kuoleeko kaktukseni ?

Nyt vajaan kymmenen vuotta vanha kaktus on ruvennut kutistumaan ja kellertymään ja piikkien juuriin on tullut jotain ihme kasvustoa. Tarkoittaako tämä kaktuksen kuolemaa kuivuudesta vai liika kastelusta ? Apua !
4540
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

......kaktuksessasi on "ötököitä". Kokeile käyttää raidia! Se varmaan auttaa ;). Kuinka usein kastelet kaktustasi? Kyseessä voi myös olla liika kastelusta johtuva mätäneminen. Pitäisi tietää siis kuinka paljon/usein kastelet. Vähennä kasteluasi jonkin verran. Älä kastele kannulla vaan ota suihkepullo ja sillä vähän. Kannattaa kastella 2-3 viikon välein. Mutta suihkuta myös kaktusta äläkä vain juurta. MUTTA VAROVASTI!!

Äänestä
  • siis mitä voiko tommosia piikki kaktuksia mennä suihkuttamaan ? tällä tarkoitan toteemia jossa on piikkejä
    lehtikaktuksia kaimaar voi ... joka on sellanen "lehdistä" muodostuva hökötys härdelli

    Äänestä

  • ...voi niitä piikkisiäkin!! Saman lainen "kuori" niissä on ku muissakin. Piikit vaan päällä!

    Äänestä

Eli sori! En huomannu että sunki nimimerkki oli kaktus! Keksin vaan jonku. No oon vaikka kaktus2.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaktus kirjoitti:

Nyt vajaan kymmenen vuotta vanha kaktus on ruvennut kutistumaan ja kellertymään ja piikkien juuriin on tullut jotain ihme kasvustoa. Tarkoittaako tämä kaktuksen kuolemaa kuivuudesta vai liika kastelusta ? Apua !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu