Jussi Halla-Aho ihmisoikeuksista:

Anonyymi

"Ihmisoikeudet ovat sosiaalinen konstruktio."

Jaha, eivätkös kaikki muutkin lait ja säädökset ole? Kaikki mikä meistä ihmisiä ja ihmisyhteisön tekee?

Sosiaalisia konstruktioita kaikki, eikä niistä voi vain valita niitä mitä tahtoo tai silloin tällöin huvittaa noudattaa, ja väittää olevan ihmisyhteisön jäsen.

Siksi sinä, Jussi Halla-Aho, "Mestari", ja sinua sokeasti seuraavat nilkit eivät käytännössä ihmisoikeuksia ansaitse.

Mutta teille ne yhä annetaan, meidän vastapuolen toimesta, koska me uskomme universaaleihin ihmisoikeuksiin ja aitoon demokratiaan.

Jos emme, olisi yhtä pahaa saastaa kuin sinä.

18

99

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      haittamaahanmuutto voi tehdä omat ihmisoikeutensa omissa kotimaissaan,myös pikkulapsille joita käyttävät hyväkseen ettei tarvitse sitä suomessa tehdä.

    • Anonyymi

      Persoonallisuushäiriöiset haittamaahanmuuttoa tukevat lapsen tasolla olevat kuplassa eläjät tulisi laittaa ympäristölleen vaaraa aiheuttavina pakkohoitoon,
      tutti suuhun ja laitokseen.

    • Anonyymi

      Ihmisoikeuksiin sisältyy Suomessakin jakamaton typeryys.

      Sen ansiosta esim. taannoinen pääministeri kutsui kehitysmaamuslimeja kotiaan asuttamaan. Sen ansiosta Suomi toimii globaalisti maailman sosiaalihuoltajana. Sen ansiosta kaduillamme parveilee tuhansia karkoituspäätöksen saaneita. Sen ansiosta Husu saa herjata rasistisesti puolta miljoonaa suomalaista ilman mitään rangaistusta. Jne.

      Jakamaton typeryys on voimissaan.

      • Anonyymi

        Narsistien arvopohjaa.


    • Anonyymi

      Sotatilassa ei kannata paljon ihmisoikeuksia kysellä.

    • Anonyymi

      Olen ennen lahjoittanut Amnestylle, koska mielestäni ihmisoikeudet ovat hyvä asia.
      Lopetin sen, kun huomasin, että nykyisin ihmisoikeudet on vain rikollisia varten, uhreilla ei ole edes eläinten oikeuksia.
      Entäs kun poliisi päätti tavatessaan tarkastaa paloittelumurhasta tuomitun taskut. Poliisi tuomittiin ihmisoikeuksien rikkomisesta, koska ei ollut pidätysmääräystä tai jotain. Kaiken lisäksi siltä löytyi kielletty veitsi. Nämä jotkut tapaukset ja valittajat tekevät ihmisoikeuksista vitsin.

    • Anonyymi

      Tuntematta koko lausuntoa, uskoisin että sillä tarkoitettiin että vetoamista ihmisoikeuksiin on käytetty sellaisena argumenttina joka on tavallisen harkinnan yläpuolella.
      Esimerkkinä vaikka sellaiset lausahdukset kuin "Ihmisoikeudet ovat jakamattomia".
      Joku ja jossain on ne määritellyt ja muiden täytyy ne hyväksyä, muuten koko käsite on perusteeton.
      Tiettävästi missään ei ole sovittu että pääsy Suomeen kuuluu kaikkien ihmisten ihmisoikeuksiin.

    • Anonyymi

      " koska me uskomme universaaleihin ihmisoikeuksiin ja aitoon demokratiaan."

      Uskot siis että "ihmisoikeudet" ovat säädetty jostain ihmisen järjen ulkopuolelta? Ehkä Jumalan tai tekoälyn? Näin ei ole, vaan "ihmisoikeudet" ovat.....sosiaalinen konstruktio eli ihmisten keksimä käsite johon sisällytetään milloin mitäkin. Nyt uutena asiana rajoittamaton muuttoliike ( joka tarvitsee Maailmanhallituksen).

      Mitä muuten on "aito demokratia"? Onko se esim. Sitovat kansanäänetykset? Miten olisi Suomessa kansanäänestys ruotsinkielen asemasta, toinen kotimainen vai paikallinen vähemmistökieli?

      • Anonyymi

        Parempi on edustukselinen demokratia, puutteistaan huolimatta.

        Ihmiset ovat liian helposti vietävissä eikä niiden tietopohja ole kummoinen juuri missään asiassa.


    • Anonyymi

      Oikeassahan hän on

    • Anonyymi

      Nimenomaan ihmisoikeudethan ovat sosiaalinen konstruktio etenkin siltä osin mitä oikeuksia niihin katsotaan kuuluvan. YK laati aikoinaan ihmisoikeuksien julistuksen, ja sehän olisi ihan hyvä sosiaalinen konstruktio.

      Suomessa kuitenkin ihmisoikeudet määritellään paljon laajemmin. Suomalaisen tulkinnan mukaan kaikenlaisilla raiskaajilla, terroristeilla ja muilla rikollisilla on ihmisoikeuksia käytännössä enemmän kuin muilla. Poliittiselta oppositiolta sensijaaan kielletään jopa sellaiset oikeudet, jotka on kirjattu ihmisoikeuksien julistukseen.

      Kukaties Halla-Aho viittasi myös siihen, että vihervasemmistolaisten mielestä jopa sukupuoli on sosiaalinen konstruktio. Jos siltä tuntuu, niin kukin saisi itse päättää mitä sukupuolta milloinkin on, ja siihen pitäisi viranomaisten taipua.

    • "ihmisoikeudet" ovat järjettömintä mitä ihmiskunta on olemassaolonsa aikana koskaan keksinyt?

    • Anonyymi

      Jauhetaan ihmisoikeuksista, mutta samalla unohdetaan velvollisuudet.

    • Anonyymi

      Jos ei halua osallistua husujen elättämiseen, on rasisti.

      Tästä on kyse. Yksinkertaista, eikö.

    • Anonyymi

      Heh, Jussin on luotettava tulevaisuuteen, kuten ihmiset tekevät.

    • Anonyymi

      Suomessa on todellisuudessa enää vain kaksi puoluetta kansallismieliset ja globalistit kumpia sinä kannatat?

      • Anonyymi

        Hölmö kysymys. Kumpia kannatat, natseja vai kommareita? Muuta et voi valita, koska kysymys on nyt vain nämä kaksi.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      131
      1364
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      102
      881
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      713
    4. 51
      605
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      13
      521
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      484
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      451
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      417
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      389
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      175
      384
    Aihe