Toisen asuntoon laittomasti menon ja salakuvaamisen? Kaiken materiaalin julkaisemisen laajalle yleisölle?
Miksi poliisi sallii
Anonyymi
23<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Miksi ihmiset salaavat asian uhrilta mutta kommentoivat tai käyttävät näkemäänsä materiaalia. Kuin sadistista kidutusta...
Vähemmän haitallisistakin rikoksista saa rangaistuksen ja poliisi ottaa asian selvitettäväksi. Miksi tämä halutaan salata ja aiheuttaa uhrille lisää kärsimystä? Onko liian raju rikos julkisuuteen?
Niin mikä homma? Kalasteletko sitä verkko-osoitetta mille mielestäsi materiaalia levitetään kun tämä hermoromahdus sijoittuu tänne palstalle
Hyvä idea, testaa ihmisten moraalista ja järjellistä ulottuvuutta.
Miten itseriittoisia ihmiset ovat, eivät halua omien kuviteltujen etujen saamisten vuosi keskustella asianom. kanssa ko tyyppisistä asioista.
Hamuavat valtaa ja yliotetta kun sivuuttavat ao:t omista vaikutelma selostuksistaan. Tai ovat helposti johdateltavissa vaikutelmiin, mihin haluavat antaantua välittämättä toisten oikeuksista. Uskottelevat että ihmiseltä voidaan riistää subjektimainen toiminta, elämä.
Kyllä, on liian raju rikos ihmisyyden tasolla käsitellä lintukotomaisessa itsepetoksessa pyöriville ihmisille. Mieluummin projektoivat, selostavat ympäripyöreitä. Laajuutta ymmärtämättä, väheksyen ihmisten perustuslaillisia oikeuksia.
Puhuvat ylimielisesti asianomistajasta takanapäin, sivuuttaen itse tekojen käsittelyn, ilmituomisen konkreettisella tavalla hlöille.
Väheksyvää, projektoivaa ymmärrystä tarjoavat muka empaattiset peittelevät, jotka jäävät oman käsitystasonsa vangiksi, olettaen tai jopa toivovan toiselle vaikeuksia, jotta heidän käsityskyky tasonsa ei osoittautuisi riittämättömäksi hlön silmissä, pyrkien vaikutelmilla vahingoittamaan, hakemaan omaa etua enemmän kuin konkreettisesti keskustelun avaamista itse toiminnasta, mihin ei tarvitse sekoittaa heidän omia tarkoitusperiä, kyvyttömyyttä ymmärtää muulla kuin projektoiduilla tunnetasoilla. Joita haluavat johdatella, omistaa ja hallita.
On tullut esiin myös ”oikeassa elämässä”. Vihjailuita vastaavasta tapauksesta, ja puolustelua urkintaan, ”mutta he teki väärin” (mikä kommentoijan mielestä oikeutti urkintaan jne tekoihin muilta ihmisiltä). Esimerkkitapauksessahan urkkija sai potkut, kuten lain mukaan kuuluukin tapahtua. Sairasta että tällaista epäsuoraa oikeutusta vihjaillaan suoraan uhrille.
Olisi mielenkiintoista kuulla mikä ”väärin teko” oikeuttaa ihmisoikeusrikoksiin, jota ei voisi muuten selvittää? Vai oikeuttaako siihen mikään muilta yksityisiltä henkilöiltä?
*muilla keinon selvittää
Ihmetyttää kuinka tyhmänä uhria pidetään, että tällaiset selitykset menisi läpi? Tai kuinka tyhmiä selityksien uskojat ovat? Tekojen taustallahan on oikeasti ja pääasiassa muut syyt.
Kyseessä ei ole muuten mikään hermoromahdus...
Koska et ole lain alla jos olet uskonnossa. Olet armon alla. Eroakirkostafi.
Google kdlehti uskonvapaus
Lue yhdenvertaisuus ja tasa-arvo laki.
T h r j
En ole uskonnollinen, eikä asia liity rikoksen salaamiseen mielestäni mitenkään.
Kuulutko kirkkoon? Uskotko Jumalaan? Oletko aina ilmaissut olevasi rankasti uskonnoton. Nämähän. Uskonnon varjolla sanoo ei tarvi kuulua kirkkoon uskoakseen. Uskomatonta rahan himoa.
Kuulun kirkkoon mutta en voi sanoa uskovani ”jumalaan”.
Varmaan on itse rikollinen ja asuu naapurissa?
No 👮 itse tietenkin. Eivät kollegat uskalla tehdä tutkintapyyntöä. Poliisi, kun ei itse voi virkaveljeään tutkia.
Kuten sanottu, uhri ei tiedä teoista sen tarkemmin, mutta vieraiden ihmisten reaktioista päätellen voi päätellä katsojakunnan olevan laaja.
No mitä niin kauheaa ihminen voi puuhata kotonaan, että se muita kiinnostaa. Jokainen käy paskalla, suihkussa, Pierre, kaivaa nenää, raapii persettä, masturboi, paneelin välillä. Sellasta ihmiset tekevät kodeissaan
Ja ihan aikuisista miehestä nuoriin, reilusti alaikäisiin poikiin, nuoriin tyttöihin jne.
Kenenkään kotia ei saa kuvata! Miksi et ymmärrä? Miksi toiselta ihmiseltä saa viedä pois mm kontrollin ja yksityisyyden? Toisten yksityisten henkilöiden taholta? Miksi? Ymmärtäkö mitä se tarkoittaa? Uhrille? Ja laajemmin?
Rikostutkinnan yhteydessä poliisi voi kuvata jos se on tutkinnallisista syistä parpeen, kuten mennä yksityiseen asuntoon samoista syistä. Asunto osakeyhtiöä koskevat eri lait joka suo hallitukselle pääsynasuntoihin vaikka virkavallan avustamana tietenkin jos on aiheellinen syy.
niin onhan poliiseilla oikeudet vaikka mihin, mutta ei kenenkään kotia saa kuvata edes pakkokeinoin ellei siitä ilmoteta tietyn ajan kuluessa asianomaiselle. Ellei ilmoitusta tehdä, niin poliisi on itse rikollinen.