Eikö olekin kummallista: mitä enemmän valtamedia suoltaa Trump-vastaista propagandaansa, sitä enemmän olen alkanut tykkäämään hänestä. Enkä ole ainoa, nimittäin USA:ssa Trumpin suosio on nyt korkeampi kuin koskaan!
https://edition.cnn.com/2019/05/06/politics/donald-trump-approval-rating-strong-economy/index.html
https://edition.cnn.com/2019/05/06/politics/donald-trump-approval-rating-strong-economy/index.html
Vastaukset 51
Vanhimmat
Minä tykkäsi Trumpista jo ennen hänen presidenttiyttä. Tykkääminen on muuttunut ihailuksi juuri mähän median takia.
Trump ei ole saanut aikaan mitään muuta kuin hämminkiä.
On. Hän on saanut maahan miljoonia uusia työpaikkoja, koska hän ajattelee kansansa parasta. Eikö täällä mädässä Euroopassakin kannattaisi päättäjien alkaa puolustamaan kansojaan?
Trump on oikea hupiveikko ja hänellä on aikaa kirjoitella Twitteriin typeryyksiä.
Taitaa olla kaikiien aikojen hullunkurisin presidentti, mutta lienee amerikkalaisille sopiva.
Siellähän pitää olla kaikki suurinta, hauskinta ja hullunkurisinta. Näin on presidenttikin valittu. Hänet on oikeilla vaaleilla valittu, joten ei kai siihen ole ulkopuolisilla mitään sanomista.
Onko luonut? Kerrohan millä toimenpiteillä hän on sen tehnyt?
Se ei ole "luomista" että uusia työpaikkoja syntyy nousukauden jatkuessa. Tosin hitaammin kuin Obaman aikana mutta kuitenkin.
juutube : Jösse järvenpää - trump trump.
Trump on saanut aikaan työpaikkoja yhdellä alalla ja hävittänyt työpaikkoja toisella alalla. Pitäisi tsekata jostain se kokonaistilanne ja sitten vasta kehua/moittia.
KTS, miksi sinulla on tunnuskuvana yhtyneiden arabimaiden lippu?
No työttömyys on ennätysmatalaa nyt...kyllä se on jo "tsekattu".
Googlaamalla "unemployment in the united states" saat graafin, josta näkyy, että työttömyys USA:ssa on laskenut 2010-luvun taiteesta, mutta 2016 paikkeilta alkaen (Trumpin virkaanastuminen) lasku on hieman hidastunut. Joten mitä sitten, että se on ennätysmatalaa, kun trendi on ollut vähenevä, mutta vähenemin on hidastunut? Näyttää siltä, että Trump on nimenomaan kussut asiat, mikäli häneen tämä täytyy liittää. "Että silleen", kuten täällä on eräällä tapana sanoa.
Tuollaisella kannanotollasi teet itsestäsi tyhmyrin.
Trumpfooobisille ääliöille tiedoksi että Yhdysvalloissa työttömyysluvut ei ole olleet näin alhaiset sitten vuoden 1968. Maan talouskasvu ei pysähtynytkään Trumpin valinnan takia teidän suureksi mielipahaksenne, vaan on kohentunut edelleen. Edellisen presidentin Obaman valtakauden aikana Yhdysvallat soti jatkuvasti ja sodat nielivät satoja miljardeja dollareita vuodessa.
Kyllä, Obaman aloittama talouskasvu on jatkunut edelleen.
Obama ei aloittanut yhtään sotaa. Ne samat jo aikaisemmin alkaneet sodat jatkuvat muuten edelleenkin.
Obama ylläpiti valtavan velkaantumisen, jolla ruokittiin talouskasvua. Obaman aikana on tainnut tulla 4-5000 miljardia dolaria uutta velkaa.
Myönnettäköön, että Trump ei ole pysäyttänyt tätä.
Miksei Obamaa kritisoida??
Trumppi oli jo Diili-ohjelmansa aikana sellainen hyväntahtoinen amerikkalainen miljonäärisetähahmo. Hyvä ulosanti ja suht kohtelias käytös koko ajan. Ja menestynyt on bisneksissään, kun miljardiluokan busineksista ja oamisuuksista puhutaan.
En ole missään vaiheessa tuntenut antipatiaa Trumppia kohtaan. Peukut pystyssä olen ollut Diili-ohjelmien alkuajoista lähkien, ja olen edelleenkin.
Nyt Trumpin vihapuheet alkavat kunnolla tuottaa tuloksia.
Trump on hyväntahtoisuudesta yhtä kaukana kuin joku ulkoavaruuden planeetta maapallosta.
Trumpin isä niissä pisneksissä on hyvin menestynyt. Poika on vähän kadottanut isänsä keräämää omaisuutta, mutta rahaa riittää silti vähintäänkin tarpeeksi, kunnei ole vuosikausiin maksanut veroja.
En ole mikään Trump fani, mutta olen väittänyt kaiken aikaa jotta sekarotuiset eivät olisi voineet saada parempaa pressaa! Trump kantaa huolta omista kansalaisistaan eikä afrikkalaisista rintama karkureista ja tunkeilijoista, kuten Suomen päättäjät tekevät, näille sipilöille ja rinteille ovat afrikkalaiset siipeilijät paljon tärkeämpiä kuin oma kansa ! Tuo koko Arkadianmäen roskajoukko pitäisi haastaa oikeuteen Suomen kansan pettämisestä!
Late Lapista.
Aloittajan ei kannata olla huolissaan, kuuluu ihmisluonteeseen, että kun jotakuta oikein kovasti pieksetään jatkuvasti, niin monien sympatiat muuttuvat pieksetyn puolelle, kun siinä tulee ns kylläisyyspiste. Joku rohkea esimerkiksi puolusti sitä Prisman kassaa, joka ei itse maksanut köyhän kenkiä, niin se mieletön someviha kääntyi ja hiipui vähitellen.
Mikä tuo prisma-juttu oli... kassa ei maksanut köyhän kenkiä..ehh.
Mä en ole Trump fani, mutta pakko on tunnustaa, että ammattipoliitikot eivät noin tarmokkaasti yrittäisi vaalilupauksiaan pitää vaan tuppaavat unohtamaan ne jo eka viikolla.
Vajaaälyiset persut fanittavat milloin mitäkin idioottia.
Eipähän oikeistolaisilta voi muutakaan vaatia. Kun on lusikalla annettu, niin siinä käy noin.
Ja siinä oikein järjen jättiläinen tuo probakantaansa ja paskaa foorumille!
Elä hikeenny vituttaa se persujen korkea kannatus muitakin kuin sinua kokoomusrottaa!
Late Lapista.
Vassareitten olisi hyvä seurata mitä jenkkien demaripaneleissa höpistään.Täysiä idiootteja kaikki berniesetäkin vaatii kaikille minimipalkaksi 20 dollaria,mutta itse maksaa työntekijöilleen alla kympin.Ai niin muttta eihän vassarit osaa kuin venäjää.
Trump on hyvä jätkä, juuri tälläistä presidenttiä Amerikkatarvitsee
Trumppi on niin kuin Reagan aikanaan. Vasemmisto oli koko 4 4 vuotta kärmeissään oikeistolaiselle Reaganille.
Aika alkoi kuitenkin kultaamaan muistot. Nyt aika moni USA:n demokraattikin muistelee Reaganin aikoja hyvänä aikana. Republikaaneille Reagan on jo pitkään ollut paras republikaanipresidentti kautta aikojen.
Trumppia ja Trumpin 2020 vuosikymmenen mallisia twiittauksia muistellaan ja kaivataan vielä 20 vuoden kuluttuakin.
Trumpista ja Reaganista ei voi puhua samana päivänä.
Reagan kaatoi Neuvostoliiton talouden asevarustelukilpaa kiihdyttämällä.
