Riisin kasvatus

Anonyymi

Olen laittanut jonkin verran riisin jyviä multaan. Täysjyväriisissä on useimmiten joukossa kokonaisia kuorellisia. Näitä olen käyttänyt ja nyt on parikymmentä senttisiä alkuja. Ovat astiassa rapun pielessä.
Mutta miten tästä eteenpäin? Olen nähnyt filmejä kaukoidästä, joissa juuri tälläisiä (esikasvatettuja) taimia tökitään veden peittämään peltoon. Vaatiiko riisi tälläisen, vai onko kyseessä vain tulva/sadevesi, joka sittemmin kuivuu/haihtuu? Ei kai riisin kuulu koko kasvuaikaansa vesipellolla olla?
Odotan kuitenkin satoa. Mukavaa olisi keittää ja maistella itse kasvatettua riisiä. Varmaan osa pitäisi jättää siemeneksikin.

8

5159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      riisin siemenet idätetään, ja taimet esikasvatetaan pienillä peltotilkuilla ennen varsinaista viljelyä. Riisin taimet istutetaan käsin veden peitossa oleville pelloille.

      Riisipelto on pidettävä koko kasvukauden ajan veden peitossa. Vesi lasketaan pelloille pumppaamalla tai kanavia pitkin. Pellot kynnetään vesipuhvelien tai traktorin avulla
      1.
      2.
      Riisi kuivatetaan, ja siitä irrotetaan kuorikerros myllyssä. Tässä vaiheessa riisiä kutsutaan ruskeaksi riisiksi. Ruskeastsa riisistä irrotetaan vielä ydinosa, jonka jälkeen sitä kutsutaan valkoiseksi riisiksi.

      4.
      Kolmen kuukauden kuluttua riisisato on valmista korjattavaksi. Vesi johdetaan pois pelloilta juuri ennen sadonkorjuuta. Riisi leikataan yleensä käsin sirpeillä ja sidotaan lyhteiksi. Riisinjyvät irrotetaan lyhteistä hakkaamalla niitä ritilää vasten.

      • Anonyymi

        kiitos paljon avusta! voin nyt valmistaa kouluprojektini


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kiitosta vastauksesta. Vesi onkin tärkeä elementti kasvatuksessa. Tosin suurin haaste näillä leveysasteilla, taitaa olla tuo talvi... ja siitä johtuva lyhyt kasvukausi.

      • Anonyymi

        Eipä taida enää ehtiä jos ei vielä tähkiä ole. Pitäisi esikavattaa aikaisin keväällä, mutta maksaako vaivaa kun ei taida niin koristeellinenkaan olla. Voihan sitä huvin vuoksi kokeilla ja istuttaakin vaikka johonkin rantaan jos lähellä. Kaipa se sankossakin onnistuu.

        Raskasta työtä riisinkasvatus, silti vuoden palkka Thaimaassa 800€, Suomessa marjoja poimimalla saavat monta tonnia kuukaudessa. Tuli vaan mieleen uutisista.


    • Anonyymi

      Jaoin niitä riisintaimia silloin elokuussa eri astioihin. Osan laitoin isoon pönttöön, johon kaadoin vettä niin paljon, että sitä on muutama sentti mullan päälläkin. Osan taimista laitoin isoon säiliöruukkuun. Ja nämä molemmat ovat nyt olleet kuistilla ikkunoiden edessä. Kuisti on kylmäkuisti, mutta kuitenkin lämpöisempi ja tuulettomampi, kuin ulkoilma.
      Osan taimista jätinkin ulos rapun pieleen edelleen. Kasvusta voi nyt todeta, että molemmissa kuistin pöntöissä, on kasvua riiseille venähtänyt reilusti, verrattuna ulos jätettyihin. Mutta jyviä ei vielä ole.
      Nyt juuri tänään otin tuon säiliöruukun sisälle lämpöiseen. Saa nähdä, kuinka tässä käy?

    • Anonyymi

      Mielenkiintoista olisi kuulla miten kävi. Toisin kuin yleensä luullaan, riisi EI vaadi pellon uittamista veden alla, vaikka näin monet riisiä viljelevät. Riisin juuret itse asiassa kärsivät ollessaan jatkuvasti vähähappisessa tilassa (vedessä). Esimerkkinä viljelyyn voi käyttää vaikkapa Masanobu Fukuokan "One Straw Revolution" kirjassa kuvattua menetelmää.

      • Anonyymi

        Niinhän siinä kävi, että eivät ehtineet jyviä tuottamaan, kun jo alkoi talvea vasten kylmenemään. Kasvihuoneessa ja lampun alla kesä olisi tietysti jatkunut, mutta sitä ei nyt tullut kokeiltua.
        Mutta sisätiloissakin purkissa riisinsiemeniä kasvatettaessa, kasvustosta tulee kaunis. Aivan kuin pieni palmun alku, joten kyllä tämäkin monille muille viherkasveille vertoja vetää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      200
      4403
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      45
      2051
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      63
      1723
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1373
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1347
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      969
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      26
      933
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      899
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      828
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      706
    Aihe