Tänään tuli käytyä perheen kanssa kaupassa ja kuinka ollakkaan kun käveltiin kaupassa näyttävästi esilleasetettujen olutvalikoimien vierestä, niin voi että kourasi mahanpohjasta kun rupes tekemään mieli olutta ja kun sopivasti olis töistäkin pari päivää vapaata.
En kuitenkaan ostanut sitä tuttua mäyräkoiraa, mutta asia oli kuitenkin kaupassa ollessani koko ajan mielessä. Vasta päästyäni ulos kaupasta sain ajatukseni vapautumaan olut/viinahimosta.
Nyt olen kuitenkin tyytyväinen itseeni kun selvisin houkutuksesta, ja kuten aiemmin kirjoittelin niin tarkoituksenihan on olla ilman alkoholia mahdollisimman kauan tai mielummin lopettaa kokonaan.
En kuitenkaan ostanut sitä tuttua mäyräkoiraa, mutta asia oli kuitenkin kaupassa ollessani koko ajan mielessä. Vasta päästyäni ulos kaupasta sain ajatukseni vapautumaan olut/viinahimosta.
Nyt olen kuitenkin tyytyväinen itseeni kun selvisin houkutuksesta, ja kuten aiemmin kirjoittelin niin tarkoituksenihan on olla ilman alkoholia mahdollisimman kauan tai mielummin lopettaa kokonaan.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos ihmisellä on jokin halu,niin mainokset tuovat ne vain esiin,"muistuttavat".
Tai jos halua ei pohjalla ole,niin mainokset ovat yhtä tyhjän kanssa.
Emme voi siirtää ja ulkoistaa omaa vastuutamme omasta elämästämme.
Kaikesta huolimatta minäkään en kieriskele erilaisissa erikoissiivekkeellisissä terveyssiteissä,enkä huimilla miellyttävillä pinnoilla varustetuissa virtsankarkailu suojissa.
Kovasti niitä mainostetaan kyllä.Herkimmät taitavat oikein jo harmitella,kun on vielä melkein kuukausi siihen kun....
>>Jos ihmisellä on jokin halu,niin mainokset tuovat ne vain esiin,"muistuttavat".
Tai jos halua ei pohjalla ole,niin mainokset ovat yhtä tyhjän kanssa.
Emme voi siirtää ja ulkoistaa omaa vastuutamme omasta elämästämme.>>
Elät kuvainollisesti varhaisagraarista aikaa.
Mainonta luo sinulle "uusia välttämättömiä" tarpeita. Sinulla ei välttämättä tarvitse olla halua, mainos tekee sen.
Kuka kantaisi vastuun elämästämme, ellemme itse.
En nyt tajunnut,kenelle oikein vastasit ja mitä?
Itse vastasin tekstin aloittajalle nimenomaan,että mainokset eivät ole oikea syntipukki omalle himolle.Ja sinä väität että mainokset luovat minulle "uusia välttämättömiä" tarpeita?
Näinhän en asiaa selittänyt,kun kirjoitin,ettei ne mainokset kenellekkään polttavaa viinan himoa tee,ellei sitä jo pohjalla ole.
Tuttu tunne. Minua ei mainokset esim. tv:ssä häiritse, mutta kaupan pullot ja päkit ovat usein ylivoimainen houkutus.
Mutta kun hoitaa kauppa-asiat kävelemällä, on ainakin mäyräkoiran raahaaminen liian työlästä, kun muutakin pitää tuoda.
Jep. Aina kun käyn Citymarketissa tai Prismassa, silmiin osuu ekaksi Mäyräkoirien tarjoushinnat, peräti vain 6,99e satsi alhaisimmillaan! Arvatkaas tekeekö välittömästi mieli tempaista mukaan ja alkaa kippaamaan? Vaan olen nyt saanut kuljettua ohi ja ostettua muut tarpeelliset tuotteet, vaan petollista tuo tällaiselle raittiina päivä kerrallaan-alkkikselle on. Pahin on edessä: kevät ja Helsingin lukuisat kapakkaterassit. Niiden ohi en ole täysin kesällä päässyt, aina on joka kesä joku terassi "tempaissut" mukaansa ja sen jälkeen eka kippis, kulaus ja goodbye...
juo sinäkin kerralla niin paljo ja pitkään,niin ei muutamaan vuoteen tee mieli.