Trump nuolee venäläisten persettä ja kysyy lupaa Putinilta mitä saa tehdä ja missä.
Kiina on Trumpin Neuvostoliitto.
Älä puhu suvakki paskaa. Olet muiden komukoiden kanssa katkera, kun usan ja venäjän suhteet on palautettu normaaleiksi.
Mustan homoseksuaalin muslimin kampanja ajaa suurvallat konfliktiin, kaatui surkeasti.
Ei tullutkaan maailmansotaa siitä. Kamusi yrittävät seuraavaksi eli nyt iranin kautta saada suursodan aikaan. Kamuillesi sopii ihan kivasti sota, koska sillä pyrkyrit demlat tienaa ja valtion kassa vajenee. Se saisi Trumpin näyttämään epäpätevältä liikemieheltä.
Relaa.
Tekstissäsi ei ole päätä eikähäntää.
Hyvät tuntuvat olevan suhteet:
"Yhdysvallat määräsi uusia pakotteita Venäjälle ex-kaksoisagentti Skripalin murhayrityksen takia
Yhdysvallat syyttää Venäjää Sergei Skripalin ja tämän tyttären Julian murhayrityksestä"
https://yle.fi/uutiset/3-10906775
:D
Tällaisen presidentin USA nimenomaan ansaitsee. Parempi olisi tuhlausta
"Obama ei aloittanut yhtään sotaa" Täällä joku tallukas ei taida seurata maailmanpolitiikkaa pätkääkään. Onko häneltä unohtunut Obaman junailema Gadaffin murhauttaminen ja sitä seurannut sota, taikka osuus arabikevääseen joka johti Syyrian sotaan ja massiivisiin sotatoimiin joissa hän aluksi tuki ja aseistutti ISIS:täkin. Fakta kun on että Obama on ollut Yhdysvaltojen historian sotaisin presidentti, hänen verisellä presidenttikausillaan maa soti joka päivä jossainpäin maailmaa, pisteeksi iin päälle hänen viimeisenä presidenttivuotenaan 2016 Obama pudotutti 26 171 pommia sekä ammutti valtavan määrän ohjusia sotatoimissaan. Vai on Yhdysvaltain talouskasvu Obaman ansiota, ihme kun et väitä että näyttelijä John Waynen.
Libya ei ole unohtunut. Se vaan ei ole Obaman aloittama sota. YK:n pyynnöstä joukko YK-maita lopetti Gaddafin kansanmurhan.
Obaman osuus arabikevääseen (se Venäjän propagandan keksimä osuus) ei sekään ole sota.
Obaman perimät sodat jatkuivat kuten jatkuvat edelleenkin nyt Trumpin kaudella.
USA:n talouskasvuun voit perehtyä tutkimalla USA:n taloustilastoja. Erityisesti työttömyyskäyrä on hyvin kuvaava.
Niistä näkyy selkeästi miten edellinen republikaanipresidentti romahdutti talouspolitiikallaan talouden. Obamalta vei vuoden saada talous kasvuun.
Kukapa ei fanittaisi presidenttiä, joka pitää lupauksensa. USA:n talouskasvu Trumpin aikana kaikien aikojen paras ja pitkin, jatkuen yhä. Mexicon ja USA:n välinen muuri taas estää huumediilereiden ja roskasakin pääsyn yhdysvaltoihin.
Onneksi toinen kausi on varma Trumpille.
Trump on parasta viihdettä koskaan, keksii hauskoja tempauksia ja valehtelee huonosti.
Parasta on Trumpin aiheuttama hallitsematon raivo ja heikkoudentunne hänen edessään suvakeilla.
Trumpin+kannatus+ei+ole+nyt+korkeampi+kuin+koskaan,+vaan+sama+n.+42,5%+missä+se+on+suunnilleen+ollut+lähikuukausina.
https://projects.fivethirtyeight.com/trump-approval-ratings/
Älyä ja menestystä on helppo fanittaa, eli Trumpia
Kannattaa+katsoa+Youtubesta+tohtori+Juha+Ahvion+analyysi+Trumpista+ja+liberaalivalemedioista.+Tämä+avaa+ymmärtämään+nykyistä+valeuutisointia+minkä+vuoksi+Trumpista+ei+kerrota+mitään+positiivista.
