The Beach Boys

Anonyymi

Jos voi vähän mainostaa niin kerron täälläkin, että kirjoittamani ensimmäinen The Beach Boys -kirja Kalifornian bändi ilmestyy tämän kuun lopussa. Kirja on jo tilattavissa osoitteesta Booky.fi

3

89

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vähän outo nimi kirjallasi. Siitä saa käsityksen, että Kaliforniassa on ollut vain yksi bändi. Olisiko nimen valintaan vaikuttanut englannin kielen adjektiivi "Californian": Californian Band?

      Suomeksi tämä on tietysti "Kalifornialainen bändi".

      • Anonyymi

        Suomeksi tuon voi kääntää täysin pätevästi ja tarkasti myös 'Kalifornian bändi'. Eikä se tarkoita, että "Kaliforniassa on ollut vain yksi bändi".

        Samoin kuin vaikka Yöstä voi käyttää nimeä "Porin rokkarit"; vaikka se ei tarkoita, ettei Porista olisi tullut muita rokkareita...

        Tarkista kielitajusi ensin (l. eikö teille jää sieltä koulusta mitään päähän?).

        Muutenkaan ei kai ole edes tietoa, onko kirjan nimi käännöspohjainen. Mutta jos on, niin se on kielellisesti täysin oikeellinen.

        Aiheesta kiinnostavampaa voisi olla se, että yhtyeestä ei ole aiemmin tehty suomenkielistä kirjaa(?). Näin ymmärsin avauksesta, ja se on tietty vähän yllättävää. Siinä määrin legendaarinen bändi kuitenkin. Ja Pet Sounds on tietty legendaarisimpia pop-albumeita, siellä Kersantti Pippurien liigoissa...

        Itselläni ei ole mitään sidoksia kirjaan tai kirjoittajaan. Mielestäni tällaisia julkaisuja voi eli kelpaa kuitenkin hyvin mainostaa. Mahtuu tänne palstoille muutakin kuin paskaa.


    • Anonyymi

      "Tarkista kielitajusi ensin (l. eikö teille jää sieltä koulusta mitään päähän?)."

      Valmistuin ylioppilaaksi vuonna 1964 ja sen jälkeen opiskelin kieliä mm. Helsingin yliopistossa. En enää muista, mitä kaikkea koulusta päähäni jäi.

      Tarkista itse oma kielitajusi ja kykysi ymmärtää suomea. En väittänyt, että "Kalifornian bändi" TARKOITTAA mitään. Kirjoitin vain, minkä käsityksen se mieleen tuo, ja mistä arvelin nimen syntyneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      67
      5910
    2. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      134
      4274
    3. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      102
      1956
    4. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      63
      1455
    5. 52
      1159
    6. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1137
    7. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      127
      1009
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      836
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      31
      773
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      745
    Aihe