Tänään A-studiossa keskustelua ruotsista

Anna-Maija taisi tehdä virheen kun meni vaatimaan ruotsin palautusta kirjoituksiin sillä jo kerran vaiennettu pakkoruotsi kritiikki on taas tv:ssä koko kansan katsottavana niin sanottuna parhaimpana katseluaikana. Pakkoruotsin puolustajat ovat harvoin näissä keskusteluissa pärjänneet 😂

35

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun kukaan ei vastaa, nostetaan itse. Voi sua raasua.

      • Ajattelin ihan vaan ottaa useamman esimerkin. Toisaalta onhan viesti ehtinnyt olla täällä jo useamman minuutin 😂

        Oliko videoista myös jotain sanottavaa?


    • Anonyymi

      Eka video: Yli puolet suomenruotsalaisista epäilee pakkoruotsin järkevyyttä.
      Olen suomenkielisenä joskus äänestänyt RKP:n ehdokkaita, koska myös ruotsinkielisissä on paljon fiksuja ja järkeviä ihmisiä. Silloin asiat, ei kieli, ratkaisee.
      Nyt tämä Henrikssonin temppu tuli kyllä täysin puun takaa. Ei tuollaista puoluetta uskalla enää äänestää.
      Vapaa kielivalinta heti peruskoulun ensimmäiseltä luokalta on paras vaihtoehto. Ensimmäinen vieras kieli voisi alkaa ensimmäisen luokan kevätlukukaudella, leikinomaisuutta - lyhyitä laulusäkeitä - lyhyitä lauseita.

      • Anonyymi

        "Vapaa kielivalinta heti peruskoulun ensimmäiseltä luokalta on paras vaihtoehto."

        Olet hieman ajastasi jäljessä: Meillä on jo vapaa kielivalinta 1. luokalla.

        Vapaus valita kieliä on muutenkin suomenkielisessä koulussa niin suuri, että en tiedä maata, jossa olisi yhtä paljon valinnanvapautta ja mahdollisuuksia.


      • Anonyymi

        Espoossa ainakin yhdessä koulussa luetaan jo ekalla luokalla saksaa. Käsittääkseni ensimmäinen vieras kieli alkaa monissa kouluissa vasta myöhemmin, kolmannella tai viidennellä luokalla. Taitaa olla kuntakohtaista.


      • Anonyymi

        Käytännössä joissain kunnissa peruskoululaisille tarjotaan vain pakkoruotsi ja englanti. Raha on yksi syy. Siis toisena vieraana kielenä pakkoruotsi, mikrokieli! Onneton tilanne.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käytännössä joissain kunnissa peruskoululaisille tarjotaan vain pakkoruotsi ja englanti. Raha on yksi syy. Siis toisena vieraana kielenä pakkoruotsi, mikrokieli! Onneton tilanne.

        Svenskspråkiga har pakkosuomi och pakkosuomi i vissa skolor redan på första klassen(nåjo, i något senare skede engelska)


    • Anonyymi

      Pakko ruotsi heti pois kaikista kouluista. Se on vain turha rasite.

    • Anonyymi

      Ensimmäisksi tulee muuttaa ruotsin kielen asema.
      5%:n ruotsinkielisyys ei tee maasta kaksikielistä,eikä sen perusteella voi saada kuin
      korkeintaan vähemmistökielen asemaa.
      Suomenkieliset Ruotsissa saivat lopulta eu:n painostuksen jälkeen vähemmistö-
      kielen aseman vaikka suomenkielisiä on siellä ollut jo 1500-luvulta asti kun
      kuningas heidät sinne houkutteli.
      Virkaruotsi on poistettava,eikä sen takia tarvitse kaikkia suomenkielisiä pakottaa
      opiskelemaan ruotsia.
      Jos ruotsinkieliset eivät näiden satojen vuosien aikana ole senvertaa sopeutuneet
      suomalaiseen yhteiskuntaan,että olisivat oppineet maan pääkielen niin kuinka
      voidaan vaatia ruotsia,jota ei missän voi edes käyttää.

      • Anonyymi

        Sveitsissä on neljä virallista kieltä. Italian puhujien osuus on reilut 6%, retoromaani 0,5%. Silti Sveitsi on nelikielinen maa. Kukaan ei ole muuttamaassa maata kaksikieliseksi (saksa, ranska), vaikka erityisesti retoromaanin merkitys on lähinnä paikallinen.


      • Ei siellä sveitsissäkään kaikkia pakoteta lukemaan retoromaniaa tai italiaa.


      • Anonyymi
        Sven-Håkan kirjoitti:

        Ei siellä sveitsissäkään kaikkia pakoteta lukemaan retoromaniaa tai italiaa.

        Onpa typerä kommentti. Meillä ja Sveitsissä on tasan YKSI pakollinen kansalliskieli oman äidinkielen lisäksi.


      • Tämä se vasta typerä kommentti onkin 😂

        Eikös kansalliskieli tarkoita Suomen mallin mukaan sitä että niitä kaikkia on pakko lukea aina peruskoulusta yliopistoon 😂


      • Anonyymi
        Sven-Håkan kirjoitti:

        Tämä se vasta typerä kommentti onkin 😂

        Eikös kansalliskieli tarkoita Suomen mallin mukaan sitä että niitä kaikkia on pakko lukea aina peruskoulusta yliopistoon 😂

        Sveitsissä kansalliskielen lukeminen aloitetaan paljon aikasemmin kuin meillä, eli sitä luetaan enemmän kuin meillä.

