä katsottua tarkempaa paikkaa. Täytettiin liimatiivistemassalla ja ajettiin laiturille Velkualla.
https://aijaa.com/L98yLC
Rasvanipan kautta äytettiin kyllä vannasputki 'täyteen" ja se ei auttanut
Ja ulkopuoleltakaan ei näyttänyt vannasputken kohdalla olevan mitään halkeamaa tms. Mitä myrkkymaalin päältä näkyi.
Vesi voi kulkea kuidun sisällä pitkiäkin matkoja joten reikä, rako tai halkeama voi olla kaukanakin.
Silikonimassan laittaminen tekee korjaamisen aika hankalaksi koska siihen ei enää tartu mikään ilman hiomista.
En usko, että ongelman syy on rihtaus vaan epäonnistunut vannastputken asennus. Se oli varmaan syy veneen myymisellekin. Huono rihtaus ei saa vannasputkea irti kuidusta ellei se ole sitten ihan päin hlvettiä ja tärina riko rakenteita.
Piilevä vika, joka oli myyjän tiedossa voi olla peruste kaupan purkamiseen.