Uskotko tosiaan että adventistit noudattavat
1. sapattikäskyä rikkomatta sitä?
2. yhdeksää muuta käskyä rikkomatta niitä?
1. sapattikäskyä rikkomatta sitä?
2. yhdeksää muuta käskyä rikkomatta niitä?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
10 käskyä on voimassa ihan ihmisistä riippumatta.
Myös niitä koskevat kivitystuomiot? Raamatussahan esim sanotaan että jos näkee muukalaisen tekevän töitä sapattina tulee tämä ottaa sapatin jälkeen kiinni ja kivittää kolmen todistajan edessä. Noudattavatko adventistit tätäkin käskyä?
Näytä minulle 10 käskystä, missä siinä sanotaan jotain kivittämisestä!
10 käskyn rikkomisen rangaistus on KUOLEMA (eli synnin palkka).
Juutalaiset sanovat, että 613 käskyä pitää noudattaa.
Näytä 10 käskystä yksikin jostakin teosta määrätty rangaistus.
Kuvien kumartamisen kiellossa on sekä negatiivinen että positiivinen seuraamusvahvistus.
Jumalan nimen väärin käyttämisen yhteydessä on maininta: "…Herra ei jätä rankaisematta sitä, joka käyttää väärin hänen nimeään."
Näissä seuraamukset ovat yleisellä tasolla eikä niissä mikään velvoita ketään ihmistä toteuttamaan rangaistusta tai palkintoa.
Kymmenen käskyn laki ei ole ollenkaan sellainen, jossa määritellään ihmisten toimeenpanemia seuraamuksia.
Alkuosa määrittelee suhdetta Jahveen ja vaikuttaa ainakin minusta kovin spesifisti vain Israelin kansalle tarkoitetulta.
Loppuosa alkaen vanhempien kunnioituksen kehotuksesta on luonteeltaan siveyslakia, mutta sekin on täysin yleisten moraalisten periaatteiden tasolla.
Kivitykset ja muut rangaistukset ovat ihan muualla Mooseksen laissa.
Se, että vihaat sapattia ja sapatinviettäjiä, tarkoittaa, että vihaat Jeesusta, sapatin Herraa. Kadotus on osasi, ellet tee parannusta.
Adventistit valehtelevat ja väittävät olevansa pyhyempiä.
Sinä itse valehtelet.
Millerin liikkeen pohjalta syntyi kolme maailmalle levinnyttä uskontokuntaa:
Seitsemännen päivän adventistit
Jehovan todistajat
Maailmanlaajuinen Jumalan kirkko, ("Worldwide Church of God").
En usko, eikä usko kukaan muukaan JÄRKEVÄ adventisti. Jenkkilässä, Dough Batchelor ja kumppanit tosin väittävät, että adventistit pystyvät siihen. Kun todellisuudessa kukaan ei pysty, aiheuttavat moiset saarnamiehet monille adventisteille huonoa itsetuntoa ja Jumalalle-kelpaamattomuuden-tunteita eikä kukaan heidän kuulijoistaan voi olla varma voivatko he oikeasti pelastua. Samaan aikaan se saa Jumalan rakkauden tuntumaan näistä adventistipoloista mitättömältä, kun mikään ei Jumalalle riitä. He eivät koskaan voi tuntea sitä suurta rakkautta, mikä on sillä oikealla Jumalalla, jonka luokse kaikki syntiset voivat tulla sellaisina kuin ovat.
Adventtikirkon opinkohdissa ei kuitenkaan opeteta, että uskovat pysyisivät elämään synnitöntä elämää ja täyttämään lain.
Kymmenen käskyn korostamisesta nousee myös adventtikirkolle hyvin tärkeä oppi sapatin pyhittämisestä. - Adventistien opin mukaan sunnuntain viettäminen pyhäpäivänä on epäraamatullista ja sen sijaan lepopäivää pitäisi viettää alkuperäisen juutalaisen tradition mukaan perjantai illasta lauantai iltaan. - Adventtikirkon mukaan sapatti on vertauskuva kristittyjen lunastuksesta "Kristuksessa", tunnus uskollisuudesta ja esimakua ikuisesta tulevaisuudesta "Jumalan valtakunnassa" sekä iäti pysyvä Jumalan "merkki ikuisesta liitosta" Jumalan ja hänen kansansa välillä.
Sapatti nousee LUOMISESTA, kuten 10 käskyäkin opettaa.
Ei ihminen menetä kuollessaan mitään, koska siinä hän menettä kaiken.
Näin sanoi eräs psykiatri yhdessä palaverissä. Siinä realismia uskoville ja uskomattomille.
«Ei ihminen menetä kuollessaan mitään, koska siinä hän menettä kaiken.»
Tuon ajatuksen logiikan on luultavasti tarkoitus olla siinä, että kun ihminen on kuollut, ei ole enää sitä, joka jotakin menettää tai menetti.
Jos elämää ajattelee lahjaksi saatuna seikkailuretkenä, silloin ei koskaan menetä mitään. Kuolema on paluu syntymää (tai hedelmöitystä) edeltävään tilaan.
Kyseinen psykiatri on väärässä.
Adventistit jopa huijaavat itseään ja toisiaan ns. varmalla taivaspaikalla.
Annapas esimerkki.
Valheesi ei meitä hetkauta.