Elikkäs ajoin ruohonleikkurin kiveen vahingossa ja nyt ruohonleikkuri ei anna vetää hihnasta käyntiin enkä saa kuin puoli väkivalloin pyöritettyä terää ( tulpan johto tietysti tällöin irti). Meniköhän kampiakseli väärään vai mistä voisi johtua tämä? Apuaapua!
Ruohonleikkuri ei käynnisty
Anonyymi
111286
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Googlella jo tietäisit
Magneetossa on kiila joka on leikkaantunut, vaihda kiila ja taas toimii.
Kuinka se saa moottorin jumiin?
Jos se kiila ei ole enää paikallaan asiat ei ole oikeilla kohdillaaan eikä siksi käynnisty
täällä oli juttua briggs-strattonin purkamisesta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/547171/bamps-purkaminen
Magneetin kiila jumittaa moottorin. Tämä estää koneen toiminnan.
magneeton kiila jumittaa vain magneeton , mitähän muuta se moottorin lisäksi vois jumittaa?
Nosta se leikkuri pois kiven päältä ja paina primeristä kolme kertaa ja nykäse käyntiin. Kivi todennäköisesti estää terää pyörimisen.
Kampiakseli poikki?
Voi yhden kerran! Ei kiveen ajaminen voi jumittaa leikkuria. Siellä kotelon alapuolella vain aksilan pää, joka pyörii.
Jos nostaa koneen metrin ja lyö kiveen niin silloin voi noin tapahtua.
Siis kysymyksessä on ilmiselvä trolli.
Asia ratkaistu!
Kyllähän tätä ketjua voi venyttää vaikka millä taivastelulla mut kuka tarvitsee leikata pihanurmea viikko ennen joulua?
Ei kaikkialla Suomessa ole lunta tänä talvena montaa viikkoa nähty. Eikä sitä joulun alla ollut täälläkään. Vasta yöllä joulupäivää vasten satoi hieman, että sitten oli maa valkoisena jonkun aikaa. Nopeasti nekin vähät häipyivät.
Siitä leikkuun tarpeesta tiedä... Tunnen kyllä sellaisenkin mökkiläisen, joka ei aja nurmikkoaan koskaan. Kahlaa mökille koiranputkien läpi. Toisaalta joku voi leikkailla niitä kuivuneitakin, vaikkapa lumettomana talvena. Onhan noita hullumpiakin harrastuksia.