Myös+dosentti+Markku+Ruotsila+on+ansiokkaasti+tuonut+esille+liberaalivalemedian+valheita+ja+oikonut+niitä+faktojen+pohjalta.+Esimerkiksi+Ruotsila+ennusti+oikein+Trumpin+vaalivoiton+ja+piti+sitä++todennäköisempänä+kuin+Clintonin+voittoa.+Perusteli+analyyttisesti+ja+johdonmukaisesti+miksi+olettaa+näin+käyvän.+YLE:n+"puolueeton"+liberaalitoimittaja+änkytti,+ettei+näin+voi+käydä,+kun+Hillary+Clintonilla+on+paikallisten+gallupien+mukaan+yli+17+%+johto+Trumpiin.+Ruotsila+ennusti+oikein+myös+brexitin,+joten+tässä+on+todellinen+asiantuntija,+eikä+liberaalivalemedian+puudeli.
Kiitos, tuo Ahvion opetus on hyvä. :)
Löytyy youtubesta: Juha Ahvio: Avoin sota Trumpia vastaan
Ahvion opetus alkaa 17min kohdalta.
Itsekin katsoin tuon Ahvion analyysin nyky medioista ja oli kyllä todella hyvin perusteltu miksi hyökkäävät jatkuvasti Trumpia vastaan. Ei näistä asioista liberaali valemedia puhu mitään, vaan joudutaan itse ottamaan asioista selvää.
Suosittelen boikotoimaan kaikkia näitä liberaali valemedioita esim. Hesari, Ilta-Sanomat, Ilta-Lehti jne. ja heidän mainostajiaan.
Kun rahat loppuu, niin loppuu valeuutisten tekeminen! Jenkeissä liberaalien äänitorvi CNN voi jo huonosti ja on menettänyt valtavasti lukijoitaan FoxNewsille!
Mitä enemmän suvakit ja eu haukkuu sitä,
sitä tarpeellisempana näen Trumpin.
...kyllä, 100 kertaa parempi vaihtoehto kuin Clinton.
Jep, katso Judd Trump peliä huomenna. :D
Donaldilla ei ole mitään huolta 2020 vaaleista, sen verran klovneja demulien ehdokkaat ovat.
Ainoastaan teknojättien avulla voivat vääristää vaalituloksen.
Google China collusion.
Ei mikään ihme. Huvittavinta on, että vasurit jotenkin kuvittelevat, että siellä jenkkilän korruptoituneessa poliittisessa järjestelmässä edes olisi Trumpia parempia presidenttiehdokkaita.
Jos esim. Hillary olisi valittu presidentiksi niin jenkit olisivat jo uudessa sodassa!
trumpi kouluttaa osaajia mikäli lehdistöön voi luottaa.
nimittää jonkun tehtävään ja hän on aivan tumpelo etc.
trump erottaa hänet ja lehdistö ihmettelee miten tulla toimeen ilman erotettua henkilöä.
ja tää toistuu joka kerta
Trump ja Esptein ne raiskaa...
Mina tiedän että haluanisin unohtaa valuvan ja puristelevan THAI-pillun, kuten jokainen mies ja Trump-fani.
Late Lapista
Minusta myös
Katsokaa nyt vassarit näitä Trumpin vastaehdokkaita,voi herranjumala.Ei ole ihme ,että yrittävät nyt epätoivoisesti saada jotain virkavirhe syytettä.Joe biden on dementikko.sanders huutaa kuin sisävesihinaaja vaatii korkeampia palkkoja,mutta itse maksaa alipalkaa työntekijöilleen.Kaiken kruunaa pockahontas joka väitti olevansa intiaani unohtamatta kamalaa harrista ja hänen huumeiden käyttöään.