Rukoilija /kummitussirkka

Anonyymi

Olen ajatellut hankkia rukoilija tai kummitussirkan mutta
se valinta on kamalan vaikea että kumpi ja toiseksi että mikä laji.

Toki sitten kun ensimmäisestä aika jättää niin tulee erilainen sirkka aina mutta kuitenkin.

Toki rukoilijasirkka kädellä häirittynä voi alkaa kungfuilemaan ja iskuja alkaa satelee mutta tietääkseni ei ihmiselle ole haittaa ollenkaan.

Sen verran olen lukenut että toiset tykkää olla enemmän kädellä kuin toiset ja joku laji oli missä naaras häirittynä saattaa nipistää kovaa takajaloilaan ja saattaa ruiskauttaa jotain ainetta mikä voi ärsyttää ihoa niin se ei ole vielä sopiva koska on lapsia.

3

1287

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kummitus sirkat ovt kasvin syöjiä ja rukoilija sirkalle on kasvatettava petokärpäsiä suosittelen kummitussirkkoja tai vietnamin sauvasirkkoja syövät aikkea vihreää olen joskus antanut jopa ruusun oksia sitruunamelissa ja kukkakaupsta ostettava salalia ovat meillä kummitusten ja vietnamilaisten herkkua

    • Kun ostaisit rukoilijasirkan ehket osta orkidearukoilijasirkkaa vaan osta isoksi kasvava vihreä yhdestä muutamaan ja ala kasvattamaan niitä ja myy sitten muillekin pieniä...ettei se ole niin vaikeaa. Käy etsimässä ja kysymässä Helsingin Korkeasaaren Africaasista tai Amazoniasta rukoilijasirkkoja?...! Ja kysy voiko sieltä ostaa edes joskus niitä pieniä?...!
      Suosittelen että ostat Tarantella slingejä, ellei rukoilijasirkat enää kiinnosta. Kasvattajilta kannattaa kysyä neuvoa kun löydät. Jos on liian vaikeaa- tutustu Suomen luonnon hyönteisiin myös... Esim. niityn ristihämähäkkiin?...!

      • kummitussirkka ja sauvasirkka ja tarantella voi olla vaatimattomia verrattuna rukoilijasirkkaan. (?) Ellei ole ketään keltä kysyt neuvoa... Pelkkiin luontodokumentteihin et ehkä luota?...! Huolehtiminen vaikuttaa...Iso terra ja sumutus...


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      20
      5756
    2. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      22
      2949
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      158
      2647
    4. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      26
      2469
    5. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1684
    6. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1565
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      134
      1414
    8. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      135
      1038
    9. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      90
      1022
    10. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      9
      1013
    Aihe