Kirpputorihinnat tappavat kierrätyksen

Anonyymi

Muutama esimerkki:

Tyttäreni osti käytetyn t-paidan Fidan kirpputorilta kolmella eurolla. Tuntia myöhemmin poikani osti halpakaupasta itsellen upouuden t-paidan kahdella eurolla.

Naapurini osti Kierrätyskeskuksesta vaihteettoman polkupyörän hintaan 150 euroa. Kerroin hänelle, että Biltemasta saa uuden, jos viitsii maksaa 20 euroa enemmän.

Kierrätyskeskus ja Konttitori olivat ennen halpoja; UFFin hinnat ovat kilpailukykyisiä ainoastaan kampanjaviikkojen aikana.

Kirpputoreilla kiertäminen ja halpojen löytöjen tekeminen oli ennen hauskaa - tulevaisuudessa ostan tavarani uutena: köyhällä ei enää ole varaa kierrätykseen.

2

140

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      näin se on nähtävä.halpa kaupat myy edullisemmin,kun kirppikset.Fida on kyllä liian kallis,puoleen hintaan tempaus päivät on ok.

    • Anonyymi

      Olen huomannut saman.. Moni tuote on kaupassa halvempi tarjouksessa tai poistomyynnissä kuin kirpparilla.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      31
      3984
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2679
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      41
      2667
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2425
    5. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2363
    6. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      312
      2220
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1949
    8. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1643
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      48
      1582
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1487
    Aihe