Tällä yksi uusheräyksen tyyppi terrorosisoi EL:n, VL:n ja rauhansanalaisten porukoita.
Piemminkin UUSHERÄYKSEN hiipuva porukka pitäisi katsoa peiliin!!!! Mitä ne oikeen ovatkaan?? Eihän kukaan tiedä niistä mitään!
Piemminkin UUSHERÄYKSEN hiipuva porukka pitäisi katsoa peiliin!!!! Mitä ne oikeen ovatkaan?? Eihän kukaan tiedä niistä mitään!
Vastaukset 6
Vanhimmat
noh niitähän on vain 3000. mutta EL:porukkaa sentään yli 10 000. VL:ien määrä( yli 100 000) johtuu osaksi syntyvyydestä. Tosin on ne aina ollut kai isoin ryhmä.
Mutta mitäpä ryhmän koosta mitään voi päätellä. Mitä lie koko uusheräys.
Tervetuloa Lahteen! Rauhanside Rules!
Aivan varmasti joku 1800-luvulla elävä EL-hörhö on tämänkin kirjoituksen takana. Tervetuloa tälle vuosisadalle!
Ikävä kyllä fanaattisuus ei rajoitu vain tiettyihin kuppikuntiin tai uskonsuuntiin, vaan suvaitsemattomuus on valitettavan yleinen synti.
Kuinka paljon sotia ja kärsimyksiä uskonnollinen fanaattisuus onkaan saanut aikaan? Paljon:(
Kaikkein käsittämätöntä on se että monet fanaattiset kiivailijat pitävät itseään vieläpä Jeesuksen seuraajina. On vain ilmeisesti unohtunut mitä Jeesus opetti...
Luuk. 6:29
Jos joku lyö sinua poskelle, tarjoa hänelle toinenkin, ja jos joku ottaa sinulta vaipan, älä häneltä kiellä ihokastasikaan
Matt. 5:44
Mutta minä sanon teille: rakastakaa vihamiehiänne ja rukoilkaa vainoojienne puolesta,
Pietari kehoitti:
1. Piet. 2:17
Kunnioittakaa kaikkia, rakastakaa veljiä, peljätkää Jumalaa, kunnioittakaa kuningasta.
Jos kerran samalla toteat, ettei niistä kukaan mitään edes tiedä. Me ollaan niitä ihan tavallisia uskovaisia. Monet uusheränneet ehkä eivät vaan mainosta, että ovat uusheränneitä. Se ei ole olennaista. Olennaista on se, että on usko sydämessä ja turva Jumalan sanassa!
Monia uusheränneitä hyvin tuntien en voi käsittää tämän palstan asiattomasti kommentoivaa "uusheräys"-nimimerkkiä. Uusheränneet, joita tunnen, ovat miellyttäviä ja asiallisia, kukaan ei ole koskaan alatyylillä kommentoinut kun on tullut ilmi, että meidän hengellinen kotimme on EL ja jotkut pikkuasiat ulkonaisissa asioissa voivat poiketa heidän tavoistaan. Luulen, että tämän palstan uusherännyt onkin vain virtuaaliolento, joka haluaa kylvää riidansiemeniä.
esikoislestadiolaisista tai jostain muista lestadiolaisista omaksi porukaksi kerääntyneitä? Onko teillä muuten samanlaisia seuroja, joku puhuu, lukee lestadiusta ja lauletaan virsiä ja saarnataan anteeksi synnit Jeesuksen nimessä ja veressä? Entä onko huiveja?