Kuvien suojaus

susannam

Hei,

miten Javascriptillä saa kuvia edes hieman suojattua siten, että painettaessa hiiren oikeata näppäintä, tulee laatikko jossa lukee esim. ethän yritä varastaa kuviani! tämä vaikeuttaisi vähän edes kopiointia.

3

827

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muistitko googlata ennen kuin kysyit? http://www.google.com/search?q=image protection right click javascript

      Tuo ei tosin paljoa auta. Javascript-kepposet voi kiertää ottamalla Javascriptin pois käytöstä. Muutenkin tuo suojaus on korkeintaan vain hidaste, ei este. Jos kuva päätyy surffailijan näytölle saakka, sen voi kopioida. Jos taas tuota ei siedä, kannattaa jättää kuvat omalle kovalevylle eikä laittaa webbisivuille ollenkaan.

    • Paddy

      PhotoShopiin - luultavasti toimii muissakin ohjelmissa- saa plugin nimeltään Digimarc. Se upottaa kuviin näkyvän tai näkymättömän yhteystiedon, copyrightin etc. Homma toimii jopa niin että jos skannaat digitaalisella vesileimalla varustetun painetun tai printatun työn niin niin leima on taas luettavissa koneelta.
      Itse käännän kuvat ennen julkaisua koodiksi ja sijoitan koodiin tietoni.
      Digimarcia voit tutkailla:
      http://www.digimarc.com/

    • tällä tavalla

      scripti menee headerin:






      ...mutta niin kuin sanottu, ei tämä mikään varma menetelmä ole.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä

      Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin
      Rovaniemi
      11
      1248
    2. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      306
      1190
    3. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      374
      1124
    4. Ethän leiki kanssani J- mies

      Jos oletkin joku pelimies, jolla monia vaihtoehtoja, katkon kylmästi yhteyden. En jaksa sellaisia miehiä.
      Ikävä
      92
      786
    5. Molemmat päät

      aivan tulessa😫 Miksi pitää ihmisen tällaisesta kärsiä??? Jos koko ajan pnettaa, niin miksi sitä seksiä ei voi sitten s
      Ikävä
      113
      740
    6. Miesmäinen vanha nainen joka kulkee lastenvaunujen kanssa

      Mikähän kaheli tämä yks kaupungilla karvahattu päässä kulukeva vanha eukko on joka työntää lastenvaunuja. Onhan sitte
      Kuhmo
      12
      721
    7. Kasteen merkityksestä ihmiselle

      Jeesuksen hyvä ystävä Nikodemus meni heti Jeesuksen kasteen jälkeen kysymään häneltä kasteen merkityksestä ihmiselle. J
      Kaste
      371
      680
    8. Liikenne onnettomuus

      Luin juuri Ampparista Konneveden kauheasta onnettomuudesta jossa menehtyi 60-luvulla syntynyt mies. Onko kellään tarkemp
      Konnevesi
      6
      660
    9. Miltä kaivattusi näyttää?

      Mitä vikoja? jne
      Ikävä
      32
      646
    10. Mari Rantanen eroa! Lausunnot vapun pahoinpitelystä ovat järkyttäviä!

      Poliisiministerin, eli sisäministeri Mari Rantasen on syytä erota!
      Maailman menoa
      113
      621
    Aihe