        Sveitsissä ei ehkä testata kansalliskielen osaamista yhdellä vaivaisella kurssilla yliopistossa, mutta mielestäni olisi syytä testata, koska sen perusteella työnantaja näkee, että kieli on hallussa.


      • Sveitsillä menee ihan hyvin vaikka eivät testaakkaan toisen kansalliskielen osaamista. Oikeastaan todella paljon paremmin kuin Suomella, ehkä Suomessakin kannattaisi testata jotain hyödyllisiä taitoja toisen kansalliskielen sijaan niin mekin voisimme olla kuin Sveitsi 😂


      • Anonyymi

        Sveitsillä menee hyvin. Verovaroja ei tuhlata typeryyksiin. Rajoilla ei ole tervetulokomiteaa sosiaalipummeille. Saksalla ja ranskalla pärjää pitkälle. Ranskankielisessä osassa sekaan ehkäpä auttava englanti.
        Paikallisille nuorille on kuitenkin asuntojen hintojen nousu alkanut osoittautua ongelmaksi, kun hyvään ja turvalliseen maahan on hakeutunut ulkomailta paljon koulutettuja huippuosaajia ja huomattavan varakkaita henkilöitä.


    • Kul. Ett enormt väntevärde byggs upp och pannkaka. Ingen orkade tydligen titta på programmet?
      Efter programmet lite sedvanlig spam på spalten och så var det färdigbehandlat. Språkinitiativet stampar på stället så även det sket sig. Är någon förvånad? Såg någon ens programmet ifråga?

    • Anonyymi

      Härre Gyyd sentään tätä riitelyä.
      Ruotsi ainoaksi äidinkieleksi Suomeen, sillä tästä selvitään.

    • Anonyymi

      Sveisissä kenelläkään ei ole pakko lukea koulussa muuta kuin omaa kieltään.

      • Var eller vad är det? Om det är Schweiz som avses är påståendet en lågklass lögn.


      • Anonyymi

        Jotkut näyttävät pitävän valheena kaikkea, mikä ei miellytä tai ei mahdu aivokapasiteettiin. Sitten hoidellaan poistoon. Tämä on nähty. Keskusteluketjusta tulee sitten oman näköinen.


      • Anonyymi

        Valeuutisista hyvää päivää taas!

        Sveitisissä kaikki lukevat äidinkielen lisäksi yhtä kansalliskieltä pakollisena, kuten meillä Suomessakin.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Jotkut näyttävät pitävän valheena kaikkea, mikä ei miellytä tai ei mahdu aivokapasiteettiin. Sitten hoidellaan poistoon. Tämä on nähty. Keskusteluketjusta tulee sitten oman näköinen.

        En lögn är en lögn. Det är inte konstigare än så. Vad hjärnkapacitet och behagande beträffar så kunde det vara en idé i att betrakta dina egna utlåtanden?

        Vad censuren beträffar anmäler jag inget på denna spalt. Den får väldigt gärna förbli den problemavfallsplats den idag är. Då begriper alla att den inte har något syfte eller existensberättigande.


      • Anonyymi

        Pakkovalinta ja valinnainen ovat eri asia.


    • Anonyymi

      Kyllä hävettti toimittajan ammattitaidottomuus. Sannikka osaa kyllä tarpeen vaatiessa tuoda asian taustat monipuolisesti esiin, mutta nyt hän oli kuin lammas. Tosin näinhän meillä on media toiminut vuosikymmenet. Ei oteta esiin Ahvenanmaan kielioloja, ei Ruotsin kielioloja, ei Görän Perssonin lausuntoa siitä, että Ruotsilla ei ole varaa kaksikielisyyteen. Yleensäkin kustannuspuoli unohdetaan ja siitä keskustelu väännetään äkkiä vihapuheeksi jne. Tosin Ylen päätoimittaja Jokinen mellasti jo aikanaan Aamulehdesssa syyttäen pakkoruotsin vastustajia perustulain rikkomisesta. Että sellainen asianuntija johtaa.

      • Yle on puhdasta agendaa faktan sijaan.


      • Anonyymi

        "Ei oteta esiin Ahvenanmaan kielioloja, ei Ruotsin kielioloja, ei Görän Perssonin lausuntoa siitä, että Ruotsilla ei ole varaa kaksikielisyyteen."

        Tämän kommentin myötä minua kyllä nolottaa enemmän teidän kieliaktiivien ammattitaidottomuus asian käsittelyssä.


      • Anonyymi kirjoitti:

        "Ei oteta esiin Ahvenanmaan kielioloja, ei Ruotsin kielioloja, ei Görän Perssonin lausuntoa siitä, että Ruotsilla ei ole varaa kaksikielisyyteen."

        Tämän kommentin myötä minua kyllä nolottaa enemmän teidän kieliaktiivien ammattitaidottomuus asian käsittelyssä.

        De begränsade har det svårt. Samma sekund som det tas ens ett steg utanför sandlådan väller realvärlden över med riktiga människor, åsikter och kunnande. De korrelerar inte på något sätt med de begränsades önskan.

        Nu har de igen fått en våt trasa i nyllet. Följande väntar bakom hörnet om de vågar sticka så mycket som näsan utanför sin sandlåda.

        Hittills har partiet försvunnit ur riksdagen, SuoLi chefen från regeringen, språkprovet blev en succé och finnarnas svenska kunskaper är på en god nivå. Man har svårt att komma ihåg alla goda nyheter som haglar över.


    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2277
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      230
      2182
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1478
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      20
      1282
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1242
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1200
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      120
      1164
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      959
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      909
    Aihe